Příprava terasy na sezónu: Na co nezapomenout?
P

Venku to konečně začíná vypadat lákavěji a sluneční paprsky lákají k pobytu venku. Že nemáte kde posedět? Pojďte si nachystat terasu na sezónu.

Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá našemu tělu i duši. Pokud máte terásku, určitě ji využíváte k venkovnímu posezení. Co všechno potřebujete nachystat, než se letní sezóna rozjede na plné obrátky?

Ošetřete dřevěnou terasu

Dřevo je na letní terasy ideální materiál, je příjemné na dotek a nerozpaluje se ani během nejteplejších dní tak, aby se na něm nedalo vydržet. Jenže dřevo je přírodní materiál, který se bez pravidelné péče neobejde.

paul hanaoka Ww2KO nntOY unsplash 1

Jaro naskýtá ideální čas na kontrolu škod, které napáchala zima. Zešednutí, oloupaný nátěr a mechanické poškození ale není nic, s čím si neporadíte:

  • Šednutí dřeva je přirozený proces. Pokud se vám získaná barva nelíbí, existuje na to chemický odstraňovač šedi. Funguje ale jen tehdy, když je šeď pouze na povrchu.
  • Zčernání, mechanické poškození i oloupaný nátěr lze odstranit bruskou. Po zbroušení nezapomeňte dřevo ošetřit vhodným ochranným nátěrem.

Ideální teplota na natírání je okolo 20 °C. Barvu nanášejte ale jen tehdy, pokud na terasu nepraží slunce, neprší nebo není mlha či prudký vítr. Při použití vodou ředitelné barvy dejte pozor, aby na povrch nepršelo minimálně 4 h po aplikaci. U rozpouštědlových nátěrů je doba schnutí výrazně delší.

Péči si zaslouží i zahradní nábytek

Pokud máte posezení z přírodního dřeva nebo ratanu, bez malé údržby se to neobejde. Ratan omyjte pomocí vody s jemným saponátem. Nikdy ho nečistěte kartáčkem, který by proutí poškodil. Pokud je v jednotlivých záhybech hodně prachu, nebojte se použít hadici. Dřevo také umyjte vodou nebo jemným saponátem a natřete ošetřujícím olejem nebo voskem.

U nábytku zkontrolujte, jestli se někde neodštípl nějaký kousek, který by vám zadřel třísku nebo roztrhl oblečení. Také ověřte stabilitu a případně dotáhněte povolené šroubky.

Vytvořte si stín

Pokud máte terasu na jižní až západní straně, bez slunečníku, plachty, zatemňovacích rolet nebo jiného zastínění se neobejdete. Pokud už máte slunečník z loňska, vytáhněte ho z kůlny, pořádně ho oprašte a stabilně připevněte, aby přečkal další sezónu.

Obklopte se květinami

Postavit si kolem verandy truhlíky a květináče s květinami je ideální způsob, jak se trochu schovat před světem. Letnění ocení palmy, fíkusy, dracény i další. Jen je na slunce zvykejte pomalu, abyste je nespálili. Další rostliny, které pobyt venku ocení, jsou ibišky, muškáty, voděnky nebo například oleandr. Na stinné terasy pak klidně umístěte begonie nebo fuchsie. Celoročně můžete nechat kolem terasy popínat břečťan, který roste rychle a vytvoří přírodní zástěnu.

toa heftiba m7r1BVoWTAk unsplash 1

Dotvořte atmosféru

Jsou to přesně ty maličkosti, které z obyčejné terasy udělají oázu klidu. Na zahradní nábytek umístěte pohodlné polštáře, na večer připravte deky na zachumlání. A nezapomeňte na osvětlení. Ideální jsou různé světelné řetězy nebo solární LED lampy, ke kterým není potřeba žádný přívodní kabel. 

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here