4 důvody, proč mít na stěně v obýváku obrazy
4

Obývák je místnost, ve které trávíme nejvíce volného času a chceme se v něm cítit příjemně. Zároveň nás ale reprezentuje. Setkáváme se v něm s rodinou a přáteli a chceme, aby i jim v něm bylo dobře. Doplňte jej obrazy, které tyto náročné požadavky splní. Víme, jak na to.

Obraz do obývacího pokoje je vaším zrcadlem

Výběr obrazu do obýváku prozrazuje styl majitelů domu a jejich celkové (možná i umělecké) zaměření. Moderní bydlení zvýrazní vzorovaný nebo abstraktní obraz, ale nic nezkazíte ani replikou obrazu známého světového umělce. Obraz je v tomto případě dominantním prvkem obývacího pokoje a upoutá pozornost hned po vstupu do místnosti.

Při klasickém zařízení obývacího pokoje je obraz dekorativním prvkem, který dotváří celkový charakter místnosti a měl by být v souladu s ostatním nábytkem a doplňky, aby spolu působily harmonicky. Při jeho výběru vycházejte z barevného schématu vašeho obývacího pokoje a zaměřte se na dvě barvy, které jsou v něm nejvýraznější. Obraz, do kterého se zamilujete už na první pohled, v obývacím pokoji dobře vypadat nemusí. Jeho celkový výraz ovlivní zařízení a doplňky, které již v pokoji máte.

pexels max vakhtbovych 6312358

Pohodlí, které si zasloužíte

O pohodlí, které obývací pokoj poskytuje, sníte ještě před odchodem z práce. Co může být lepšího, než vyložit nohy, podívat další část oblíbeného seriálu a na chvíli zapomenout na okolní svět. Po vstupu do obývacího pokoje má ve vás zavládnout klid a pocit štěstí. Správně zvolený obraz vám s nastartováním zmíněných pocitů pomůže.

Obraz, který na stěnu zavěsíte, vám bez velké námahy změní charakter celé pokoje. Pravděpodobně ho nevybíráte jen na jednu sezónu. Budete ho mít každý den na očích. Když vás při pohledu na něj něco ruší, tak ho neberte. Každý den vám to bude překážet víc a víc. S množstvím obrazů to také nepřehánějte. Stačí, když obraz zavěsíte na jednu, maximálně dvě stěny tak, aby se navzájem nebily.

pexels rachel claire 4846097

TIP: Kromě obrazů můžete svůj obývák oživit i designovými dekoracemi. Třeba z betonu! Sepsali jsme vám tipy tady.

Motivy, které na obrazech v obýváku vyniknou nejvíce

Velké oblibě se dnes těší vícedílné obrazy do obýváku. Vyniknou zejména na větší stěně, kde mezi jednotlivými částmi obrazu můžete zachovat dostatečný odstup. K nejoblíbenějším motivům do obývacího pokoje patří květiny, krajinky, příroda, lidé a města. Obraz má vyvolat určitou emoci a estetický zážitek. Vyberte si motiv, který se vám líbí nejvíce, jen ho s obývákem barevně dolaďte.

Na stěně pěkně vynikne i více menších obrazů, které spolu tvoří sérii. Pěkně je na stěnu uložte a ohraničte částí nějakého nábytku. Tehdy vyniknou nejvíce.

pexels anna shvets 4483130 1 2

Výběr místa pro obraz nepodceňujte

Velikost obrazu přizpůsobte místu, na kterém bude viset. Některé obrazy na to, aby dobře vynikly, potřebují více místa, jinak působí stísněně a nepřinesou očekávaný efekt. Prostor si změřte dříve, než si obraz vyberete, abyste věděli, jak velký obraz (nebo skupinu obrazů) si můžete dovolit.

Osvětlení pomůže obraz dokonale zvýraznit, ale když ho umístíte špatně, tak i pořádně zastínit a zcela ho zkazit. Obrazy by se neměly věšet naproti oknu, aby nedocházelo k odrazům a zbytečným deformacím. S vnitřním osvětlením si trochu pohrajte a umístěte ho tak, aby obrazu pomohlo vyniknout.

Nejlepšího umístění obrazu oceníte, když na něj dostatečně dobře uvidíte. Zavěste jej do výšky očí, abyste o něj pohledem zavadili co nejčastěji. Umístěte ho tak, abyste ho dobře viděli z každé strany. Za nejlepší místo pro obrazy se v obývacím pokoji pokládá středový bod stěny nad sedačkou, televizí a krbem.

Do velkého pokoje s velkou prázdnou stěnou zavěste velký obraz, klidně i s rámem. Rám by měl ladit s nábytkem, ale i stylem a motivem obrazu. Do malého obýváku velký obraz nezavěšujte. Nevynikne a ještě jej i opticky zmenší.

Při výběru obrazu do obýváku nechejte promluvit intuici a řiďte se pocity. Ty vám prozradí, jaký obraz je ten nejlepší.

pexels anete lusina 6353747

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here