Ať už patříte mezi milovníky lahodné kávy, nebo dáváte přednost uklidňujícímu čaji, jistě denně používáte rychlovarnou konvici. Ta totiž usnadňuje přípravu horkých nápojů ve většině domácností. Na co se ale při jejím výběru zaměřit, abyste dosáhli optimálních výsledků?

Základní parametry rychlovarných konvic

Jako u většiny kuchyňských spotřebičů je důležité dbát na základní parametry. Od nich se totiž odvíjí to, kolik vody připravíte, za jak dlouho a kolik vás to bude stát. Obecně se vyplatí pořídit spíše nižší a širší konvici, která umožní lepší využití tepla.

Velikost a objem hrají prim

Při výběru rychlovarné konvice je potřeba se zaměřit na její velikost a objem. Samozřejmě platí, že čím víc obyvatel domácnosti, tím větší rozměry. Obecně platí, že vícečlenné domácnosti ocení objem nad 1,7 litru. Pokud je vás doma hodně a každý si rád ráno uvaří čaj, klidně sáhněte po objemu 3 litry. Jestli ale žijete ve dvou, vystačíte si s 1,2 litrovou konvicí. Využít ale můžete i nabídky cestovních varných konvic, které mívají objem od 0,4 do 0,6 litru.

Jak rychle uvařit vodu?

Většinou narazíte na konvice s příkonem od 650 do 3000 W. Takový číselný údaj souvisí s tím, jak rychle konvice přivede vodu k varu. Pokud chcete čekat minimální dobu, ideální je zvolit takovou varnou konvici, která má příkon minimálně 2000 W. A pamatujte, že platí: čím je konvice plnější, tím je účinnost ohřevu vody vyšší.

Cena, která něco znamená

To, na kolik peněz vás konvice vyjde, souvisí s funkcemi, které od ní očekáváte. Pokud ale spotřebič používáte denně, vyplatí se do něj investovat. Vydrží vám totiž klidně dlouhé roky. Od 200 do 400 Kč seženete spíše menší a obyčejnější konvice pro malé domácnosti a kanceláře. Do 800 korun se vejdou i nerezové kousky a nad 800 si pořídíte skutečně kvalitní konvici z keramiky nebo skla s příkonem vyšším než 2200 W a rozmanitými funkcemi.

Jurhan & Co.KG Germany Rychlovarná konvice na vodu z ušlechtilé oceli s retro-designem 1,8 litru - krémová barva JR05
Jurhan & Co.KG Germany Rychlovarná konvice na vodu z ušlechtilé oceli s retro-designem 1,8 litru – krémová barva JR05

Potřebné náležitosti správné konvice

Kromě základních parametrů je dobré se zaměřit i na konstrukci samotné konvice. Díky jednotlivým konstrukčním aspektům může být manipulace se spotřebičem snazší i praktičtější.

Zdroj tepla jako základ

Topné těleso bývá umístěno dvěma způsoby. Tím prvním je varianta, kdy je topná spirála viditelná. V takovém případě je voda rychleji ohřátá, ale spirála je náchylnější na usazování vodního kamene a vyžaduje tak náročnější čištění. Druhou možností je zabudované topné těleso ve spodní části konvice, která má nerezové dno. Ohřev je sice o něco delší, údržba je ale naprosto snadná. Navíc v takové konvici můžete ohřívat i jiné tekutiny než jen čistou vodu.

Základna jako základ č. 2

Jako základna je označovaná ta součást spotřebiče, na kterou se konvice při ohřevu umisťuje. Její průměr se pohybuje mezi šesti až dvaadvaceti centimetry. Ideální volbou je otočná základna, díky které vám odpadne starost s tím, jak konvici správně umístit. Jednoduše vždycky správně dosedne. A vám tak zajistí snadnou a rychlou manipulaci.

Přívod potřebné elektřiny

Pokud zvolíte konvici s napájecím kabelem, musíte promyslet, kam ji umístíte. Budete totiž potřebovat zásuvku a pokud ji nemáte v dosahu kuchyňské linky, neobejdete se bez dlouhého kabelu. Některé konvice mají zespodu základny systém pro navíjení kabelu, díky kterému nepotřebný kus esteticky skryjete.

Bezpečí na prvním místě

Každá konvice by měla disponovat čtyřmi základními pojistkami, aby byla její obsluha bezpečná. Mezi ně patří automatické vypnutí po dosažení bodu varu, zabránění spuštění bez tekutiny, vypnutí v případě přehřátí i vypnutí ve chvíli, kdy je konvice špatně umístěna na základně.

Estetika pro potěchu i praktičnost

Jak již bylo zmíněno, nejlevnější typy se vyrábí z plastu. Jejich nevýhodou je ale to, že přehřátý plast může mít negativní vliv na ohřívanou vodu. Kvalitnější kousky hledejte mezi materiály jako je nerezová ocel, keramika, porcelán, sklo či kov. Nerez je materiál nenáročný na údržbu, keramika tiší hluk a sklo zase umožní vidět přesné množství vody. Navíc se tyto spotřebiče vyrábí v nejrůznějších designových provedeních, takže si i z obyčejné varné konvice můžete udělat působivý doplněk kuchyňského koutu.

Klarstein Cancan, rychlovarná konvice, 1,6l, 1800-2150W, retro design, 360 ° základna, červená
Klarstein Cancan, rychlovarná konvice, 1,6l, 1800-2150W, retro design, 360 ° základna, červená

Funkce pro náročné

Pokud si chcete používání rychlovarné konvice maximálně zpříjemnit a zjednodušit, můžete si vybrat z několika funkcí. Těmi disponují ty nejlepší kousky a výběr záleží na vašich preferencích.

Vodoznak

Vodoznak je ryska, díky které poznáte, jaké množství vody ohříváte. Ukazuje totiž výšku tekutiny v nádobě. Bezpečně vás tak ujistí například o tom, jestli přesahujete minimální možné naplnění.

Regulace teploty

To umožňuje nastavená požadované teploty přímo na konvici. Na své si tak přijdou skuteční čajoví odborníci, kteří potřebují dosáhnout u různých druhů čajů různých teplot.

Displej

U většiny moderních kuchyňských spotřebičů je displej základem. U konvice vám ukáže zvolenou teplotu nebo klidně i dobu ohřevu.

Čajovar

Pro čajové fajnšmekry je tato funkce jako dělaná. Objevuje se jen u speciálních konvic na čaj, které mají navíc síto i funkci nastavení teploty.

Zvukové a světelné efekty

Pro připomínku starých časů seženete konvice, které po dosažení 100 °C zapískají. Kromě zvukových signálů můžete najít i konvice s těmi světelnými. V případě skleněných nádob pak celá konvice svítí v určité barvě.

Po koupi konvici nejprve dvakrát vyvařte – ohřejte vodu a vylijte – a pak už si užívejte horkých nápojů podle libosti.

Gallet Montargis BOU 742 W sklo
Gallet Montargis BOU 742 W sklo
Předchozí článekPěstujte bylinky doma a v pokrmech si je náležitě užívejte!
Další článekJak uskladnit zimní oblečení, aby vám posloužilo i další sezónu?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno