Typy manželských postelí: Víte, z čeho vybírat?
T

Znáte všechny možné typy manželských postelí? Slyšeli jste někdy pojem kontinentální nebo boxspring postel? Víte, že existují sklápěcí postele? Že ne? Pak jste tu správně. Seznámíme vás se všemi možnými postelemi a jejich výhodami či nevýhodami, abyste měli představu, z čeho všeho je možné vybírat, až ji budete potřebovat. 

Rozměr manželské postele

Než se pustíme do toho, jaké typy manželských postelí existují, podíváme se na jejich rozměry. Když přemýšlíte nad šířkou manželské postele, měli byste zvážit hned několik faktorů:

  • Velikost místnosti
  • Tělesné proporce
  • Styl spánku

Ne každý si může dovolit mít v ložnici postel o rozměrech 180 × 200 cm. Ač je to nejběžnější šířka, přeci jen už zabere značný prostor. Navíc myslete na to, že šířka postele rovná se šířka matrace, takže samotná postel může být ještě o kousek větší.  Většina postelí má boční rámy, které se do celkového rozměru nepočítají. 

Někdo si vystačí s rozměrem 140 × 200 cm nebo 160 × 200 cm, jiný má okolo sebe rád více místa a nedokáže si představit postel menší než 200 × 200. To souvisí i s tím, zda se v noci tulíte nebo se raději každý pěkně roztáhnete na své půlce. 

TIP: Co všechno je třeba zvážit při koupi nové postele? Zjistěte, jak vybrat manželskou postel, aby odpovídala nejen vašim představám, ale i praktickým potřebám.

manzelska postel rozmery

Klasické manželské postele

Známe je všichni. Standardní manželské postele obsahují rám, rošt a matraci. V obchodech obvykle vybíráte jednotlivé části zvlášť tak, aby seděly vašim potřebám, ale najdou se i sety, kdy můžete sehnat vše rovnou dohromady a nemusíte se vybíráním zabývat. 

Sklápěcí manželské postele

Bydlíte v garsonce nebo malém bytě a potřebujete využít prostor na maximum? Pak je sklápěcí postel k nezaplacení. Ušetří spoustu místa tím, že když v ní zrovna nespíte, jednoduše ji sklopíte a stane se z ní kus nábytku se vzhledem skříně. Hned máte o 2 m² více místa. 

Vysoké manželské postele

Vysoké manželské postele jsou skvělé hlavně ráno, když musíte rozespalí vstát. Tím, že na okraji postele sedíte výš, je vstávání mnohem jednodušší. To ocení především lidé s bolestmi pohybového aparátu či omezenou mobilitou. 

Boxspring postele

Jedná se o typ postele, která má původ v Americe. I proto se jí mnohdy přezdívá kontinentální či americká postel. V posledních několika málo letech její obliba neustále stoupá. Není divu, je totiž tvořena hned z několika částí, které poskytují maximální komfort. Její speciální několikavrstvá konstrukce se skládá z těchto pater:

  • Nosný rám
  • Spodní pružinová matrace
  • Horní taštičková matrace
  • Topper (tenká vrchní matrace)

Boxspring postele jsou také typické svou výškou: 60–70 cm zajišťuje pohodlné vstávání, tak jako vyvýšené postele. 

TIP: Tápete, jaký je rozdíl mezi pružinovou a taštičkovou matrací? Přečtěte si, jaké existují typy matrací a neztraťte se tak při jejich výběru. 

Manželské postele s nebesy

Chcete se cítit jako královský pár na zámku? Pak sáhněte po postelích s nebesy. Takové postele mají uplatnění především v oblastech se zvýšeným výskytem hmyzu, před kterým nocležníky chrání. Ale i v našich končinách nadělají spoustu parády. 

manzelska postel nebesa

Kulaté manželské postele

I tady se jedná hlavně o designové kousky. No řekněte, kdo se doma může pochlubit s kulatou postelí? Neobvyklý tvar však zabere extra místo, proto se hodí především do velkých vzdušných prostor. 

Manželské postele s úložným prostorem

Máte doma hromadu věcí, které je potřeba uskladnit? Pak určitě vybírejte postele s úložným prostorem. Hodí se jak na méně využívané věci, tak i na ty sezónní. Ty je ideální uskladnit ve vakuových pytlích, které nejen že zmenší jejich objem, ale uchrání je i před případnými moly. 

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Úložné prostory vaší postele byste však neměli naplnit do posledního místečka. Matrace potřebuje dýchat, a tak je vhodné nechat tam prostor, aby mohl cirkulovat vzduch. 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here