Zahradní kuchyň – postavte si letní kuchyni podle představ
Z

V době dlouhých a slunečních dní není nic lepšího, než si posedět na terase s chlazeným nápojem. To jde ruku v ruce s dobrým jídlem. Rádi grilujete, případně jste fanouškem pizzy? Inspirujte se vařením venku a udělejte si na zahradě letní kuchyni. Využijte svou zahradu zkrátka naplno.

Letní kuchyně na zahradě

Zahradu si každý přizpůsobuje svým potřebám. Někteří staví na okrasné zahradě a jiní v ní pěstují doslova všechno, co jim podnebí dovoluje. Pokud patříte k těm, kteří si rádi vychutnávají dobré jídlo, určitě se během letních měsíců nebudete chtít omezovat vařením v uzavřené kuchyni. Vyjděte ven a připravte si chutný špíz, grilované maso či pizzu přímo na zahradě.

Venkovní zahrada a její benefity

Když se řekne letní kuchyně, mnozí si představí grilování na zahradě a s tím spojené stolování. Nemusí to být však zdaleka vše, co vám může taková zahradní kuchyň přinést.

Základním benefitem, který přináší, je vaření venku. Celý proces vaření a stolování může probíhat přímo na vaší terase, případně v jiné části vaší zahrady. Letní kuchyně může mít vlastní pracovní desku s vnějším dřezem a vším, co k tomu patří. Pokud rádi grilujete, může obsahovat funkční gril. Pokud jste spíše na pizzu, můžete si do zahradní kuchyně zakomponovat i pec na pizzu. Všechno je to jen o vašich prioritách.

pizza 2810589 640

Výhodou letní kuchyně je i to, že si ji dokážete přizpůsobit svému stylu. Může to být menší kuchyně v minimalistickém stylu, kamenná kuchyň s vlastní kamny, kuchyňský ostrůvek s barem a podobně.

Jak si postavit zahradní kuchyň

Pokud jste rozhodnuti pro letní kuchyni, máte více možností, jak si ji opatřit. Můžete si ji koupit, ale také si ji svépomocí postavit. V případě, že byste si ji rádi postavili sami, máme pro vás několik tipů, na co se při její tvorbě zaměřit.

Finanční plán
Nejdříve je nutné stanovit si finanční rozpočet. Kolik jste ochotni do vnější kuchyně investovat? Pokud víte, kolik si můžete dovolit utratit, můžete se začít poohlížet po jednotlivých materiálech a komponentech, ze kterých se bude vaše letní kuchyně skládat.

Vhodné je zjistit si, co by vás stála koupě hotové sestavy, jednotlivých materiálů, případně služby firmy či živnostníky, kteří by vám ji postavili. Podle toho si pak můžete vybrat, jaká možnost se vám i z finančního hlediska nejvíce vyplatí.

Vhodný prostor
Při vaření, pečení a grilování potřebujeme být v kontaktu i s našimi hosty. Pokud vám to tedy prostor dovoluje, postavte si zahradní kuchyň tak, abyste při přípravě jídel nebyly všem zády, ale naopak.

Při volbě vhodného prostoru je dobré dbát i na povětrnostní podmínky a další vlivy počasí. Letní kuchyně jim totiž bude vystavena po celý rok, a tak je dobré postavit ji na místě, kde vám vydrží co nejdéle. Před deštěm a sněhem ji může ochránit přístřešek a pokud ji chcete mít co nejvíce odolnou, vsaďte na materiály jako beton, kámen či nerezová ocel. Zděná letní kuchyně vám vydrží nejdéle.

Soběstačnost
Letní kuchyně by měla mít dostatek prostoru nejen na samotnou přípravu jídel, ale i na odkládání již připraveného jídla, případně na odkládání nádobí. Nejlepší zahradní kuchyně jsou ty, které jsou navrženy tak, aby byly soběstačné. Když se tedy rozhodnete grilovat, nemusíte odbíhat do domu po věci. Vše najdete na jednom místě.

Rozvržení
Při volbě vaší zahradní kuchyně zohledňujte i to, jak se běžně chováte v kuchyni. Čemu se budete věnovat nejvíce? Bude to čepování piva a míchání drinků? Nebo grilování a příprava salátů a dresinků? Dáváte přednost pečení křupavé pizzy? Podle toho si přizpůsobte i vaši letní kuchyni.

Pracovní deska
Abyste při tvorbě jídel měli co největší komfort, kuchyňská deska by měla být 50 až 60 cm široká a přibližně 60 cm hluboká. Deska takových rozměrů nabízí dostatečný prostor na krájení, ale i odkládání surovin a nádobí, případně i na pěstování bylinek vhodných přímo k jídlu.

Úložný prostor
Jak jsme již zmínili, letní kuchyně by měla být navržena tak, aby se do ní vešly všechny potřebné věci. Pokud tedy bude obsahovat gril, mělo by se do skříněk či zásuvek vejít vše potřebné kuchyňské náčiní i s uhlím do grilu.

table 3366445 1920

TIP: I do menší kuchyně se toho hodně vejde. Stačí, když bude správně rozvržena. Nezapomeňte také využít šikovné organizéry a boxy, které vám pomohou uspořit více místa ve skříňkách.

Kuchyňský dřez
Mít v letní kuchyni i kuchyňský dřez je k nezaplacení. Je to velmi praktické, ale také trochu náročnější na realizaci. Budete totiž potřebovat vodovodní přípojku a zajistit si i odvod vody. Vodu používanou pro mytí zeleniny můžete použít i na zalévání zahrady. Nicméně, vody, v níž se nacházejí čisticí prostředky, se musíte zbavit klasickx – vypuštěním do odpadu.

Letní kuchyně podle vašich představ

Jak vypadá letní kuchyně vašich snů? Co by měla obsahovat a na co byste ji využívali nejvíce? Podělte se s námi o váš názor 🙂

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here