Důvodů, proč si pořídit domů koberec je mnoho. Avšak jaký vybrat? Jaký vzor by se mohl hodit? Jaký materiál je příjemný pro nohy? Jaký zahřeje a jaký částečně odhluční místnost? To je spousta otázek, na které vám umíme jednoduše odpovědět.

K čemu všemu poslouží?

Předně si pojďme říct, k čemu všemu může být takový koberec dobrý a jaké všechny funkce může koberec v interiéru mít.

Teplo na prvním místě

Asi nikdo z nás se netěší na to, až po ranním zazvonění budíku bude moct konečně vstát a vyrazit do práce. A málokdo si užívá ten pocit prvního kroku na ledově studenou podlahu svým pod peřinou vyhřátým chodidlem. Pokud tohle máte rádi, rozhodně si nekupujte koberec, protože ten by vám toto potěšení zkazil. Pokud však chcete mít nohy v teple, koberec je přesně pro vás. Pak je jenom potřeba uvažovat nad tím, jestli jím pokryjete celou plochu podlahy v ložnici nebo jenom prostor u postele.

Bojovník proti hluku

Stejně jako se zimou dokáže koberec zatočit i s hlučnými kroky. Ať chceme nebo ne, naše kroky jsou po parketách slyšet, zejména pak ráno, kdy býváme ještě bosi. Koberec dokáže tyto zvuky poměrně dobře eliminovat, a tak se můžete ráno z ložnice vytratit, aniž byste vzbudili svého spolunocležníka. Pomocí koberečků na schodech můžete navíc chodit potichu, a navíc ještě bezpečněji, protože se po nich hůř klouže.

Za ještě hezčí interiér!

Koberec dokáže opravdu divy, pokud zvolíte ten správný. Pomocí všelijakých designových vzorů můžete vtisknout svému interiéru jedinečnou podobu a atmosféru. Podtrhne totiž to, co je v místnosti důležité, a kromě teplých nohou vám pomůže dotvořit také hřejivý pocit domova.

Jak na materiál?

Materiály koberců, tedy především jejich vlákna, by se daly rozdělit do dvou základních kategorií. Tedy na vlákna syntetická a přírodní. Konkrétních materiálů je pak v rámci těchto tříd celá řada, ale přesto mají něco společného a každý z nich má svá nesporná pro a proti.

Syntetické vlákno

Koberce vyrobené ze syntetických materiálů jsou oblíbené zejména díky tomu, že nejsou drahé. Což ale rozhodně neznamená, že jsou nekvalitní.

MERADISO® Koberec, 80 x 130 cm (červená), Barva: červená - 4056232214575
MERADISO® Koberec, 80 x 130 cm (červená), Barva: červená – 4056232214575

Co je k mání?

Mezi nejpoužívanější materiály pro výrobu vláken se používá polyamid, též zvaný nylon. To je materiál, který toho vydrží hodně a dobře drží původní tvary vláken. Zároveň velmi dobře izoluje teplo a hluk, čili je to ideální kandidát na koberce do dětského pokoje či obýváku. Polyakrylové vlákno je zase velmi příjemné na dotek a hodí se skoro kamkoliv. Dobře drží tvar, některé dokonce mohou být i pod kancelářskou židlí! Dále se setkáme třeba s polypropylenem, který dobře odvádí vlhkost, či polyesterem, který je odolný proti znečištění.

Přírodní vlákno

Koberce z přírodních materiálů jsou tu s námi už po staletí a mnohé z nich představují opravdový luxus. Mezi hlavní výhody těchto materiálů bezesporu patří příjemnost na dotek. Zároveň mají tyto koberce velmi dobré izolační vlastnosti. Největší nevýhodu představuje především vyšší pořizovací cena, ale také větší nároky na údržbu.

Vingo Kulatý koberec z mořské trávy – velký Rozměry (cm): průměr 150
Vingo Kulatý koberec z mořské trávy – velký Rozměry (cm): průměr 150

Co je k mání?

Co se konkrétních materiálů týče,  můžeme se setkat třeba s bavlnou, která je velmi odolná vůči vodě, ale nejen to. Je odolná skoro vůči jakémukoliv poškození, proto bavlněné koberce vydrží opravdu dlouhá léta. Pokud vám však bavlna nestačí, je tu vlna. Ta je známá svými izolačními vlastnostmi, takže vám s vlněným kobercem zima rozhodně nebude. Navíc dobře tlumí zvuky. Proti skvrnám je však skoro bezmocná, navíc není příliš vhodná pro alergiky. Pro opravdové fajnšmekry a lidi, kteří si chtějí dopřávat luxusu, je tu hedvábí. To je opravdu mimořádně příjemné na dotek. Dá dobře vyniknout všem vzorům a navíc dlouho vydrží. Hedvábí je zkrátka materiál, se kterým se rozhodně blýsknete.

To nejlepší z obojího

Pokud si nevíte rady a váháte mezi přírodním vláknem a syntetikou, vsaďte na kombinaci obojího. To znamená koberec s perfektními vlastnostmi, avšak za velmi příznivou cenu.

Žlutý bavlněný koberec 80x150 cm - SILVAN
Žlutý bavlněný koberec 80×150 cm – SILVAN

I způsob výroby hraje důležitou roli

Materiál koberce není to jediné, co je důležité. Kvalitní materiál, ale špatný způsob výroby udělá z výsledného kusu o třídu horší produkt. Pokud chcete to nejlepší, měli byste si pořídit koberec, který je tradičně tkaný. Tkané bývají ty nejlepší kusy z přírodních materiálů, ale také ty nejdražší, protože celý tento proces je opravdu časově i finančně náročný. Nejdostupnější a poměrně kvalitní jsou koberce všívané. Ty jsou dělány tak, že se do základní tkaniny všívá jehlami postupně vlas, kterým se tvoří jednotlivé smyčky. Poměrně jednoduché a poměrně kvalitní. Zato nejméně kvalitní jsou takové kusy, které jsou zhotoveny pomocí tzv. vpichování. Takto vyrobené koberce se hodí třeba do velkých veřejných prostor, protože jsou levné a není tolik třeba dbát na kvalitu. Do domácností se ale příliš nehodí, protože po čase začnou vlákna vypadávat. Navíc nepatří mezi nejodolnější.

A v neposlední řadě hleďte na vzhled

Koberec kromě praktických funkcí, které jsme si popsali výše, plní bezesporu i funkci estetickou, která je velmi podstatná. Vámi vybraný kus by rozhodně měl ladit s celkovým charakterem interiéru, který koberec dokáže opravdu dobře podtrhnout. Pokud máte například pokoj ve venkovském stylu, jistě by mu neprospěl jednobarevný žlutý běhoun. V industriálně zařízeném pokoji by zase nemusely úplně dobře působit orientální vzory na podlaze, ale samozřejmě vše záleží jen na vás. Jedna věc je totiž důležitější než všechny ostatní: koberec se musí líbit vám.

Bavlněný koberec Cream Floral, 120x180 cm
Bavlněný koberec Cream Floral, 120×180 c

Nezapomeňte na pravidelnou péči

Protože koberec nemůžete jednou týdně setřít mopem, jako klasickou podlahu, je třeba o něj pečovat jinak. Pravidelné vysávání je standardní věc, málokdo ale nechává koberce důkladněji a hloubkově čistit. Minimálně jednou do roka byste proto měli koberce vyčistit do hloubky: buď zapůjčením tepovače nebo objednáním úklidové služby, která vám koberce vysaje a vyčistí do hloubky bez toho, aniž byste se o celý proces museli starat.

Hloubkové profesionální čištění má nespočet výhod: zbavíte se roztočů i alergenů v koberci, zbytků vosku, vlasů i chlupů, pomůže redukovat pachy a zbavíte se nevzhledných skvrn.

Předchozí článekFrýdecko-Místecký veletrh zaplní Halu Polárku
Další článekJak jednoduše oživit kuchyni drobnými změnami?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno