Jak vybrat podlahové topení: Montáž, výhody i nevýhody
J

Jeden z nejpopulárnějších druhů topných těles – to je podlahové topení. Pomáhá šetřit prostor, energie a je zároveň skvělou vychytávkou pro všechny zimomřivce, kteří ocení doma teplé podlahy. Jak podlahové topení funguje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody, jaké existtují druhy podlahového topení a jaké mýty a polopravdy o něm kolují? Podívali jsme se na zoubek všemu, co by vás mohlo zajímat. Tak pojďme na to!

Rekonstruujete nebo stavíte dům a máte před sebou i otázku vytápění? Posviťme si na podlahové topení, které je řešením nejen ekonomickým, ale také estetickým.

Jak funguje podlahové topení

Princip podlahového topení je velmi jednoduchý – místnost je vyhřívána skrze plochu podlahy. Jedná se o větší plochu, než radiátory, k vytápění je tak potřeba nižší teplota. Podlahové topení funguje na systému zahřívání topných kabelů, fólií nebo rohoží, které se instalují pod podlahovou krytinu. Existují dva druhy podlahového topení: elektrické a teplovodní. V obou vzniká sálavé teplo, které ohřívá plochu podlahy, poté okolní předměty a poté vzduch v místnosti. Díky tomu je zajištěno rovnoměrnější prohřátí místnosti, než u klasických radiátorů. Nevznikají tak velké teplotní rozdíly mezi podlahou a stropem.

Podlahové topení se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem. Nejčastěji se jedná o tepelné čerpadlo nebo kondenzační plynový kotel. Obvykle se vyhřívá na 22–25°C, nejvyšší povolená teplota dle normy je 29°C, pro koupelny je povoleno max. 33°C.

Výhody podlahového topení:

 • rychlejší návratnost investic
 • vyšší komfort při nižší teplotě
 • nezabírá žádné místo
 • rovnoměrně prohřívá vzduch a snižuje tak prašnost

Nevýhody podlahového topení

 • trvá delší dobu, než se interiér prohřeje
 • omezený výběr podlahové krytiny (např. nerozumí si moc se dřevem nebo koberci s vysokým vlasem)

Jaká je cena podlahového topení?

Kolik podlahové topení stojí? Inu, záleží na mnoha faktorech: Jaká je celková plocha vytápění, zda se jedná o primární a jediný zdroj vytápění, jestli se jedná o teplovodní nebo elektrický systém, zda jej napojíte na plynový či elektrický kotel, anebo tepelné čerpadlo, jaké další úpravy bude instalace vyžadovat.

Rozdílný výpočet najdete firmu od firmy, pro hrubý odhad ale můžete pro teplovodní topení počítat s částkou cca 600-850,-/m2. Jedná se ale o cenu pouze za topný systém, k ní je třeba připočítat litou podlahu, vrchní krytinu, práci a další úpravy. Vždy si ale zjistěte dostatek informací a nechejte si udělat cenovou nabídku u několika různých firem. Níže vám přinášíme alespoň hrubé srovnání jednotlivých úkonů a sazeb.

Položka Částka (uvedeno za 100 m2)
Anhydritová podlaha35 000,-
Broušení podlahy, úprava spádu5 000,-
Systém elektrického podlahového topení60 500,-
Tepelná izolace pod podlahové topení30 700,-
Kročejová izolace6 800,-
Zkoušky tlaku a topení, protokoly3 000,-
Doprava3000,-
CELKEM144 000,-

A kolik stojí provoz podlahového topení? Náklady na provoz elektrického podlahového topení o podlahové ploše 120 m2 je cca 10 000,-/rok.

Betonová vs. anhydritová podlaha

Volba podlahového topení jde ruku v ruce i s volbou materiálu podlahy. Ty jsou dva: podlahy betonové a anhydritové. Anhydrit se vyznačuje až o 20 % vyšší tepelnou vodivostí než beton. Snáze může chytit plíseň a do venkovních prostor se vůbec nedoporučuje. Pro aplikaci se rozlije, je tekutý a vytváří zrcadlovou rovinu – proto nelze vytvořit spád. Také jej nelze využít jako finální nášlapnou vrstvu. Při schnutí může nastat problém kvůli průvanu nebo slunečnímu záření – mohou vzniknout nerovnosti.

U betonové podlahy k deformaci po styku s vodou nedochází, mohou ale vznikat trhliny. Nejpevnější a nejvhodnější typ betonu pro podlahové topení je litý beton jako potěr.

Rozhodujete se mezi betonovou podlahou a anhydritovou a stále nevíte, jaká je nejlepší? Mrkněte se na naše rychlé srovnání.

VlastnostiBetonová podlahaAnhydritová podlaha
Kontakt s vodouNedochází k deformaciNabobtná
Tepelná vodivostVyšší akumulace tepla20 % vyšší tep. vodivost. než beton
Spády a nerovnostiBez problémuMůže být problém
Dilatace a praskáníMohou vzniknout trhlinyx
Rychlost realizace1 den1 den
CenaLevnějšíDražší

Oba materiály mají svá pro a proti. Nedá se proto jednoznačně říci, který je znatelně lepší nebo horší. Kvalitativně jsou velmi srovnatelné. V souvislosti s podlahovým topením vám poslouží stejně dobře podlaha betonová jako anhydritová. Největší slabinou betonu je praskání, u betonu ale na rozdíl od anhydritu není třeba zdlouhavé aplikace igelitové vany, stačí vám separační fólie.

Jaké jsou druhy podlahového topení

Existují dva druhy podlahového topení, které dělíme podle teplonosného média. Buď se jedná o teplovodní, nebo elektrické. Co se týče tepelného komfortu, jsou oba druhy srovnatelné, oba fungují na principu zahřátí konstrukce na o něco vyšší, než je teplota vzduchu.

Elektrické podlahové vytápění

Ohřev u tohoto druhu zajišťují elektrické vytápěcí kabely, tzv. rohože nebo fólie. U mokrého procesu se využívají rohože, které bývají obvykle umístěny ve vrstvě betonového či anhydritového potěru.

Elektrické vytápění nevyžaduje kotel, proto je investičně méně nákladné. Dá se dobře regulovat a teplotu můžete nastavit individuálně v každé místnosti. Elektrická energie je ale obecně dražší, proto se toto vytápění doporučuje spíše pro nízkoenergetické stavby nebo koupelny.

jarvis 5f4cd8ef498e40c80e27a96d
Foto: Topservisnovak.cz

Elektrické topné systémy jsou bezúdržbové a jejich životnost se rovná životnosti stavby.

Výhody elektrického podlahového topení:

 • jednodušší instalace
 • vyžaduje minimální zvýšení podlahy
 • lze regulovat teplotu v každé místnosti odlišně
 • nižší pořizovací náklady

Nevýhody elektrického podlahové topení:

 • vyšší provozní náklady v závislosti na ceně elektřiny
 • je lepší jej instalovat do nízkoenergetických domů a dostatečně zateplených novostaveb
topna rohoz heat decor
Topná rohož, Foto: Heat-home.cz

Infračervená topná fólie

Vytápět můžete pomocí infračervených topných fólií, které jsou úspornější než běžné konvenční ohřívače. Tenká fólie může být díky své tloušťce instalována přímo pod podlahovou krytinu, což je výhodné, protože nemusíte bourat a znovu lít podlahy.

Co to je infračervené topení? Jedná se o obdobu slunečního záření. Infračervené záření je proces, při kterém se teplo z tepelného zdroje šíří ve formě infračervených paprsků. Při dopadu paprsků infračerveného vlnění na jiné těleso se mění záření na teplo.

HD3025g topna folie heat decor
Infračervená topná fólie, Foto: Heat-home.cz

Teplovodní podlahové vytápění

Můžete jej napojit na kterýkoliv zdroj tepla, třeba kotel nebo tepelné čerpadlo. Teplo se rozvádí od topidla do celého domu, instalace je ale náročnější než u topení elektrického. Je také třeba vyšší podlaha. Na oplátku získáte lepší akumulační schopnosti tepla.

Výhody teplovodního podlahového vytápění:

 • je možné jej napojit na jakýkoliv zdroj tepla
 • nižší provozní náklady
 • lepší akumulační akumulační schopnosti

Nevýhody teplovodního podlahového vytápění:

 • náročnější instalace
 • výraznější navýšení podlahy
 • menší možnosti regulace

Jak instalovat podlahového topení

Jak na montáž podlahového topení, pokud se do ní budete chtít pustit svépomocí? Mrkněte se na stručný výpis a následně video návod:

 1. pokládka polystyrenu
 2. příprava podkladu, aby byl čistý a dokonale rovný
 3. montáž obvodové dilatace
 4. montáž systémové desky a utěsňování
 5. instalace trubky a rozdělovače a následná tlaková zkouška
 6. aplikace anhydritové podlahy

Podlahové topení vs. radiátory

Podlahovku a radiátory je možné kombinovat. Pokud ale chcete docílit do nejnižších provozních nákladů, příliš se to nedoporučuje. Jaký je tedy rozdíl mezi topením podlahovým a běžným radiátorem, pokud si vybíráte mezi jedním a druhým?

Radiátory byly typickým topným tělesem v minulosti. Ačkoliv i dnes existují modernější verze, které v interiéru vypadají dobře, pořád platí, že se jedná o objekt v prostoru, který zabere nějaké to místo navíc. Podlahové topení je naopak skryté v podlaze a rušit vás nebude.

NORMAL iStockPhoto 1024px 1186963521 1
Foto: Topservisnovak.cz

Co se týče principu šíření tepla, i tam narazíme na odlišnosti. Radiátory mají menší teplosměnnou plochu. K dosažení požadované teploty je třeba radiátory vyhřát do vyšších teplot, kolem 60–80°C. Teplo je přitom koncentrováno do menšího objemu kolem radiátoru. Šíření teplého vzduchu do místnosti pak probíhá prouděním, které bývá často doprovázeno vířením prachu. Soustředění tepla v okolí radiátorů také způsobuje nerovnoměrné vyhřátí místnosti.

Podlahové topení oproti tomu pracuje s daleko větší teplosměnnou plochu a nižšími teplotami do 40°C. To se dobře kombinuje třeba s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Teplo není šířeno prouděním, ale sáláním. Rovnoměrné rozložení rozvodu v podlaze zase zajišťuje stejnou teplotu v celé místnosti bez zón, s vysokými a nízkými teplotami.

SrovnáníRadiátorPodlahové topení
pořizovací nákladystejnéstejné
provozní nákladyvyššínižší
instalacestejnéstejné
estetikazabírá prostornezabírá místo
rychlost regulaceprojeví se hnedprojeví se pomaleji
pro trvalé bydleníméně vhodnévíce vhodné
pro rekreační bydlenívíce vhodnéméně vhodné
případné poruchyjednodušší opravasložitější oprava

Nelze jednoznačně říci, jaký způsob vytápění je lepší a který horší. Obrázek si udělejte sami i na základě vašich individuálních potřeb. Oba systémy jsou vhodnější v rozdílných situacích.

Kombinace podlahového topení a radiátorů možná je, a hodí se především do koupelny, kdy je praktické k podlahovému topení přidat i žebříkový radiátor, který usuší vaše ručníky a oteplí vzduch rychleji.

Kam je podlahové topení vhodné?

Ačkoliv se může zdát, že topení umístíte všude tam, kam byste instalovali radiátor, nemusí tomu tak být vždy. Kde podlahové topení je vhodnější a kde méně?

 • koupelny – ideální po dlouhé vaně nebo sprše, kdy si teplou podlahu skutečně vychutnáte
 • chodby – díky teplejší podlaze rychleji oschnou mokré stopy od bot
 • obývací pokoje a kuchyně – teplo od nohou oceníte tam, kde trávíte čas nejvíce, podlahové topení vám navíc ušetří místo, které by jinak zabraly klasické radiátory
 • ložnice a dětské pokoje – pokud i tam umístíte podlahové topení, podstatně zvýšíte topný faktor vašeho tepelného čerpadla, máte-li nějaké. Zároveň je vhodné tam, kde si děti často hrají na zemi.

Podlahové topení do dětského pokoje – jak je to s imunitou?

U dětských pokojů je otázka, zda podlahové topení nemůže zamávat s imunitou dětí, pokud budou zvyklé na teplo od podlahy a najednou přijdou do chladnějšího prostoru. To je samozřejmě velmi individuální, nicméně topení se dá i v jednotlivých místnostech regulovat. Navíc teplota od podlahy do 30°C je zdraví prospěšná a ne nadarmo se říká, že spousta nachlazení vzniká právě od nohou.

Více o tom, kam rozhodne (ne)patří podlahové topení, jsme vám sepsali v článku tady.

Obecně se dá říci, že jej nemusíte instalovat tam, kde většinu podlahové plochy zabírá nábytek (menší chodby, šatny, spíže a komory).

Jakou podlahu na podlahové topení?

Podlahové topení snese vinyl, masiv, lino, lamino, koberce i dlažbu, jedná-li se o teplovodní druh topení. Elektrické už je limitovanější a fólie je možná za určitých podmínek jen pro laminátové, vinylové a masivní dřevěné podlahy.

Na podlahové topení nepokládejte bukové dřevěné podlahy. Volíte-li koberce, pak vybere bez flicu s Action Black podkladem. Kusové koberce nejsou příliš vhodné, zaměřte se proto na celoplošné. Ideálně, pokud budou přilepené.

U dřevěných podlah volte co nejmenší tloušťku s menšími lamely, nejlépe ve vrstveném provedení, ošetřené olejem, ne lakem.

TYP PODLAHYTEPLOVODNÍ TOPENÍELEKTRICKÉ TOPENÍFÓLIE
vinylza určitých podmínek×
masivní dřevěnéza určitých podmínekza určitých podmínek
linoleumza určitých podmínek×
laminoza určitých podmínekza určitých podmínek
koberce×
keramická dlažba×
Jaké podlahy jsou vhodné pro jaký typ podlahového vytápění?

„Čím je hodnota tepelného odporu nižší, tím je pro podlahové topení lepší. Nejlepší je proto keramika a vinyl.“

Materiál podlahyTepelný odpor (m2k/W)
vinyl, PVC, lino0,02
keramika0,01
lamino0,04-0,07
dřevo0,05-0,1
pexels max vakhtbovych 6782569

Keramická dlažba

 • pro podlahové topení je velmi vhodná zejména díky vysoké vodivosti
 • velmi rychle se zahřeje
 • mimo topnou sezónu se ale může jednat o chladnější povrch
 • pro lepení a spáry je třeba speciální směsi vhodné pro podlahové topení
brad starkey hHV85TtZjYo unsplash

Vinylové podlahy

 • Nízký tepelný odpor zajišťuje výborné tepelné vlastnosti
 • pro instalaci je nutný rovný povrch podkladu
 • je třeba použít nivelační materiál, který odolá i vyšším teplotám
 • podlahy jsou zároveň odolné proti oděru i vodě

V případě pokládky podlahového topení je nutné alespoň 2 dny před pokládkou snížit teplotu podlahového topení na max. 15°C, nebo jej vypnout zcela. Opětovné zapnutí je možné až po úplném zatuhnutí lepidla. Nedoporučuje se instalace celovinylových plovoucích podlah kvůli vysoké roztažnosti materiálu. Instalovat lze vinylové dílce.

Laminátové podlahy

 • čím větší tloušťka laminátu, tím náročnější je přestup tepla z podlahového vytápění
 • pro podlahové vytápění se doporučují tyto podlahy jen s přímou laminací (tzv. melaminové podlahy)
 • na betonovém podkladu musí být vždy položená fólie, která zabraňuje prostupu vlhka

TIP: Začtěte se do našeho článku, zda je lepší laminátová nebo dřevěná podlaha. Najdete jej tady.

Dřevěná podlaha

 • dřevěné podlahy se vyznačují docela vysokým tepelným odporem, pro podlahové vytápění se jedná tedy o méně efektivní řešení
 • pokud topíte jen pár měsíců v roce a náklady pro vás nejsou tolik důležité, může pro vás být dřevěná podlaha řešením, které je navíc velmi příjemné na dotyk
 • pro podlahové topení se doporučují parkety z tvrdého dřeva o tloušťce do 12 mm.
 • berte v potaz, že dřevo reaguje na změny teploty a vlhkosti v místnosti, což může způsobit vznik spár mezi parketami, je proto třeba výkon zvyšovat postupně.
thanos pal 61TfyNIrWmI unsplash

Nejčastější otázky ohledně podlahového topení

Jak odvzdušnit podlahové topení?

Každý systém podlahového topení obsahuje odvzdušňovací ventily, kterými se automaticky vypouští vzduch a jednou za čas je třeba dopustit chybějící vodu. Abychom otestovali jednotlivé okruhy, je třeba vypnout oběhové čerpadlo a všechny větve uzavřít. Ty potom po jedné otevíráme a čekáme, dokud nevyjde vzduch. Postupujeme stejně, dokud celý systém není odvzdušněn. Zkontrolujte také, zda odvzdušňovací ventil není zaseklý.

Pokud máte s odvzdušněním problémy, nejlepším řešením je konzultace s firmou, která systém zhotovila.

Jak regulovat podlahové topení?

Nejčastějším způsobem regulace je pomocí termostatu nebo termoelektrického pohonu. Velkou výhodou je možnost individuálního nastavení teploty podle času i potřeb obyvatel.

Dalším způsobem je regulace pomocí ekvitermní křivky. To znamená, že celý objekt je vytápěn na komfortní teplotu podle toho, kolik stupňů je zrovna venku.

Pokud si chcete celý proces ještě více usnadnit, můžete topení ovládat pomocí inteligentního termostatu, který lze ovládat z mobilu díky napojení na wi-fi.

erik mclean fSLI8RdCdyk unsplash 1

Jak vyčistit podlahové topení?

I podlahové topení potřebuje péči a pravidelnou údržbu, aby vám spolehlivě topilo. Pravidelné čištění před topnou sezónou vám pomůže snížit náklady na vytápění. Co můžete udělat?

 • zkontrolujte si distribuci tepla pomocí termokamery
 • vyčistěte topení pomocí proplachovacího kompresoru

Podlahovka do koupelny i pod vanu a sprcháč?

Možná by vás napadla otázka, jak podlahové topení vyřešit v koupelně v místě, kam plánujete instalovat vanu nebo sprchový kout. Většinou se topení pod vanu, případně třeba kuchyňskou linku, nedává. Někdo si může libovat v tom, že mu podlahovka hezky zahřeje vanu, což sice může být pravda, ale přes ni se teplo dál příliš nedostane a proto není tak praktická. Většinou se tedy instaluje mimo tyhle zóny. Vyplatí se také, pokud máte koupelnu větší. Pokud se jedná o jednu místnost, ve které se sotva vejde vana nebo sprchový kout, pak volte spíše topný žebřík.

Může podlahové topení za otoky nohou a křečové žíly?

Jedním z mýtů je, že si podlahovým topením můžete přivodit otoky kloubů, revma nebo křečové žíly na nohou. V dnešním moderním provedení, kdy teplota podlahy dosahuje maximálně 28°C, žádné zdravotní komplikace čekat nemusíte. Co našim nohám ale dobře nedělá, je prudké střídání teplot. Opět ale platí, že pokud je topení provedené nekvalitně a vyskytují se zde velké teplotní výkyvy, může to způsobit zánět žil nebo otoky kloubů.

pexels cottonbro 4153188

Víří podlahové topení prach?

Víření prachu je způsobeno cirkulací vzduchu, která vznikla kvůli teplotním rozdílům v místnosti. Zatímco radiátory se rozehřejí docela prudce, podlahové topení teplo uvolňuje postupně a málokdy přesáhne 27°C (což je ostatně také teplota, do které se prach podle studií nevíří). Z toho vychází, že klasické radiátory víří prach daleko více a rychleji než podlahové vytápění, teplota podlahy k tomu má zkrátka příliš malou energii i teplotu.

Pokud sami máte zkušenosti s podlahovým topením, ať už pozitivní nebo negativní, podělte se s námi o ně v komentářích!

Úvodní foto: Topservisnovak.cz

Nové články

Podobné články

1 COMMENT

 1. Dobrý den.
  Já mám spíše otázku.
  Mám v zrekonstruovaném starém domě částečně podlahové teplovodní topení a radiátory.
  Voda je nahřívána pomocí TČ. Všechno funguje v celku dobře.
  Mám ale jeden problém. V jedné místnosti mám trubkový systém podlahového topení v takových panelech,
  kdy ze spodu je polyesterén a na povrchu umělá hmota s výstupky mezi které je vedená topná trubka (hadice).
  Nad tím je slabá specální textilie a na ní přímo položená plovoucí podlaha. Deset let to bylo v pořádku, ale
  v části kde je zvýšená zátěž, se zřejmě polyesteren zbortil a podlaha se prošlapuje a vznikají nerovnosti.
  Jak to opravit? Bohužel nemohu zvýšit výšku podlahy o proti ostatním místnostem. Jak to napravit?
  Poraďte.

  Děkuji. Jan Přenosil
  Pelhřimov, Kraj Vysočina
  +420 604835107

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here