Vertikální zahrada: Jak zkrášlí váš domov i exteriér?
V

Slyšeli jste už o vertikální zahradě? Jde o způsob pěstování rostlin, které nerostou běžně, jak jsme zvyklí, ale shora dolů. Možná jste se už setkali s názvem živá či zelená stěna.

Výhodou vertikální zahrady je, že není náročná na prostor a hodí se i do bytů. Jde o jednoduchý způsob, kterým zkrášlíte svůj domov i zahradu. Chcete vědět, jak na to?

Výhody vertikální zahrady v exteriéru

Většina lidí si všimne vertikální zahrady zejména kvůli tomu, že vypadají velmi esteticky. Mají však i další výhody, které je třeba zmínit.

  • Zlepšují mikroklimatické podmínky, takže se vám bude dýchat o něco lépe.
  • Mohou sloužit jako ochrana před slunečním zářením.
  • Rovněž si s jejich pomocí můžete vytvořit větší soukromí, například od sousedů.
  • Vertikální zahradu využijete i v interiéru. V létě výborně ochladí stěny a v zimě vás zase ochrání před chladem a tepelnými ztrátami.

Vertikální zahrady v domácnosti mají ale i další výhody. Takto zasazené rostliny ocení zejména alergici, protože dokáží snížit množství prachu ve vzduchu. Jednoduše si vytvoříte zahrádku například v obývacím pokoji či na balkoně. A pokud si chcete tímto způsobem vypěstovat bylinky, udělejte si vertikální zahradu v kuchyni.

Vertikální zahrada a vhodné rostliny

Chtěli byste si vytvořit vlastní vertikální zahradu, ale nevíte, jaké rostlinky jsou v tomto případě vhodné? Pokud ji chcete mít v exteriéru, vsaďte na rostliny, které jsou nenáročné. Můžete si tak vysadit různé bylinky, ale i okrasné trávy.

V případě interiéru máte výhodu v tom, že během celého roku je teplota doma plus minus stejná. Při tvorbě vertikální zahrádky v domácnosti tak můžete popustit uzdu vaší fantazii. Mnoho lidí si tak pěstuje nejen bylinky, ale i drobné ovoce či okrasné rostliny.

6455f0e81b1312e8ab5f036ed04e0ea9387f55b9
Květiny můžete umístit i do závěsných květináčů, pokud nemáte dostatek prostoru na vertikální zahradu.

Vytvořte si vlastní vertikální zahradu

Rádi pěstujete rostliny a zaujala vás tato nevšední, ale velmi estetická forma pěstování? Vytvořte si vlastní vertikální zahradu přímo u vás doma či na zahradě. Na její výrobu můžete použít různé předměty, například palety či staré květináče.

Pokud si nevíte rady, například ohledně materiálů, ze kterých by mohla vertikální zahrada být, poraďte se s odborníky. V zahrádkářství vám jistě poradí, což při její tvorbě můžete použít a čemu se zase naopak vyhnout.

Věříme, že jsme vás inspirovali a že si i vy zkrášlete svůj domov tímto zajímavým doplňkem.

photo 1563135022 66565e1f042a

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here