Vánoční úklid – Jak na čištění žaluzií
V

Zima je tady a spolu s ní pomalu přicházejí na řadu Vánoce. K nim neodmyslitelně patří již tradiční vánoční úklid. Každoroční činnosti zahrnují nejen mytí oken. Mnozí z nás mají na oknech ještě žaluzie, na kterých nás straší nánosy prachu a jiných nečistot. Jak snadno a rychle vyčistit právě špinavé žaluzie?

Ilustrační obrázek - zrdoj
Ilustrační obrázek – zrdoj

Provoněný a čistý domov, připravený na vánoční období, prosycený příjemnou a útulnou atmosférou. To je přesně to, co následuje po neoblíbeném vánočním úklidu. Ale kdo chce, ten si úklid domácnosti zjednoduší, jak jen to jde. V tomto článku se zaměříme na klasické hliníkové žaluzie, kterými disponují okna většiny našich domovů. I ty musíme občas řádně vyčistit.

Péče o žaluzie se zdá být náročná – ale není to tak docela pravda. Pokud víte, jak na jejich snadnou údržbu, pak je to hračka. Přinášíme několik tipů, jak snadno žaluzie očistit.

Vysavačem?

Ano, vysavač je skvělý pomocník – nejen na podlahy. S prachem zatočí snadno a rychle. Podobně může zlikvidovat nánosy prachu také na lamelách vašich žaluzií. Je však důležité, aby šlo o vysavač, kde můžete regulovat sání. Výkon zapněte na minimum, abyste žaluzie nepolámali a neponičili. Přílišné sání zde není na místě. Pak stačí použít násadu kartáč a opatrně vysát žaluzie. Pomocí malé násady žaluzie zbavíte prachu, co však vysavač nezařídí, je zbavení se mastnoty a přichycených nečistot. Ale jako rychlý základ rozhodně doporučujeme – jde o krok první. Pokud budete pravidelně opakovat, prach nebude mít šanci.

Nečistoty setřete

Připravte se na další krok. Pomocníkem se tentokrát stane vlhčený hadřík. Tkaninu dobře vyždímejte, abyste žaluzie nezničili a neroznášeli nečistoty. V případě většího zašpinění opatrně umyjte lamelu po lamele. Pokud se však jedná o běžné nečistoty, můžete žaluzie otočit do zatažené polohy a vždy setřít několik lamel najednou. Chcete-li umýt žaluzie rychleji, navlékněte si staré ponožky nebo rukavice, namočte je a hned to půjde lépe.

Jaké prostředky používat

Rovnou vynechejte a odložte agresivní čistící prostředky – ty by žaluziím spíše uškodily. Pro mytí žaluzií postačí starý dobrý zředěný ocet nebo mýdlová voda. Obojím odstraníte mastnotu i nevzhledné skrvny a nečistoty. Ostatní prostředky mohou poškodit jemnou strukturu hliníkových lamel. Proč jsou žaluzie špinavé? Zadržují většinu nečistot, které se dovnitř dostanou při větrání.

I okna jsou vizitkou

Ano, také okna jsou vaší vizitkou. A k nim žaluzie zkrátka patří. Jestliže si na čištění žaluzií netroufáte nebo se vám nechce, můžete prostě najmout odborníky. Tak či onak na žaluzie v rámci úklidu nezapomínejte. Pravidelnou očistu žaluzií ocení nejen alergici.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here