Jak zařídit malý byt v 5 krocích! Víme, jaký nábytek vybrat
J

První byty většinou nebývají nijak závratně velké. Jejich zařizování ale pro mnohé z nás je ta oblíbenější část nového bydlení. Celý proces není totiž jen o vybírání nábytku. Váš úkol je mnohem důležitější – vytvořit domov. Jak si ale poradit s prostorem?

U velkých bytů s tím není vůbec žádný problém. Můžete se do sytosti vyhrát s kombinováním různých materiálů a barev. Vyberete si jakýkoliv nábytek a doplňky, po kterých touží váš vnitřní designér. Na otázku jak zařídit malý byt, existuje odpověď. Musíte vyhrát souboj s prostorem.

Pozitiva malého bytu

Menší byt má i své výhody. Domácí hospodyňky jistě potěší úklid, které je mnohem jednodušší než v případě velkých prostor. Kromě toho, v malém bytě běžně neskladujete velké množství nepotřebných věcí, které pouze překážejí. Menší pokoje působí útulně a uspořádaně a v kombinaci se správným zařízením stylově a designově.

conor sexton FytRPOMijMA unsplash

Na tyto 4 faktory myslete před zařizováním bytu

Předtím, než se pustíte do zařizování malého bytu, ujistěte se, že umíte odpovědět na následující otázky:

Jaký je rozměr jednotlivých místností?

Rozměry kuchyně, koupelny, ložnice nebo obývacího pokoje, vám poslouží jako odrazový můstek při výběru nábytku a doplňků. Předem si připravte, jaký nábytek chcete kde umístit a dobře si poměřte plochu, kterou mu budete věnovat. Nezapomínejte ani na prostor potřebný pro procházení a případně vysouvání a zasouvání židle.

Co je pro mě nezbytné?

Při výběru zařízení do malého bytu se musíte řídit zejména rozumem. I přesto, že vaše srdíčko touží po úžasném houpacím křesle nebo masivní lampě, musíte zvážit, zda nebudou ve vašem obývacím pokoji spíše překážet. Pokud ano, zamyslete se nad tím, zda tento kousek spadá do vaší nezbytné výbavy a zda jste ochotni „obětovat“ jiný kus nábytku.

Kolik potřebujete úložného prostoru?

Skladové prostory jsou skvělým pomocníkem. Do skříněk, postelí nebo gaučů s úložným prostorem dáte všechny věci, které nepotřebujete mít momentálně na očích a váš byt bude okamžitě prostornější. Před výběrem zařízení si tedy rozmyslete, co potřebujete v pokojích uskladnit.

pexels daria shevtsova 698170

Můj styl a oblíbený materiál

Zvolte si dominantní styl a materiál, ke kterému doladíte ostatní nábytek a doplňky. Ani v malých prostorách se nemusíte bát kombinování a míchání materiálů a barev. Pokud máte rádi jednodušší zařízené prostory, vyberte si jeden styl, díky kterému se budete doma cítit maximálně příjemně. Světlejší barvy zaručí, že bude místnost působit opticky širší nebo déle.

Nápady jak opticky zvětšit prostor v malém bytě

S prostorem se dá pracovat opravdu jednoduše. Na to, abyste dokázali opticky prodloužit nebo rozšířit místnosti, nemusíte být kouzelník. Pomohou vám následující 4 tipy.

1. Hra s barvami a vzory

Světlé barvy jsou ideální volbou do malých pokojů. Kombinace bílé, krémové, světle růžové nebo bleděmodré dokáže prosvětlit a zvětšit místnost. Velké vzory mají stejnou funkci – pokoj bude působit prostornější. Vertikální pruhy dokáží přidat pár centimetrů na výšku, horizontální na šířku.

2. Zrcadlo jako hlavní pomocník

Umístěte zrcadlo proti oknu a nechte světlo odrážet se do prostoru. Vytvoříte tak iluzi větší a prostornějšího pokoje. Stejný efekt má i umístění zrcadla za lustr nebo stolní lampu.

pexels nugroho wahyu 3097112

3. Multifunkční nábytek

V bytě využijte nábytek, který má několik funkcí. Vybrat si můžete například pohovku, kterou v případě potřeby změníte na postel, konferenční stolek, na kterém si vychutnáte oběd či taburetku, do které uložíte osobní věci a poslouží i jako podložka na nohy.

4. Otevřené police

Otevřené police a skříňky působí prostorněji a dovolí místnosti dýchat. Inspirujte se industriálním nebo minimalistickým stylem. Hlavní materiál může být například kov, plast, beton a sklo. Masivní zařízení by mohlo pokoje uzavřít a vytvořit tak efekt přeplněného prostoru.

Jak zařídit malý byt podle místností

Nápady do malé ložnice

Dominantním prvkem v ložnici je postel. Jak zařídit malý byt s ještě menší ložnicí? Přeměřte si velikost pokoje a vyberte si takovou, která perfektně zapasuje. Myslete i na prostor na noční stolky. V případě menších ložnici jsou skvělou alternativou užší dvoupatrové stolky, které hravě umístíte po obou stranách postele.

Vhodný nábytek do malé ložnice

 • postel s úložným prostorem
 • posuvný stojan na oblečení
 • vícepatrový noční stolek
 • nástěnné police

Jak na malý obývací pokoj?

Obývací pokoj se rozhodně neobejde bez pohodlné sedačky. V případě malých obýváků je dvoumístná sedačka ideální volba. Pokud potřebujete více prostoru k sezení, přidejte taburetku s úložným prostorem, kterou využijete například na odložení deky nebo elektroniky.

Výhodou je i rozkládací konferenční stolek. V případě potřeby ho rozložíte a následně zase složíte. Přidejte minimalistickou knihovnu a otevřené police, díky kterým vytvoříte iluzi prostornější místnosti.

Vhodný nábytek do malého obývacího pokoje

 • rozkládací pohovka
 • rozkládací konferenční stolek
 • otevřené police nebo knihovna
 • nástěnné police

Tipy do malé dětského pokoje

Vytvořte svým dětem dostatek místa k odpočinku, hraní a učení. Každá z částí by měla mít své vyčleněné místo, na kterém se mohou vaše ratolesti realizovat. Skvělou volbou je například multifunkční nábytek. Stolek s nastavitelnou výškou lze využít k psaní domácích úkolů, ale také na hraní a kreslení.

pexels dominika roseclay 1139784 1 1

Důležitým prvkem je i postel. Vysoké palandy dokáží perfektně pracovat s prostorem a ušetří vám mnoho místa. Vhodné jsou i postele s úložný prostorem, do kterého schováte hračky nebo sezónní oblečení.

Vhodný nábytek do dětského pokoje

 • dětská postel s úložným prostorem
 • patrová dětská postel
 • víceúčelový stolek
 • úložný box na hračky

Nábytek do malé kuchyně

Jak zařídit malý byt s malým srdcem domova – kuchyní? Při výběru nábytku začněte s kuchyňskou linkou, do které se vejdou všechny hrnce, pánve a prkénka. Přidejte nástěnné police, které vám nezaberou žádný extra prostor a vytvoří nová odkládací místa.

pexels taryn elliott 4099349

Pokud máte kuchyň spojenou s jídelnou, budete potřebovat menší jídelní stůl. Rozkládací typ vám perfektně poslouží v případě nečekaných návštěv a rodinných oslav.

Vhodný nábytek do kuchyně

 • kuchyňská linka s odkládacím prostorem
 • nástěnné police
 • rozkládací jídelní stůl
 • skládací jídelní židle

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here