Na co si dát pozor při obkládání dlažby na terase?
N

Terasa je v letních měsících nejoblíbenějším místem, kde rádi trávíte příjemné chvíle s přáteli i o samotě. Pro vaše pohodlí je důležitý nejen nábytek, ale i taková zdánlivá drobnost, jako je povrch terasy.

Jsou dvě možnosti pokládky dlažby na terasu. Ta první je klasická do lepidla, ta druhá používaná u nás jenom 2-3 roky je s pokládkou na terče. Obě varianty jsou plně funkční na naše podnebí a ani kladečům nedělá problém rozdílný postup montáže.

Jakou ale vybrat? Lepení dlažby nebo na terče?

Tady je potřeba si uvědomit v čem je kromě podkladu největší rozdíl mezi lepením do lepidlového lože a pokládkou dlažby na terče. Zásadní rozdíl je v tloušťce dlažby, protože pokládka na terče si vyžaduje větší tloušťku materiálu, aby bylo možné dodržet plnohodnotnou využitelnost takto položené terasy. To je spojené také s celkovou hmotností materiálu, přičemž na terasu, která má pod sebou například strop garáže, je potřeba počítat s jeho nosností. U takového případu se nedá vždy použít pokládka na terče. Na druhou stranu u pokládky na terče je možné pod dlažbou vést například elektrické vedení (k osvětlení terasy), případná oprava poškozeného místa je lokální a velice ekonomická (o hodně víc než u lepené dlažby).

Co dát kolem bazénu?

Kolem bazénů se používá dlažba s větším protiskluzem z důvodu blízkosti vody a pohybu osob v mokrém prostředí. Může se dnes zvolit technika pokládky v obou nabízených možnostech, jak lepením, tak pokládkou na terče. U několika specializovaných výrobců je v nabídce kompletní řešení přepadové hrany bazénu, tvarovek kolem bazénu a to vše v tom samém designu, jako je základní design dlažby. Vypadá to uceleně a velice profesionálně.

Dlažba by měla být mrazuvzdorná (samozřejmě na naší zimu), ve většině případů je probarvená v celém těle dlaždice a musí splňovat protiskluznost, která se podle normy označuje písmenem R (já doporučuji prostiskluz s označením R10 a vyšším).

Trendy v dlažbách

Novinkou na trhu je větší možnost použití designu dlažeb. V minulosti to bylo několik málo druhů dlažby imitující kámen, většinou ve formátu 30×30, 30×60, nebo 60×60 cm. Dnes je nabídka mnohem větší, sérií u většiny výrobců přibývá, jsou v nabídce také imitace dřeva a přidal se formát 75×75 cm, nebo 45×90 cm.

ferran feixas FPQIl8rU7Kk unsplash

Obdélník nebo čtverec?

Výběr tvaru dlaždice je úzce spojený s tvarem prostoru, kde se bude materiál pokládat. Když navrhuji našim klientům vhodný materiál a způsob pokládky, napřed si prověřím půdorys místa montáže a jeho podklad, případně osobně si prostor překontroluji. Není striktně určené, že je lepší čtverec, nebo obdélník.

Samotná realizace je založená na zkušenostech a lidech. Musíte umět klientovi navrhnout optimální řešení pokládky, výběr vhodného materiálu a poradit například výrobce. Když máte vše toto hotovo, připravíte si podklad (vyrovnání, vyspádování, hydroizolace, montáž do lepidla, nebo montáž na terče, ukončení kolem stěny, nebo kolem bazénu, ukončení s napojením na přírodní terén, odtokový systém na terasách), potom následuje samotná montáž (podle zvoleného postupu), spárování, někdy ukončení soklem kolem zdi. Ze všeho je nejdůležitější spokojenost zákazníka nejen s barevností a funkčností vybraného materiálu, ale hlavně se samotným servisem, který je dnes jediným rozdílem mezi konkurencí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here