Zásady dokonalé ložnice
Z

I když nám občas připadá, že máme více práce než relaxu, asi třetinu svého života strávíme v posteli. Při takovém odpočinku se dobíjíme tolik potřebnou energií, léčíme se z nemocí nebo si užíváme společných chvil s partnerem či dětmi. Aby ale ta doba, kterou věnujeme spánku, byla opravdu maximálně využita, je důležité dbát na několik málo zásad.

bee e1562143013227

V hlavní dvojroli: matrace

Není žádnou novinkou, že pro kvalitní spánek je potřeba mít kvalitní matraci. U té ale závisí nejen na materiálu, ze kterého bude vyrobena, ale také na dalších faktorech, které naopak záleží na vás. Je totiž rozdíl, jestli na matraci spí muž nebo žena, liší se také požadavky podle váhy. Co jste ale možná netušili, je, že roli hraje také to, jak nejraději spíte. Pokud upřednostňujete spánek na boku, sáhněte po měkčí matraci. Jste-li spáčem na zádech či na břiše, volte naopak tu tvrdší.

mat e1562143132456

V hlavní dvojroli: světlo

Pro ložnici více než pro jakýkoli jiný pokoj platí, že byste se neměli spoléhat jen na stropní svítidla. A to z toho důvodu, že různé typy osvětlení můžete vybírat tak, aby pozitivně ovlivňovala kvalitu vašeho spánku. Pokud totiž v ložnici nespíte sami, ne vždy se vám podaří perfektně sladit rytmus. I obyčejná lampička na vaší straně postele může znamenat, že se partnerovi bude dobře spát, zatímco vy si budete do rána číst. Vhodnou volbou jsou i nástěnná svítidla, která mají světlo tlumenější. Budete-li v noci potřebovat třeba do koupelny, toho druhého rozsvícení neprobudí a ani u vás nedojde k plnému probuzení vašeho těla.

lam e1562143295190

Výmalba není jen doplněk

Pro barvy v ložnici platí jednoduché zásady – vyhněte se kontrastu, nekombinujte více než dva odstíny a volte světlejší tóny. Pokud byste chtěli zařadit tmavší barvu, nepřehánějte to a použijte ji jedině na stěnu za postelí. Jestli máte maličkou ložnici, od tmavé dejte raději ruce pryč úplně. Prostor by jen opticky ještě více zmenšila a necítili byste se komfortně.

Textil, který vás nezklame

I nad ložním prádlem je potřeba přemýšlet. Už dávno se totiž nemusíme spokojit s materiálem našich babiček, ale můžeme vybírat pěkně podle gusta. Každý z nás je jin, takže i požadavky na materiál povlečení se mohou lišit. Důležité je alespoň sladit to, abyste v zimě dávali přednost teplejšímu povlečení a v létě zase tomu, které chladí. Ideálně se navíc vyspíte, pokud budete v ložnici udržovat teplotu mezi 18 až 20 stupni Celsia.

Hotelové povlečení atlas grádl bílé - 2 cm proužek mykaná bavlna
Hotelové povlečení atlas grádl bílé – 2 cm proužek mykaná bavlna

Bezpečí a klid, bez kterých neusnete

Tou poslední náležitostí dokonalé ložnice je pocit bezpečí a klidu. Bez nich se vám totiž určitě hezké sny zdát nebudou. Nechte proto všechny starosti za dveřmi ložnice a před usnutím dbejte na čistou mysl. A co se bezpečí týče, ať už se potřebujete přivinout k partnerovi nebo k hračce z dětství, dělejte to každý večer. A vyspíte se dorůžova.

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here