Jste vášnivý knihomol, příležitostný čtenář, nebo třeba majitel jedné kuchařky a několika dalších titulů po babičce, které asi nikdy nepřečtete, ale vypadají doma hezky? Ať tak či onak, určitě potřebujete knihy někam uložit. A samozřejmě je přece jen tak někam nemůžete pohodit! Ideální volbou je knihovna. Ale jaká?

Kolik máte knih a místa?

Jestli máte opravdu jen několik málo knih, které chcete smysluplně uložit, určitě nemá smysl pořizovat rovnou celou knihovnu. V tomto případě bohatě postačí obyčejné police, které seženete v různých velikostech i zajímavých provedeních, která rozhodně nemusí být nudná. Pokud ale vlastníte knižních kousků přece jen o něco víc, pak je moudré, ba dokonce skoro potřebné si nějakou tu knihovnu pořídit. Navíc, Češi se pohybují na evropské špičce, co se týče počtu knih v domácnosti, takže se to pravděpodobně bude týkat i vás.

Jaká knihovna bude nejlépe vyhovovat vašemu pokoji?

Samozřejmě i zde se výběr do značné míry odvíjí od velikosti vaší knižní sbírky, ale není to to jediné, co hraje roli. Je potřeba si uvědomit, že je knihovna velmi dominujícím prvkem interiéru, takže ho není možné přehlédnout. Jinými slovy, budete se na něj dívat skoro pořád. A proto by mělo být na co se dívat.

Nejdůležitější je, kam tento nábytek umístíte. A varianty jsou v zásadě dvě. Knihovna rovná a rohová. První varianta, kdy knihovna stojí prostě u stěny, je klasičtější, a je zde i více možností výběru. V tomto případě je důležité hlavně to, aby bylo okolo pořád dost místa. Především proto, že v opačném případě by se mohla místnost zdát o něco stísněnější a mohl by být i znesnadněn přístup k vaší oblíbené literatuře. Druhá varianta, tedy rohová, je na prostor o něco méně náročná, ale i tak musí být zachovaná snadná dostupnost knih. Rohová knihovna se hodí tam, kde jsou kouty místnosti nevyužité nebo stěnu místnosti již zabírá něco jiného.

Další záležitosti jsou již méně praktické a spíše se týkají vašeho osobního a osobitého vkusu. Tou vůbec nejdůležitější je určitě to, jak knihovna ladí s ostatními prvky interiéru. Dnes je možné sehnat nábytek v různých stylech. Ať už jsou to všelijaké moderní knihovny rozmanitých tvarů a z všelijakých materiálů, nebo ty v provensálském stylu, které jsou velmi jemné a pěkně zdobené. Nebo třeba ty tradiční z dřevěného masivu. V každém případě musí nezbytně tento kus nábytku korespondovat s těmi ostatními. Kupříkladu v moderním interiéru plného skla a kovů by provensálská knihovna působila opravdu jako pěst na oko. A to se samozřejmě týká i barev. Pokud máte interiér zařízený ve světlých pastelových barvách, černá knihovna nebude pravděpodobně působit dobrým dojmem a bude vás po nějakém čase spíše rozčilovat. Obzvláště je třeba dávat pozor na dřevo. Totiž pokud máte doma nějaký dřevěný nábytek, knihovna by měla být pokud možno ze stejného dřeva stejné barvy.

Z čeho to bude?

A když už jsme načali téma materiálů, podíváme se na něj trochu zevrubněji. Otázka materiálu totiž není jen o vzhledu, ale také o údržbě, popřípadě náchylnosti k různým typům poškození.

Mezi nejčastěji používané materiály patří lamino. Mezi jeho největší výhody patří bezesporu velmi dobrá cenová dostupnost, ale také poměrně vysoká odolnost vůči odření. Navíc je v tomhle případě na výběr mnoho barev a vzorů. Jádro laminátových desek tvoří dřevotříska, na níž je nalepen laminovací papír. Ten je pak ještě potažen speciální melaminovou pryskyřicí. K dobrému tónu dnes při výrobě nábytku z tohoto materiálu patří tzv. ABS hrany, které jsou velmi odolné.

Další oblíbenou variantou je dýha. Velmi tenká vrstva masivního dřeva, která je nalepená na desce z jiného materiálu, nejčastěji z lamina. Je to tedy o něco levnější variantou než masiv, ale vzhledově je takřka k nerozeznání. Navíc je tento nábytek v mnohém odolnější oproti tomu z masivu. Kupříkladu desky opravdu drží svůj původní tvar.

A konečně se tedy dostáváme k masivnímu nábytku. Nábytek z masivu je dnes velmi žádaný pro své estetické, ale i mechanické vlastnosti. Je to jedna z těch dražších variant, ale zpravidla to stojí za to. Takový nábytek vydrží, když se o něj budete dobře starat, i několik dekád. K výrobě se používá mnoho druhů dřevin, od tradičního dubu či buku po všelijaké tropické dřeviny, které vypadají velmi elegantně a luxusně.  

Samozřejmě se dnes používá daleko více materiálů, ze kterých se dá knihovna sestavit. Oblíbené materiály, které jsou užívány ve velmi moderních interiérech, jsou například sklo a nerez. Kombinace těchto materiálů působí lehce a vzdušně, přitom ale velmi luxusním dojmem.

Co by se mohlo ještě hodit?

Pro mnohé z vás bude ideální varianta knihovny ta, která má i několik skříněk s dvířky. Tam můžete uchovávat i to, co nemusí být stále na očích, jako jsou třeba materiály do práce. V tomto případě pamatujte na tlumiče dovírání dvířek, který po čase používání opravdu oceníte.

Knihovnu je také možné zakoupit jako vitrínu, kdy jsou knihy za prosklenými dveřmi, které je někdy možné i uzamknout. Nesedá tak na ně prach a nejsou dostupné vždy a všem. A je možné sehnat i různě kombinované knihovny, kde jsou některé části otevřené, jiné uzavřené za průhlednými či neprůhlednými dveřmi. A pro opravdové fajnšmekry jsou tu zase knihovny s vnitřním osvětlením.

No a když si budete chtít s tímhle praktickým doplňkem maximálně vyhrát, poskládejte v knihovně tituly například podle barvy.

Abyste si mohli do vaší stylové knihovny koupit parádní a neotřelé tituly, klikněte zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno