Jak si konečně vybrat perfektní pohovku
J

Pohovka patří k nejčastěji vyměňovaným druhům nábytku. Zatímco novou kuchyň si pořídíte jednou za 20 let, pohovku měníte zhruba každý osmý rok. Přečtěte si, jak vybrat takovou, která se jen tak neokouká. A neprosedí.

Na velikosti záleží

Ze všeho nejdřív vezměte do ruky metr a prostor pro pohovku si pečlivě změřte. Počítejte s tím, že ji nemůžete nalepit přímo ke zdi a potřebujete alespoň drobný rozkládací konferenční stolek na odložení čaje nebo tabletu. Jestliže nemáte zrovna velkorysé prostory, volte raději méně robustní pohovku, aby interiér nepůsobil stísněně.

Také si rozmyslete, zda chcete jednoduchou pohovku, kterou doplníte doplníte křesly či taburety, nebo spíše rohovou rozkládací pohovku. Prostor obývacího pokoje vnímejte jako celek – nezvolíte pro novou pohovku vhodnější místo? Nemusí se přece tísnit v rohu, když může krásně opticky rozdělit prostor kuchyně a obýváku. Pokud stál gauč patnáct let na jednom místě, neznamená to, že tam musí stát dalších padesát.

Vybírejte jen pro sebe

„Když jsem si vybírala svou poslední krásnou sedací soupravu, vzala jsem na nákup neprozřetelně i mamku. U každého modelu se zastavila a počítala, jak by na něj rozesadila pětičlennou návštěvu včetně kočky. Docela mě to naštvalo. Doma jsme totiž dva a žádná kočka k nám na návštěvu ještě nepřišla,“ směje se čtenářka Petra. A má pravdu. Pohovku vybíráte především pro sebe. Pokud jste notoričtí váleči, zvolte široké sezení do L, ze kterého na mnoho způsobů uděláte pohodlnou odpočívárnu pro oba. Při výběru se ohlížejte spíše na umístění oken, dveří a celkový vzhled interiéru, a nepřemýšlejte, kam usadíte tetičku z Moravy. Přespávají-li u vás často přátelé, zvolte luxusní rozkládací pohovku. Pokud potřebujete každý týden usadit pět kamarádek na kafe, kupte ke své sedačce dva taburetky a je vyřešeno.

Důležitost materiálu

Tradičním pohovkovým materiálem je kůže, která je velice odolná a sedačka vám díky ní může vydržet i desítky let. Nemusí ale vyhovovat každému, zejména v letních měsících – kůže není prodyšná jako jiné materiály. Pokud na luxusní koženou sedací soupravu usednete s holýma nohama, nebudete se sice potit o nic více než na gauči z jakéhokoliv jiného materiálu, ale pot zůstane na povrchu, nevstřebá se dovnitř. Tak vzniká známé nepříjemné přilepení. 

inside weather ej3UoXYMaRI unsplash e1598951939555

Kompromisem mohou být daleko levnější mikrovlákna, která vypadají skvěle, jejich údržba je velice snadná a díky modernímu zpracování už je i její životnost mnohem delší. Používanými materiály jsou ale také žinylka, žakár nebo mikroplyš. Všechny jsou velmi hřejivé a pro sezení příjemné. Levné sedací soupravy nebo pohovky z těchto materiálů mohou být skvělým řešením.

Vzory a barvy

Výběr vzorů a barev je dnes nepřeberný, držte se ale spíše při zemi. Květinové či geometrické vzory vás sice možná oslní na první pohled, užuž si představujete, jak si na pohovce lenošíte, ale téměř jistě se vám za dva tři roky okoukají. Navíc se s nimi mnohdy těžko kombinuje stávající nábytek, a tak vás při nevhodném výběru pohovky čeká jedna změna za druhou. Rozumnějším řešením je vybrat si některý z přírodních odstínů, například šedou či béžovou barvu, které se dají snadno kombinovat a pohovku si tak můžete pomocí polštářků a plédů snadno dotvořit třeba podle nejnovějších trendů.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here