Živý vs. umělý vánoční stromek: Pro jaký se rozhodnout?
Ž

Vánoční stromeček, to je symbol Vánoc starý jako sám svět. Tedy, tato tradice vznikla nejspíš okolo 16. století. Ale myšlenka je jasná. Stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří. Jaký ale vybrat, aby byl krásný, dělal radost, ale zároveň byl aspoň trošku šetrný k přírodě? Aby skutečně podpořil ducha Vánoc? Rádi vám poradíme!

Stromek živý, umělý, nebo nestromek?

O podobě vánočního stromku se vedou už léta vleklé debaty. Nejen o tom, jak by měl být nazdobený, ale také o tom, jaký by měl být sám o sobě. Spousta lidí si myslí, že bez živého obrovského stromečku nejsou ty pravé Vánoce. Někdo preferuje umělý stromek, který vydrží roky a nedělá nepořádek. A objevují se dokonce i tací, kteří si přejí stromeček nemít a zdobí pokojové rostliny nebo si pořizují stromky-nestromky třeba ze dřeva nebo skla. Nabídneme vám pár pro a proti jednotlivých variant, pokud nevíte, do které skupinky se zařadit.

Živý stromeček – pro a proti

Pro

  • Vánoční vůně. Vánoční atmosféru z velké části dělá krásné aroma, které se vznáší kolem živého vánočního stromku. Vůně smůly a jehličí pro mnoho z nás symbolizuje svátky v tom pravém slova smyslu.
  • Rituál. Kupování živého stromku se může stát také krásným předvánočním rituálem a jeho výběr můžete každý rok intenzivně prožívat. Pokud máte děti, vytvoříte jim tím další cennou vzpomínku na Vánoce.
  • Ekologie. Je ekologický. Dobře, není doslova ekologický, protože i živý stromeček se po Vánocích stává odpadem. Jedná se ale o bioodpad, takže je plně rozložitelný. I tak se ale v Česku na Tři krále vyhodí téměř milion smutných už ne vánočních stromů. Což je v jeden moment opravdu velké množství odpadu, se kterým není nejsnazší pořízení. Nicméně je rozhodně ekologičtější než stromek umělý.
  • Ještě víc ekologie. Můžete si ho koupit v květináči! Ekologičtější verzí už tak poměrně eko stromku je varianta květináčová, ze které můžete po Vánocích udělat variantu zahradní. Musíte si ale vyhradit čas a o stromek trošku pečovat. Zároveň byste si měli pořídit takový stromeček ve specializované prodejně, kde je prodejce schopný vám garantovat, že stromek nemá krácené kořeny a že se venku uchytí.
  • Nezávadnost. Když se to vezme kolem a kolem největší výhodou živého stromečku je, že se jedná o přírodní produkt, který je zcela nezávadný. Pokud tedy máte domácí mazlíčky, co pořád něco okusují nebo snad děti, co něco olizují, máte jistotu, že je kvůli stromečku nepovezete na pohotovost.

Proti

  • Jednorázovost. Hlavní nevýhodou živého stromečku je jeho jednorázovost. Přinejlepším za tři týdny je jeho život u konce a stává se odpadem. Pokud tedy nezkusíte květináčovou variantu.
  • Cena. S jednorázovostí určitě souvisí i cena stromku. Kupujeme ho každý rok a každý rok je dražší a dražší a platba se pořád opakuje. Je tedy na zvážení, jestli se vám chce každoročně právě do stromečku investovat, nebo jestli to jde udělat trošku chytřeji.
  • Nepořádek. Evergreen nevýhod vánočních stromků je, že nejsou ever green. Tedy stále zelené. I při té nejlepší péči, kterou stromku věnujete, dojdete do fáze, že bude hnědnout a opadávat. Dřív nebo později tak budete mít doma hroudy jehličí, v tom nejlepším případě. V tom nejhorším budete nacházet jehličí tam,  kde byste nechtěli a kam by se určitě nemělo dostat. A to ještě dlouho po Vánocích.

Umělý stromeček – pro a proti

Pro

  • Úspora peněz. Velkou výhodou umělých stromů je úspora peněz. Když si vyberete opravdu kvalitní kousek, můžete se z něj doma těšit klidně několik generací! Takže když si pořizovací cenu rozpočítáte na roky, kdy vás stromeček bude těšit, jste v tom rázem za pár korun. Navíc, jako na jiné zboží platí i na stromky dvouletá záruka.
  • Trvalost. Umělý stromeček si můžete ozdobit už na začátku adventu a těšit se z něj celé předvánoční, vánoční a povánoční období. Jeho trvalost je velkou výhodou. Speciálně v časech, kdy člověk nemá až tolik nových a příjemných podnětů, je pohled na nádherný vánoční stromeček uprostřed obýváku tím pravým balzámem na duši.
  • Pořádek. S umělým stromkem vás nečeká žádné lítání po domě s vysavačem nebo smetákem. Neupadne z něj totiž ani jedna jehlička. A právě naklizená domácnost je jedním ze symbolů krásných a hlavně klidných svátků. A to platí i pro manipulaci stromečku a zdobení. Žádné opadané jehličí během zdobení a věšení vánočních světýlek!
paola vic ZBBIwjBR10Q unsplash 1
  • Padnoucí stojan. Předvánoční stres dostihne dřív či později každého. Nemusel by. Kdybychom si uměli chytře usnadňovat práci. Tak třeba, kdo si z dětství pamatujete otce, jak zuřivě ořezává kmen stříbrné jedle, kterou sháněl po celém městě, a zjišťuje, že do toho stojanu ji prostě nenapasuje? Ruku nahoru. S umělým stromkem se přesně tomuto vyhnete. Součástí balení totiž bude perfektně padnoucí stojan.
  • Perfektní vzhled. I když se snaží všichni tvrdit, že perfekcionismus k Vánocům nepatří, tak internet plný dokonalých fotek vánočních stromků a ještě dokonalejších rodin, které u nich sedí, nás přesvědčuje o opaku. Dokonalá rodina je příběh sám pro sebe a každodenní práce. Ale dokonale vypadající stromeček můžete mít hned. Bez námahy. Protože právě ty umělé obvykle naprosto dokonale vypadají.

Proti

  • Neekologičnost. Největší a opravdu velkou nevýhodou je neekologičnost umělého stromku. Pokud se vám nepodaří předávat si jeden kus z generace na generaci, jen stěží vykompenzujete výrobu stromku a také skutečnost, že je to odpad, který se nikdy nerozloží.
  • Stejnost. Váš stromek bude každý rok stejný. Stejně pěkný a dokonalý, hustý a dobře vypadající. Ale stejný. Je tedy otázka, jestli barevné vánoční ozdoby dokáží nadělat dost parády na to, abyste si nevšimli, že jde pořád o ten samý strom.
  • Absence vůně. A zase ta vůně. Respektive její absence. Vánoce jsou o vůních víc než kterékoliv jiné svátky. Takže pokud nemáte našlapaný aromadifuzér, který naplníte vánočními esencemi, budete se muset smířit s tím, že Vánoce budou nevoňavé.

Nestromeček – pro a proti

Pro 

  • A zase ta ekologie. Ona se ta ekologie omílá pořád všude. Ale je nesmírně důležitá, a proto i tady zaujímá čestné místo. Vánoční stromeček, který každý rok znova vytáhnete, ale přitom je z přírodních nebo alespoň snadno recyklovatelných materiálů, to je prostě krása. A i když si jej třeba neumíte představit, tak věřte, že po prvních Vánocích s ním už nebudete chtít nic jiného.
10607 ozdobeny ctverec web
Foto: Czechdesign.cz
  • Různorodost. Takový stromeček, který si sami vyrobíte a který nezatěžuje planetu, můžete mít každý rok úplně jiný. Variant je spousta, můžete svým stromečkem z loňska obdarovat přátele nebo rodinu a vyrobit každý rok jiný. Postupně tak můžete zásobit celé své okolí a ze zajímavých stromečků se můžete radovat všichni. Opakovaně. Ekologicky.
  • DIY. Můžete si u výroby stromku užít spoustu zábavy. Můžete si ho vyrobit. Z papíru, použitých kartonů, můžete si ozdobit pokojovku. Může být ze suchých větví, které jste našli na zahradě. Nebo v lese. Fantazie opravdu nemá žádné limity a o Vánocích to platí dvojnásob. A vyrobit si můžete i ozdoby a dokonce i dárky!
Solight Vanocni stromek 15 LED diod tepla bila 1

Proti

  • Chybějící tradice. Nechceme znít jako že tahle varianta vánočního stromku-nestromku žádná proti nemá. Zároveň ale chceme, aby se každý z nás zamyslel nad tím, co může pro sebe a planetu udělat. A proto za proti považujeme to, že takový DIY nebo dřevěný, skleněný nebo jakýkoliv jiný stromek prostě není tím tradičním českým prvkem Vánoc. Ale víte co? Může být!

5 tipů jak mít opravdu živý vánoční stromeček

Stromek si kupte venku 

Vánoční stromeček je produkt přírody, který venku vyrostl, a proto ven patří. Když se budete po stromečku shánět, kupujte si ho venku. A nejlépe od českých pěstitelů, které tím podpoříte. Nebojte se zeptat, odkud stromeček pochází. Navštívit můžete také specializovaná prodejní centra, nebo si pořídit stromek z prořezávek.

Vyberte si zdravý kousek

Prodej stromků je byznys jako každý jiný a i v něm můžete narazit na nekalé praktiky. Jednou z nich je prodej ne tak úplně zdravých kousků. Pečlivě si proto svého favorita prohlédněte. Kontrolujte hlavně stav a barvu jehličí, zkuste si jestli při letmém dotyku neopadává. Větve by neměly být obalené příliš silnou vrstvou smůly. I to značí nějaké onemocnění.

Dejte stromek na chladné místo

Stromek déle vydrží, když bude mít pocit, že je ve svém přirozeném prostředí. Proto byste jej měli mít co nejdéle v chladnějším prostředí. Skvělá je zahrada, balkon nebo terasa. Poslouží ale i sklep, garáž nebo předsíň. Pokud je stromeček v prostředí okolo nuly, nemusíte mu dávat vodu.

artur stanulevich 78EiTnCtn5U unsplash

Doplňujte vodu

Až nadejde čas zdobení a přemístění stromečku do tepla, musíte ho dát do stojánku a poskytnout mu vodu. Předtím musíte seříznout asi o dva centimetry kmen, aby byl strom schopný vodu absorbovat. Stromek může spotřebovat až půl litru vody denně, nezapomeňte proto vodu doplňovat.

Pozor na karamboly

Zajistěte stromeček opravdu důkladně proti pádu. Nejde jen o to, aby dělal co nejdéle parádu, ale především o bezpečnost. Určitě toužíte po klidných Vánocích a stromková nehoda by vám je mohla ošklivě narušit. Jakmile stromeček zajistíte, pusťte se do zdobení. A pak už se věnujte jen odpočinku a rodině. Protože o tom jsou Vánoce především.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here