Vytvořte si praktickou domácí prádelnu. Jak na to?
V

Pračka se vám doma nezastaví? Pokud vám to rozloha bydlení dovolí, vybudujte si praktickou prádelnu, kde budete mít vše po ruce, a praní prádla tak bude přeci jen o trochu zábavnější činnost.

Pračka, sušička, hromady špinavého prádla i toho čistého k žehlení. Do toho ještě prací prostředky, žehlicí prkno a prostor na skládání. Do prádelny se toho prostě musí vejít poměrně mnoho. Vzdát se jí nemusíte ani v menších bytech, jen bude potřeba ustoupit z některých požadavků a více si pohrát s prostorem. Jak na to?

Využijte prostor do výšky

Prostor nad pračkou nenechávejte prázdný. Buď na ni pomocí speciálního mezikusu upevněte sušičku, nebo pořiďte koupelnovou skříňku nad pračku, která zužitkuje i jinak nevyužitý prostor. Když spotřebiče umístíte vedle sebe, máte prostor pro dvě takové skříňky. Do nich přijdou všechny prací prostředky, síťky na praní jemného prádla, míčky do sušičky, žehlička nebo i ručníky, pokud budete mít prádelnu spojenou s koupelnou.

TIP: Článek o tom, jak si vybrat tu správnou pračku, jsme vám sepsali tady.

Koše na prádlo

Jeden koš na prádlo stačit nebude. Abyste se vyhnuli přebírání špinavého prádla před samotným praním, vyplatí se mít koše minimálně dva – na světlé a na tmavé prádlo. V případě, že nejste tolik limitovaní prostorem, vybavte se i více koši – další použijte třeba na vlněné prádlo, na vyvářku a podobně. Trendem posledních let jsou přírodní materiály. Ty jsou nejen ekologické, ale také v nich prádlo dýchá a nezapaří se.

pexels polina tankilevitch 4440866

Do prádelny samozřejmě nezapomeňte umístit ani koš na vyprané prádlo, které čeká na žehlení i na to, které už je připravené do skříně. Takový koš by měl být ideálně snadno přenosný.

Sušák

Velikost sušáku přizpůsobte tomu, jestli máte sušičku, nebo ne. I když sušičku máte, vždy se najde pár kousků, které do ní nepatří. Proto byste minimálně malý sušák měli mít vždy po ruce.

Z jakých sušáků můžete vybírat?

  • Stojanový sušák na prádlo je naprostá klasika. Při nepoužívání ho složíte a nezabírá prakticky žádné místo. Výhoda je v jeho nízké ceně i v tom, že ho klidně můžete přenést na balkon, když to počasí dovolí. Nevýhoda je zejména v menší stabilitě.
  • Stojanový sušák s několika patry není sice skládací, ale díky tomu, že má několik pater, je také poměrně nenáročný na prostor. Většinou mívá kolečka, takže ho snadno přemístíte tam, kde je zrovna potřeba.
  • Nástěnný sušák na prádlo oceníte i v malé prádelně. Existuje několik systému – od navíjecího přes harmonikový až po teleskopický. Všechny mají výhodu v tom, že jsou ve složeném stavu extrémně nenáročné na prostor. Jediná jejich nevýhoda je ta, že je potřeba při instalaci vrtat do stěny.
pexels karolina grabowska 4495754

Žehlicí prkno

Žehlicí prkno je sice praktické, úplně estetický kousek to ale není. Když zrovna nežehlíte, mějte ho proto schované. Využít k tomu můžete hluché místo za dveřmi nebo rovnou samotné dveře. Případně nechte mezi pračkou a zdí trochu místa, do které se prkno pohodlně vejde. V případě, že nechcete řešit jeho věčné uklízení, vyberte si na žehlicí plochu potahovou látku, která bude ladit s interiérem. Nebo si vyberte skříňku, která v sobě má žehlicí prkno už zabudované a stačí ho jen rozložit. Další možnost je zabudovat prkno do vestavěné skříně, ze které se jen vyklopí a je připraveno k použití.

pexels anna shvets 3846113

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Když bude mít každý kousek svou funkci a vše bude uklizené na svém místě, ušetříte si spoustu práce a možná vás praní začne i bavit!

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here