3 tipy, jak se starat o zahradní nábytek
3

Jen máloco je příjemnější než trávit hezké slunečné dny na zahradě nebo na terase. Zvlášť když je to ve společnosti rodiny nebo blízkých přátel. Taková setkání se však neobejdou bez kvalitního zahradního nábytku. Ve venkovním prostředí je však vystaven řadě nepříznivých vlivů, které urychlují jeho opotřebení. Chcete-li, aby po několik let vypadal a fungoval jako nový, měli byste mu věnovat pozornost, jakou si zaslouží. Přinášíme vám praktické tipy, jak pečovat o zahradní nábytek z nejčastěji používaných materiálů.

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevo je pravděpodobně nejoblíbenějším materiálem pro zahradní nábytek. Nabízí několik výhod. Jeho přírodní vzhled dobře zapadá do venkovního prostředí, lze jej snadno tvarovat do různých forem a nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Obvykle však také rychle podléhá povětrnostním vlivům a škůdcům. Proto byste nikdy neměli podceňovat jeho péči.

Péče o dřevěný zahradní nábytek do značné míry závisí na konkrétním druhu dřeva. Nejčastěji se setkáte s teakovým a ratanovým dřevem.

Teakové dřevo

Teakové dřevo má velmi podobné vlastnosti jako všechny ostatní druhy dřeva používané k výrobě moderního zahradního nábytku. Při péči o dřevěný nábytek dbejte zejména na ošetření dřeva olejem, který ho chrání před škůdci a vlhkostí a zároveň mu dodává lesk. Před nanesením kvalitního oleje na dřevo nábytek důkladně očistěte vlhkým hadříkem. Pokud se na povrchu vyskytují plísně, usazená špína nebo skvrny, můžete jej omýt také roztokem chlóru. Pokud to nepomůže, jemně ji přebruste papírem zrnitosti 120 až 180.

Nezapomeňte: Jak natřít starý nábytek? Olej vždy aplikujte podle pokynů výrobce. Obvykle však stačí jedna vrstva. Ptáte se, jaký olej je ideální na dřevo? V nejlepším případě si vyberte ten nejkvalitnější, určený pro konkrétní typ materiálu. Po natření nechte barvu vsáknout do povrchu a nechte ji důkladně zaschnout. Olejování se doporučuje dvakrát za sezónu, na začátku a přibližně v polovině sezóny. Dřevěný nábytek zazimujte tak, aby kolem něj neustále proudil vzduch a byl v chladném prostředí. Výborným místem může být například garáž. Nepřikrývejte ji však nepropustnými plachtami, které zadržují vlhkost a způsobují plísně a hnilobu.

pexels askar abayev 5638639 1

Praktický tip: Chcete-li dřevěnému nábytku dodat co nejlepší odolnost a životnost, použijte základní nátěr. To účinně chrání před UV zářením, vlhkostí a škůdci, a tím přirozeně prodlužuje jeho životnost. Dobrým řešením je také barevný nátěr dřeva v exteriéru, který dřevu doslova vdechne nový život.

Ratanové dřevo

Když se řekne kvalitní zahradní sestavy, mnoho lidí si vybaví ratanový nábytek. Je o něco odolnější než dřevo, a proto nevyžaduje tak náročnou údržbu. Přesto se neobejde bez vaší pozornosti. Před začátkem sezóny ratanový nábytek důkladně umyjte, abyste odstranili veškerý prach, povrchové plísně nebo houby. Chcete-li jej co nejlépe ochránit před UV zářením a vlhkostí nebo mu dodat vyšší lesk, můžete ho po vyčištění natřít bezbarvým lakem.

U ratanového dřeva je důležité správné skladování. Je velmi citlivé na vysoké teploty. Pokud nábytek nepoužíváte, uložte jej na stinné místo. Po skončení sezóny jej zazimujte na tmavém a chladném místě, nejlépe v garáži. Stejně jako u dřevěného nábytku se vyhněte skladování pod nepropustnými plachtami.

pexels skylar kang 6430747 1

Jak pečovat o kovový zahradní nábytek?

Kov je odolnější vůči plísním a škůdcům než dřevo, ale o případné problémy se může postarat koroze. Zejména po zimním skladování ve vlhkém prostředí se na některých místech nábytku může objevit povrchová rez, kterou je třeba odstranit. Pořádně ji obrousit a ošetřit postižené místo přípravkem na odstraňování rzi, aby se rozbila a zabránila dalšímu šíření.

Pokud je nábytek na několika místech poškozen rzí, můžete po odstranění rzi celý kus nábytku znovu natřít novou barvou. Doporučujeme používat tzv. nátěry 3 v 1, které obsahují základní i krycí barvu a ochranu proti korozi. Ušetříte si tak spoustu práce a dodáte svému nábytku nový vzhled.

Nezapomeňte! Před prvním použitím nábytku vždy zkontrolujte šroubové a lepené spoje. To platí nejen pro kovový, ale také pro dřevěný nebo ratanový nábytek. Utáhněte šrouby a zkontrolujte, zda nejsou příliš rezavé. Zkontrolujte pevnost lepených dílů a v případě potřeby použijte kvalitní lepidlo na dřevo, abyste zabránili nežádoucímu poranění.

pexels mike 139109

Jak pečovat o plastový zahradní nábytek?

Plast je ze všech výše uvedených materiálů nejodolnější vůči povětrnostním vlivům. Nehrozí riziko koroze nebo hlubokého napadení plísněmi či škůdci. Je však náchylný k únavovému opotřebení. Před použitím jej na začátku sezóny důkladně umyjte a podrobně zkontrolujte její jednotlivé části. Bílé pruhy nebo jiné vzory jsou signálem plastické únavové deformace, která může časem vést k poškození. Vyměňte takový unavený nebo poškozený plastový nábytek za nový. Především dodržujte maximální nosnost při používání, abyste zabránili předčasnému poškození.

pexels lisa 2071671

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here