Zařiďte si domácí posilovnu snadno, rychle a levně
Z

Vypasované legíny, namakané paže, těla v tréninkovém zápalu. A taky čekání na vhodné činky, leg press a běžecký pás. Také vám vaše rutina chybí? Zařiďte si svoji domácí tělocvičnu v obýváku.

Pohyb ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří, i když fitko nemusí být pro každého. Chodit do něj je časově náročnější, členství je drahé a soukromí žádné. A někdy to prostě nejde. Cvičení doma má spoustu výhod a zařídit si domácí posilovnu můžete snadno, rychle a levně.

Posilovna může být i v obýváku

Hlavní výhodou cvičení doma je, že nemusíte nikam chodit. Převléknete se do sportovního a můžete začít ve vteřině. Funkční trénink doma sestavíte s pár základními cvičebními pomůckami. Na domácí posilovnu si nemusíte vyhradit celou místnost nebo sklep, cvičit můžete v obýváku, v ložnici nebo v předsíni. A co si k takovému cvičení pořídit?

photo 1601925260368 ae2f83cf8b7f

Začněte kvalitní podložkou. Měla by být protiskluzová, aby zajistila stabilitu ve všech cvičebních pozicích. Měla by být dostatečně měkká, aby tlumila nárazy a snižovala tlak na klouby. A nakonec by měla být dostatečně široká i dlouhá, aby vám poskytla podporu při každém cvičení. Podložka je základ domácí posilovny a leckdo si vystačí jen s ní. Pořídit si ale můžete i další vychytávky.

Vsaďte na hrazdu, činky a posilovací kolečko

Základem domácí posilovny by měly být pomůcky, které jsou multifunkční a které posilují svaly ve velkém rozsahu. Všechny stroje z fitka domů nenacpete, a proto byste měli sáhnout po šikovných pomocnících, kteří toho hodně zastanou.

Skvělou volbou je hrazda. Na hrazdě můžete obměňovat hned několik druhů přítahů a shybů. Důkladně tak posílíte zádové svalstvo, ale i bicepsy a břišní svaly.

Činková sestava je absolutní “must have” každé domácí posilovny. Výborné jsou jednoručky, jsou skladné a můžete je zapojit nejen na cvičení paží, ale třeba při dřepech, výpadech. Pořídit můžete i obouruční činky, ty se ale hůře skladují. Pořiďte si činky s možností přidání závaží.

TIP: Ať už cvičíte s cílem nabrat svaly, nebo shodit nějaká přebytečná kila, je dobré zjistit vaší optimální tělesnou hmotnost. Jednoduše to zjistíte například pomocí BMI kalkulačky, do které stačí zadat pouze vaše aktuální míry.

TRX systém a trampolína pro pokročilé 

TRX je zkratka anglického Total Body Resistance Exercise a jde o cvičení s odporem celého těla. TRX je sestava popruhů, kterou musíte upevnit do stropu, zdi nebo do pevných zárubní. TRX nabízí nespočet možností, je ale dobré první tréninky absolvovat s někým zkušeným. Předejte tak zranění.

Skvělou domácí zábavou je trampolína. A pokud vám bude z fitka nejvíc chybět kardio zóna, určitě její koupi zvažte. Pár minut poskakování spálí dortík, že ani nemrknete. Trampolínu navíc ocení i děti. Je ale třeba mít dostatečně vysoké stropy.

sebastian pociecha FoSF9 4xTGg unsplash

Cvičební pomůcky, které se doma neztratí

Cvičební pomůcky, které vám trénink pořádně ztíží a přitom nezabírají místo, jsou dar z nebes. Zkuste cvičení s odporovou gumou, pořiďte si úchopy na kliky. Skákejte přes švihadlo, cvičte s bosu, kettlebelem nebo s posilovacím kolečkem. Každý pohyb se počítá a posilovnu nedělají jen železa a stroje. Ale především vaše chuť hýbat se.

S funkčním oblečením pro větší radost z pohybu

Nezapomeňte ani na vhodné oblečení. To by mělo být funkční, vyrobené ze speciálních vláken, které odvádí pot a vlhkost z těla a zároveň rychle schne. Díky tomu zůstanete v suchu a pohodlí. Nemusíte volit jen klasické funkční termoprádlo, vybírat můžete oblečení o různých gramážích a tloušťkách. Funkční oblečení, sportovní potřeby a cvičební pomůcky najdete na Flystork.cz.

Zkuste alternativní cvičení bez náčiní

Fitko je láska. Samozřejmě. Domácí posilovna je skvělá. To ano. Zvážili jste ale alternativní druhy cvičení bez náčiní? Na doma je totiž skvělá jóga, tabata, různé hiit sestavy s vlastní vahou a spousta dalšího. Ještě než se pustíte do zařizování posilovny, dejte si týden, dva cvičení bez jakýchkoliv pomůcek. A možná se bez domácí posilovny docela dobře obejdete. Tak tréninku zdar! Jakémukoliv.

Nezapomínejte ale, že trénink není všechno. Důležitá je také vyvážená strava, kvalitní spánek a pořádný relax. Díky správné péči o tělo i duši vás neskolí ani nemoci ani špatná nálada. A o to jde nejvíc.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here