Jak vybrat ložní povlečení, aby se vám pokaždé báječně spalo?
J

Pravděpodobně nikdo by neodmítl nabídku kvalitního spánku, které zahrnuje nepřerušované snění a svěží vstávání. Kromě vhodné matrace, postele či pokojové teploty se na výsledku vašeho spánku podílí také volba ložního povlečení. A ke správnému výběru stačí jen pár informací.

 

V první řadě velikost, v druhé zapínání

Rozměr povlečení se samozřejmě odvíjí od velikosti přikrývky a polštáře. Základní a také nejobvyklejší velikost peřiny je 140×200 cm, ale běžně se setkáte i s atypickými rozměry. Snadno dostupné je tak povlečení o rozměrech 140×220, 200×200 nebo 220×240 cm. Co se polštářů týče, ty se vyrábí v nepřeberném množství velikostí, a proto se vám vyplatí si ten vlastní raději přeměřit. Přikrývka i polštář tedy musí mít totožný rozměr s povlečením, abyste je do něj snadno zapnuli. V dnešní době můžete volit mezi starším zapínáním na knoflíky, oblíbeným řešením na zip i tzv. přesahovou kapsou, která žádné zapínání nemá. Z hlediska praktičnosti nejvíce oceníte zip, který bývá krytý záhybem látky, takže nehrozí poškrábání.

Hlavní aspekt pro výsostný spánek

To, jak se vám bude v povlečení spát (když už máte takové, které velikostně perfektně sedí), záleží zejména na materiálu, ze kterého je vyrobeno. Každá textilie má svá pro a proti a ve výsledku je tím nejdůležitějším ukazatelem samozřejmě váš vkus.

Stará dobrá bavlna

Předchozí generace, které neměly na výběr z materiálů, se musely spokojit s bavlněným povlečením. Není ale divu, že jim to stačilo. Bavlna je totiž stále oblíbená především díky tomu, že je značně příjemná na dotek, výborně saje a zároveň je prodyšná. Jedinou nevýhodu lze u téhle měkké a pružné látky spatřovat v mačkavosti. Takže pokud patříte mezi perfekcionisty, počítejte se žehlením.

Polybavlna jako moderní klasika

Polybavlna, jak už název napovídá, představuje 35% bavlnu a 65% polyester. Díky tomuto složení odpadá nutnost žehlení, protože se povlečení téměř nemačká. Přitom ale vlastnosti jako savost a prodyšnost stále zůstávají. Navíc je polybavlna o něco lehčí než klasická bavlna, díky čemuž i rychleji schne.

Nejhladší satén

Nekonečný luxus, i tak by mnozí mohli charakterizovat saténové povlečení. Je dokonale hebké, měkké a lesklé. Takže kromě toho, že je příjemné k pokožce, navíc působí zcela exkluzivním dojmem. Taková paráda ale samozřejmě něco stojí a je potřeba o ni pečovat. Zejména tak, že byste jej měli prát samostatně při nižších teplotách a s jemným pracím práškem.

Hřejivý flanel

Ačkoliv je flanelové povlečení ze 100% bavlny, je vyrobeno s vyšší gramáží. Díky tomu je pro něj typická vysoká hřejivost, kterou ocení zejména ti, kteří trpí na studené končetiny. Samozřejmě ona hřejivost nemá vliv na povrchovou úpravu, nemusíte se bát těžké a nepříjemné látky. Flanel zůstává jemný a měkký.

Kvalitex Klasické ložní flanelové povlečení 140x200, 70x90cm HAVANA
Kvalitex Klasické ložní flanelové povlečení 140×200, 70x90cm HAVANA

Stabilní mikrovlákno

Stálobarevné, stále pevné a funkční v zimě i v létě – to je povlečení z mikrovlákna. I přes praní si totiž zachovává jasnost barev, v teplých večerech příjemně chladí a za zimních nocí vás zahřeje. Navíc jej nemusíte téměř žehlit a co víc, perfektně vyhovuje i alergikům.

Nenáročný krep

Krepové povlečení si svou oblíbenost vysloužilo především tím, že se o něj prakticky nemusíte starat. Zapomeňte na žehlení díky střídání zvrásnění a hladkosti povrchu. Nemusíte se ale bát, že kvůli nenáročnosti musíte upustit od svých požadavků. Krep je měkký, pružný i prodyšný, takže spánek jako v bavlnce je zaručen. Samozřejmě i proto, že i krep je 100% bavlna.

Z prostěradla na povlečení

Jersey je materiál, který se v poslední době hojně využívá i napínacích prostěradel. Protože je ale velmi příjemný, začíná se uplatňovat i u povlečení. Je totiž ještě o něco jemnější než satén, ale na rozdíl od tkaných látek je pletený.

Přírodní len

Kromě výše zmíněných materiálů se můžete také setkat i se lněným povlečením. To je především měkké, savé a vhodné pro alergiky. Ze lnu je vyráběné i povlečení z kanafasu. To se vyznačuje typickými pruhy či kárem v jedné barvě na bílém podkladu. A protože se z něj vyrábí například i utěrky, zaměřte se na gramáž okolo 112-120 g/m2, abyste dosáhli požadované měkkosti.

Poslední detail pro celkový vzhled

Kromě více rozměrů a množství materiálů je ještě jedna věc, ve které byste si nemuseli být jistí. A která se také zásadně podílí na výsledném požitku. Tou není samozřejmě nic jiného, než správná volba designu vašeho povlečení. Na trhu jsou dnes stovky barev i vzorů a každému oku lahodí něco jiného. Určitě se vyplatí zvážit celkové ladění interiéru.

Barvičky, kam se jen podíváte

Obecně platí, že jednobarevným povlečením bez vzorů nemůžete nic zkazit. A to, jestli dáváte přednost pastelovým nebo sytým barvám je už jen na vás. Dejte si ale pozor, pokud máte v ložnici závěsy. Barva těchto dvou textilií by se neměla rušit.

Potisk pro každého

Co se vzorů týče, ty mohou skvěle podtrhnout ladění vaší osobnosti. Jemné kytičky i větší květy, ornamenty, geometrické tvary – uměleckému vkusu se meze nekladou. Hitem poslední doby je kombinování více designů. Můžete tak zvolit přikrývku posetou květy a polštáře v pastelových barvách. Nebo třeba namixovat odstíny šedé a modré.

Teď už se vám nestane, že byste při výběru ložního povlečení tápali. Stačí mít na paměti vhodný rozměr a pak už si jen vybrat materiál a design, který vám osobně nejvíce vyhovuje. A nakonec peřiny převléct, ponořit se do nich a užívat si ničím nerušený spánek i svěží vstávání.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno