Dekorace na vánoční stůl: Jak slavnostně prostřít?
D

Vánoce jsou opět tady a kromě shánění dárků pro rodinu a blízké se chceme předem připravit na pěkné a vkusné dekorace. Okna, balkony a fasády domů se tradičně zdobí různými světly. Chceme také vyzdobit stůl, na kterém trávíme podstatnou část večera na Štědrý den a také následující sváteční dny při jídle nebo setkáních.

Existuje několik způsobů, jak ozdobit vánoční stůl. Někteří lidé se drží tradičních materiálů a barev, aby dodrželi tradici, jiní rádi experimentují a zdobí svůj stůl každý rok jinak. Ať už bude konečné uspořádání jakékoliv, existují určitá pravidla, podle kterých by některé prvky na stole rozhodně neměly chybět.

Náš tip: Tipy na DIY vánoční dekorace a dárky pro celou rodinu.

pexels yaroslav shuraev 6185340

Začněte s vánočním ubrusem a prostíráním stolu

Ubrus je základem každé slavnostní výzdoby stolu. Použitím klasického bílého ubrusu dosáhnete vynikajícího efektu čistoty a důstojnosti, ale dobrým způsobem, jak dekoraci ozvláštnit, je použít barevný ubrus a sladit ho s některým prvkem v interiéru nebo z něj naopak udělat dominantu. To je samozřejmě možné, pokud je stůl pod ubrusem dostatečně velký a výrazné barvy mají šanci vyniknout. Pokud máte problém s nedostatkem místa na stole, najdete v tomto článku praktické rady.

Spolu s ubrusem se na stůl tradičně pokládá běhoun nebo štóla. Výše uvedené doplňky by měly být zvoleny v takovém barevném tónu, aby byly dobře viditelné, ale zároveň nepůsobily na ubrusu rušivě. Mezi další nezbytné prvky slavnostní výzdoby patří svícny, ozdobné ubrousky, slavnostní talíře a příbory.

Jaké barvy zvolit na vánoční stůl?

Barvy, které se hodí pro výzdobu vánočního stolu, jsou tradičně červená, zelená, zlatá, bílá a stříbrná.

Moderní dekorace mohou zahrnovat také odstíny hnědé nebo měděné barvy. Každá z barev vyvolává jiné pocity. Červená barva vyvolává pocity tepla a bezpečí, modrá naopak pocity chladu. Zlatá a stříbrná barva dodávají interiéru nádech luxusu, zatímco zelená barva interiér rozjasňuje, zahřívá a zklidňuje.

Náš tip: Jak na vánoční cukroví ve zdravější verzi?

Dekorace stolu a dalších prvků by měla být v jednom tónu nebo v kombinaci dvou barev. Velké množství barevných kombinací vytváří na stole chaos a nepřináší harmonii, kterou o Vánocích hledáme.

Svícen a svíčky

Ke štědrovečernímu stolu neodmyslitelně patří svíčky, které večer vytvoří dokonalou sváteční atmosféru.

Menší a tenčí svíčky umístíme do svícnu, který se snažíme umístit doprostřed stolu a ostatní prvky rozmístit kolem něj. Je třeba dbát na to, aby svícen nebránil ve výhledu a netvořil překážku mezi osobami sedícími u stolu.

pexels todd trapani 1682344

Větší a silnější svíčky umístěte do stojanu nebo na vhodně barevnou podložku.

Barva svíčky může také sloužit jako další designový a barevný prvek. Pokud použijete přírodní svíčku z včelího vosku, její vůně příjemně provoní celý interiér a vydrží po celý večer.

Menší a tenčí svíčky umístíme do svícnu, který se snažíme umístit doprostřed stolu, a ostatní prvky rozmístíme kolem.

Náš tip: Vyřešte dilema umělých a živých vánočních stromků jednou provždy.

pexels nicole michalou 5775055

Dobrým trikem, jak si vyrobit stylový svícen, je použít skleničku na víno a umístit ji stopkou směrem nahoru.

Poté na něj položte svíčku odpovídající velikosti. Dalším dobrým trikem je použití velké skleněné nádoby, například vázy, do které můžete nasypat oblázky, ořechy a přidat šišky.

Umístěte svíčku pevně doprostřed a získáte dokonalé slavnostní osvětlení na celé vánoční období.

Dekorace z přírodních materiálů

V posledních letech se staly módními dekorace z přírodních materiálů. Na štědrovečerním stole bude velmi dobře vypadat ikebana kolem svícnu, kterou lze snadno vyrobit po krátké procházce lesem.

Větší a menší větvičky uspořádejte do kruhu, přidejte na ně kousky cesmíny a ozdobte je smrkovými nebo borovicovými šiškami. Ikebanu lze ozdobit zlatými nebo barevnými stuhami nebo vyrobit stojan na svíčku.

pexels pavel danilyuk 5623616

K dekoraci stolu lze použít také ovoce, velmi dobře se hodí granátová jablka nebo červená jablka.

Milovníkům vintage stylu doporučujeme ozdobit stůl kostkovaným ubrusem a sladit ho se štólou, kterou vedeme středem stolu.

Lněné ubrousky, bílé nádobí a věnec z přírodního materiálu doplňují vintage výzdobu spolu s víceramenným zlatým svícnem a drobnými volánky. Jako všude platí, že méně je více. Proto doporučujeme, abyste s jednotlivými prvky výzdoby vánočního stolu zacházeli opatrně, promyšleně a citlivě.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here