Jak vybrat správné křeslo nejen pro pohodlné lenošení
J

Křeslo je nepostradatelnou součástí našich obývacích pokojů či jiných místností. Čili pokud jej ještě nemáte, určitě jej postrádáte. Proto se dnes podíváme na to, jak vybrat takové křeslo, které bude nejen dělat parádu, ale taky bude dobře a po dlouhá léta sloužit.

S čím začít?

Dříve než se pustíte do samotného výběru, je nezbytné si ujasnit, k jakým účelům budete křeslo domů pořizovat. Pokud to má být spíše designový doplněk, pak se nemusíte tolik trápit s všelijakými funkcemi, které křeslo nabízí (a na které se ještě podíváme). Jestli jej budete využívat dennodenně, potom je potřeba vybírat opravdu pečlivě. V tomto případě nesmíte dělat opravdu žádné kompromisy, ať už se jedná o pohodlí, které křeslo nabízí, nebo třeba o design a barevné provedení.

Typy křesel

Něco mezi

U prvního typu není zřejmé, jestli jde o židli nebo o křeslo. Je to zkrátka něco mezi. Jsou to křesla, která jsou dost podobná obyčejným židlím. Co mají navíc, jsou opěrky na ruce, ale velkého pohodlí se s těmito kousky nedočkáte. Jsou proto výborné například k jídelnímu stolu, kde se sedává kratší dobu než třeba ve vašem čtenářském koutku. Tam se vyloženě nehodí.

Pohodlí pro vášnivé čtenáře

Pokud sháníte křeslo, ve kterém budete schopni několik hodin sedět a číst nebo prostě jen tak relaxovat třeba se sklenkou dobrého vína, pak hledejte zejména křesla typu „ušák“. Tato křesla jsou vyráběna s ohledem na váš maximální komfort. Proto nesmí chybět pár opěrek loketních a dobrá opěrka hlavy. Což znamená, že zadní část bude vyšší. Křeslo tohoto typu je tak opravdu rozměrné, proto je potřeba, aby kolem sebe mělo dostatek volného prostoru. V opačném případě bude vaše místnost působit velmi stísněným dojmem. A v takové se špatně čte a relaxuje.

Křeslo NUMO, potah II. kategorie Marbet Style
Křeslo NUMO, potah II. kategorie Marbet Style

Pro náruživé diváky

Jestli mezi vaše záliby patří lenošení u televize, proč tuto kratochvíli nedotáhnout k dokonalosti pomocí křesla určeného přímo k těmto účelům? Televizní křesla jsou zpravidla polohovatelná, takže můžete v příjemném polosedu sledovat vaše oblíbené pořady, navíc obvykle s nohama nahoře. Dobré TV křeslo by totiž mělo disponovat i opěrkou pro nohy. Ta může být buď vyklápěcí či vysouvací, nebo stát samostatně u křesla.

Ideální pro hosty

Pokud sem tam máte návštěvu, která u vás musí strávit noc, a nemáte zrovna k dispozici pokoj pro hosty, máme pro vás jedno jednoduché řešení. Je to rozkládací křeslo. To je pochopitelně zpravidla o něco širší, aby se na něm dalo pohodlně a dorůžova vyspat. Každopádně zabere o mnoho méně místa než postel a ještě k tomu je funkční i tehdy, kdy na něm nikdo nespí. Je to ideální varianta do menších bytů, kde může křeslo, ze kterého třeba sledujete televizi, posloužit jako postel pro hosty. Ušetříte tak peníze i spoustu místa.

TomTomasucci Rozkládací křeslo SHIFT LINES GREY 100x85x80cm, šedéasucci Rozkládací křeslo SHIFT LINES GREY 100x85x80cm, šedé
Tomasucci Rozkládací křeslo SHIFT LINES GREY 100x85x80cm, šedé

Co všechno může křeslo ještě nabídnout?

Typů křesel je samozřejmě daleko víc. Ty zmíněné však jsou nejčastěji používanými. Kromě výše popsaných si ale můžete domů pořídit kupříkladu to houpací, na kterém můžete bezmyšlenkovitě odpočívat. Stejně tak si ale můžete dopřát domácí masáž pomocí masážního křesla. Těch existuje velké množství a fungují na různých principech. Jistě si však dokážete vybrat to pravé. Pokud chcete v křesle lenošit jen příležitostně a nemáte příliš prostoru, mohl by vám posloužit dobře jeden z nafukovacích kousků. Případně vám pomůže s úsporou místa křeslo s úložným prostorem.

Materiály a barvy

Potahové materiály

Jeden z nejdůležitějších momentů při volbě křesla je výběr potahového materiálu. Ten by měl by být esteticky působivý a příjemný na dotek, aby se na něm dalo sedět dlouhé hodiny. Stejně tak by měl být odolný, aby se časem neprošoupal, ale stejně tak by se měl dát jednoduše čistit. Některé vybrané materiály jsou dokonce voděodolné a vodoodpudivé!

Kůže

Pravá kvalitní kůže je velmi odolná, měkká, elastická a velmi příjemná na dotek (tedy posezení). A údržba je nenáročná. Jakoukoli nečistotu lze pouze setřít vlhčeným hadříkem. Po nějakém čase bude ale nezbytné kůži ošetřit tak, aby neschla a nepraskala. K tomu slouží speciální přípravky, které seženete v každé prodejně koženého nábytku. Kůže je zároveň velmi vhodná pro alergiky, protože nezadržuje prach a jiné nečistoty. Jedinou nevýhodou tak může být její pořizovací cena, která se pohybuje výš než v případě ostatních materiálů.

Ekokůže

Ekokůže si zachovává všechny vlastnosti, pro které je tolik oblíbená pravá kůže. Ať už je to design, či snadná údržba a pohodlí. Ekokůže je dvouvrstvý materiál, přičemž spodní část tvoří bavlněný úplet. Svrchní vrstva je pak ze 100% polyuretanu.

Textilní potahy

Mezi nejčastěji používané materiály potahů stále patří všelijaké textilie. Ať už je to mikrovlákno, které se velmi dobře čistí a připomíná svými vlastnostmi semiš, nebo třeba různé směsi materiálů jako je bavlna, polyester, polyamid a akryl. Konkrétních textilií je nespočet. U každého materiálu však dbejte na to, aby se snadno čistil a udržoval. A aby se jen tak neoseděl.

Barvy

V případě volby barev a různých vzorů mějte při výběru na paměti to, že křeslo vybíráte na opravdu dlouhou dobu. Proto není příliš dobré podlehnout aktuálním módním trendům.

Obecně platí, že divoké geometrické vzory a výrazné barvy si můžete dovolit v prostorných místnostech. Do těch menší pořiďte spíše barvy světlejší barvy, které se budou shodovat s těmi již použitými.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Ale ať už nakonec vyberete jakékoli křeslo, nepochybujeme, že vám přinese mnoho příjemných zážitků a pohody.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno