Zima je tady a spolu s ní pomalu přicházejí na řadu Vánoce. K nim neodmyslitelně patří již tradiční vánoční úklid. Každoroční činnosti zahrnují nejen mytí oken. Mnozí z nás mají na oknech ještě žaluzie, na kterých nás straší nánosy prachu a jiných nečistot. Jak snadno a rychle vyčistit právě špinavé žaluzie?

Ilustrační obrázek - zrdoj
Ilustrační obrázek – zrdoj

Provoněný a čistý domov, připravený na vánoční období, prosycený příjemnou a útulnou atmosférou. To je přesně to, co následuje po neoblíbeném vánočním úklidu. Ale kdo chce, ten si úklid domácnosti zjednoduší, jak jen to jde. V tomto článku se zaměříme na klasické hliníkové žaluzie, kterými disponují okna většiny našich domovů. I ty musíme občas řádně vyčistit.

Péče o žaluzie se zdá být náročná – ale není to tak docela pravda. Pokud víte, jak na jejich snadnou údržbu, pak je to hračka. Přinášíme několik tipů, jak snadno žaluzie očistit.

Vysavačem?

Ano, vysavač je skvělý pomocník – nejen na podlahy. S prachem zatočí snadno a rychle. Podobně může zlikvidovat nánosy prachu také na lamelách vašich žaluzií. Je však důležité, aby šlo o vysavač, kde můžete regulovat sání. Výkon zapněte na minimum, abyste žaluzie nepolámali a neponičili. Přílišné sání zde není na místě. Pak stačí použít násadu kartáč a opatrně vysát žaluzie. Pomocí malé násady žaluzie zbavíte prachu, co však vysavač nezařídí, je zbavení se mastnoty a přichycených nečistot. Ale jako rychlý základ rozhodně doporučujeme – jde o krok první. Pokud budete pravidelně opakovat, prach nebude mít šanci.

Nečistoty setřete

Připravte se na další krok. Pomocníkem se tentokrát stane vlhčený hadřík. Tkaninu dobře vyždímejte, abyste žaluzie nezničili a neroznášeli nečistoty. V případě většího zašpinění opatrně umyjte lamelu po lamele. Pokud se však jedná o běžné nečistoty, můžete žaluzie otočit do zatažené polohy a vždy setřít několik lamel najednou. Chcete-li umýt žaluzie rychleji, navlékněte si staré ponožky nebo rukavice, namočte je a hned to půjde lépe.

Jaké prostředky používat

Rovnou vynechejte a odložte agresivní čistící prostředky – ty by žaluziím spíše uškodily. Pro mytí žaluzií postačí starý dobrý zředěný ocet nebo mýdlová voda. Obojím odstraníte mastnotu i nevzhledné skrvny a nečistoty. Ostatní prostředky mohou poškodit jemnou strukturu hliníkových lamel. Proč jsou žaluzie špinavé? Zadržují většinu nečistot, které se dovnitř dostanou při větrání.

I okna jsou vizitkou

Ano, také okna jsou vaší vizitkou. A k nim žaluzie zkrátka patří. Jestliže si na čištění žaluzií netroufáte nebo se vám nechce, můžete prostě najmout odborníky. Tak či onak na žaluzie v rámci úklidu nezapomínejte. Pravidelnou očistu žaluzií ocení nejen alergici.

Předchozí článek3 chytré tipy pro výběr umyvadlové skříňky do koupelny
Další článekNepřehlédněte tyto inspirativní tipy na kuchyňské doplňky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno