Jak zkrášlit dětský pokoj, aby se v něm vaše děti cítily dobře
J

Dětský pokoj by měl sloužit především svému obyvateli, tedy dítěti. Pro něj by tato místnůstka měla představovat oázu klidu, ve které si bude moct pěkně hrát, ale mělo by být v něm schopné se i soustředit na domácí úkoly či učení. Základem tedy je, aby se cítilo dobře. A k tomu nejlépe poslouží kvalitní, vkusné a především pěkné dekorace.

baby boy 3368016 960 720 e1554627534384

Tapety na prvním místě

Zcela zásadní věcí je barevné provedení stěn. Samozřejmě je možné je prostě vymalovat nějakou pěknou barvou, ale pokud chcete do pokojíku pestřejší oživení a třeba nějaký líbivý vzor, pak sáhněte po tapetách. Navíc pokud je pokoj v některém ohledu nedostatečně disponovaný co se prostoru týče, například má nízké stropy, je menší apod., tapety si s tímto problémem dokáží poradit. Jediné, co je potřeba, je zvolit ten správný vzor. Pro nízké stropy jsou ideální svislé pruhy, pro menší velikost pak pruhy horizontální nebo drobnější vzor, ideálně ve světlých barvách. Takové tapety daný prostor dokáží poměrně značně opticky zvětšit. Navíc se dají sehnat kusy například s oblíbenými zvířátky vašeho dítěte nebo třeba autíčky, takže můžete ratolesti přizpůsobit vzhled pokoje opravdu na míru. Dobrou volbou pak budou rozhodně ty tapety, které je možné omývat. A v tomhle případě není potřeba dlouze pojednávat o důvodech.

Je nejvyšší čas uvažovat o hodinách

Aby dítě získalo alespoň základní pojem o čase, je nejlepší koupit mu do pokojíčku nějaké pěkné hodiny. Ty navíc poslouží i jako dekorace. Tedy pokud samozřejmě koupíte nějaké pěkné! Ale není důvod mít z jejich výběru obavy. Nástěnných hodin do dětského pokoje je na trhu celá řada a není problém během chvíle najít ideální kousek pro kluka i pro holku. I zde se setkáme s motivy zvířátek, ale i různých pohádkových postaviček. Nebo jsou to jenom jednoduché hodiny s jednoduchým ciferníkem v pěkných barvách. Zároveň se dají sehnat závěsné i nalepovací kusy, takže jak je vidno, opravdu je z čeho vybírat. Kromě té vizuální stránky byste měli při výběru hodin do dětského pokojíku dbát i na jeden důležitý aspekt, a tím je čitelnost ciferníku. Číslice by měly být dostatečně velké, aby je dítě snadno přečetlo, a ideálně arabské, protože s těmi římskými si zpočátku většina dětí neporadí.

Nástěnné dětské hodiny Balón - světle modré - 36 cm
Nástěnné dětské hodiny Balón – světle modré – 36 cm

A taky je třeba myslet na dobré ráno

Kromě hodin můžete uvažovat i nad pořízením budíku na noční stolek. I ty se vyrábí pro děti v rozličných designech a přináší jednu výhodu, děti nemusíte zdlouhavě a namáhavě budit vy, ale tuto nemilou povinnost můžete směle delegovat na tento malý a ne vždy milovaný strojek.

Zazu Ovečka SAM tréninkový budík s nočním světlem ZAZU | šedá
Zazu Ovečka SAM tréninkový budík s nočním světlem ZAZU | šedá

Aby se dítě nemuselo kochat jenom dekoracemi, ale i samo sebou

Aby se mohlo dítě čas od času podívat, jak vypadá, případně aby se mohly dívky načesat a nazdobit jako opravdové princezny, pořiďte jim k těmto účelům dětské zrcadlo. To bývá většinou doplněno o nějaký obrázek, ať už oblíbeného hrdiny dítěte nebo zvířátka, popřípadě může mít třeba tvar kočičky nebo auta. Stejně tak rám může být v hravých barvách případně být doplněný nejrůznějšími motivy a vzory.

Pro dokreslení atmosféry

Aby se dítěti v pokojíku líbilo, pověste mu na stěnu nějaký pěkný obrázek, který pěkně podtrhne útulnou a jedinečnou atmosféru dětského pokoje. A ani zde se nesetkáte s žádným překvapením. Zvířátka a pohádkové postavičky i v tomhle případě zcela drtivě převládají nad vším ostatním. A asi zcela pochopitelně. Přece jenom je jasné, že pokud bychom měli do dětského pokoji pověsit barevný obrázek zvířátek či hrdiny z oblíbené Disneyho filmu, bude se to dítěti zamlouvat spíš než třeba Rembrandt nebo Dalí. A dokonce i cenově by to byl poněkud nepoměr. Avšak pokud apelujete i na to, aby se dítě učilo nepřetržitě, můžete na zeď pověsit třeba pěkně zhotovený obrázek s hezky vyvedenými písmenky abecedy. Kromě všelijakých takovýchto obrázků je samozřejmě možné polepit zeď v pokoji i různými plakáty, opět zpravidla s podobnými vzory, avšak většinou se dají sehnat v širším spektru velikostí.

Obraz na stěnu PRO DĚTI XOBKID018E6
Obraz na stěnu PRO DĚTI XOBKID018E6

Něco praktického, co oko potěší

Poslední z tipů na zajímavé dekorace představují sedací vaky a pytle. Na první pohled se nezdají být příliš dekorativní, při bližším ohledání nabízeného sortimentu však zjistíme, že je tomu naopak. Jsou vyráběny v mnoha krásných barvách a s krásnými vzory, které si děti zamilují. A pytle na sezení si zamilují především proto, že kromě estetického prožitku jim nabízí i možnost jen tak si lenošit u sebe v pokojíku, a to navíc velmi pohodlně. Rozhodně to tedy není marná investice!

Sedací vak RETROit Cobana Junior - 4 barevných provedení
Sedací vak RETROit Cobana Junior – 4 barevných provedení

Aby vše působilo dobře

Naším cílem samozřejmě je vyzdobit pokojík tak, aby byl prakticky vybavený a aby vypadal co nejlépe. A aby se v něm tedy dítě cítilo jako doma. A k tomu je zapotřebí jedné zásadní věci. Vše musí být barevně sladěné a musí ladit s celkovým charakterem daného interiéru. Pokud v pokoji jedna barva dominuje, mělo by tam být i pár barev, které ji budou doplňovat, ale zase ne příliš. A kombinovat barvy tak, aby k sobě ladily. Stejně tak potom i charakter dekorací. Pokud vedle sebe budou hodiny ve tvaru ježečka v pastelových barvách a zrcadlo s nějakým siláckým superhrdinou, bude to patrně působit trochu komicky. A hlavně neharmonicky. Pokud budete chtít pořídit dřevěné dekorace, třeba hodiny nebo rámeček k obrazu, dbejte na to, aby byl ze stejného dřeva, jaké už v místnosti je. Jedině tak bude pokojík hezký a jeho obyvatel si jej zamiluje

Na závěr je potřebné jen dodat, abyste se před zvelebováním pokojíčku nezapomněli poradit s dítkem. Na jeho slově a vkusu tady totiž maximálně záleží.

children 3368013 960 720 e1554627708430

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Pokud budete chtít být v obraze a sledovat důležité informace ze světa otců a matek, mrkněte na www.rodicov.cz. 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here