5 tipů pro jarní renovaci domu

0
294

Jaro znamená nový začátek. Příroda se probouzí a mnoho kutilů lákají úpravy interiéru nebo exteriéru domu. Právě teď je ideální čas zkontrolovat, jak se na domě podepsala zima. Kromě toho se můžete pustit do výměny nebo instalace žaluzií, garážových vrat, dveří nebo oken.

Zkontrolujte střechu

Po zimě je třeba zkontrolovat stav střechy. Zjistěte, zda neodpadly nějaké tašky nebo jiné části, a pokud ano, nezapomeňte střechu v nejbližší době opravit. Pokud si na opravu střechy netroufáte sami, můžete si zavolat odborníka.

Při prohlídce střechy se zaměřte také na místa v blízkosti oplechování. Ty se nacházejí zejména v blízkosti komína a okapů. Nezapomeňte, že plech a malta mají rozdílné tepelné roztažnosti, což může vést k odlupování omítky. Přes tyto oblasti se může voda dostat do střešní konstrukce a způsobit velké škody. Vlivem vlhkosti se na dřevě mohou začít objevovat dřevokazné houby. Spáry by proto měly být rychle utěsněny speciálním tmelem.

Péče o dřevěné stavby a příslušenství

Po zimě je vhodné zkontrolovat a ošetřit dřevěné stavby a příslušenství. Zaměřte se na pergoly, přístřešky, garážová stání, zahradní domky nebo venkovní nábytek. Dřevo je třeba obrousit a ošetřit ochrannými nátěry, voskem a lakem. Aby vaše dřevěné zařízení vydrželo co nejdéle, měli byste na něm 2krát ročně provádět větší údržbu.

Kontrola a výměna oken a dveří

Jaro je ideální dobou pro výměnu oken a dveří. Většina profesionálních firem má v tomto ročním období méně zakázek, takže na výměnu nebudete čekat tak dlouho jako například v létě. Okny a dveřmi uniká 30-40 % tepla v rodinném domě. Pokud chcete příští zimu ušetřit za vytápění, měli byste se rozhodnout je vyměnit. Při výměně oken a dveří můžete vybírat z plastových, hliníkových a eurooken.

pexels pixabay 277559

Plastová okna jsou oblíbená díky své příjemné pořizovací ceně a vynikajícím izolačním vlastnostem. Kromě toho jsou k dispozici v různých barvách. Lze je snadno sladit s dveřmi, fasádami nebo vnější stínicí technikou.

Hliník je obecně pevnější materiál než plast, takže hliníková okna mohou mít užší rám a přesto mohou být osazena většími skly. Díky těmto vlastnostem jsou vhodné zejména pro prosklené stěny a velká terasová okna.

Potěší vás také jejich dlouhá životnost, která může dosáhnout až 100 let. Eurookna se nejčastěji kupují do domů s tradičním nebo přírodním charakterem. Mají dokonalé izolační, mechanické a fyzikální vlastnosti a jejich výroba je šetrná k životnímu prostředí.

TIP: Stará okna vyhazovat nemusíte. Co s nimi jsme vám sepsali tady.

Nezapomeňte na technologii stínování

Na jaře můžete svá okna a dveře doplnit o vnější stínicí techniku. Vybírejte z venkovních žaluzií a rolet. Výhodou vnějších žaluzií je možnost nastavení lamel. Díky nim budete mít v místnosti vždy dostatek světla.

V létě se interiér nepřehřívá a v zimě můžete do místnosti vpustit sluneční světlo a zahřát ji. Vnější rolety zaručují maximální soukromí a ochranu. Pokud jsou stažené, slouží jako bezpečnostní prvek proti zlodějům, ale také optimalizují místnost pro spaní. Nepropouštějí totiž světlo, které by mohlo rušit váš spánek. Navíc fungují jako tepelná izolace, což oceníte zejména v zimě.

pexels steve johnson 845248

Dopřejte své garáži kvalitní garážová vrata

Garáž sice musí být dobře větraná, ale na druhou stranu by neměla být místem, které ovlivňuje tepelné ztráty, pokud je součástí domu. Proto by měla být vybavena kvalitními garážovými vraty. Při výběru zohledněte své požadavky.

  • Dvoukřídlá garážová vrata patří ke klasice, ale k plnému otevření potřebují dostatek prostoru.
  • Posuvné dveře lze zasunout pod strop nebo do strany, což šetří místo.
  • Sekční garážová vrata se zasouvají pod strop a pro většinu uživatelů představují nejběžnější řešení.
  • Rolovací vrata ocení každý, kdo má malou garáž. Nezabírají téměř žádné místo, protože se srolují do krabice nad stavebním otvorem.
pexels kindel media 7578862

Pokud si před zahájením montáže připravíte veškeré nářadí a spojovací materiál, který bude k montáži potřeba, ušetříte si spoustu práce na domě. Samozřejmě nezapomeňte používat ochranné pomůcky, které se postarají o vaši bezpečnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here