4 tipy pro lepší a kvalitnější spánek
4

Trendy letošního roku velí jasně – více přírody, zdraví a přirozenosti. A co je více přirozené a zdravé než kvalitní spánek? K němu ale nepatří žádný z těch všech zlozvyků, které před spaním děláváme. Pojďme v roce 2020 spát pořádně!

Letos nebude trendy jen jablkově či avokádově zelená barva, ale také cestování do severských zemí, nomádský způsob života v karavanu, mikiny, drony, DIY a spánek. O poslední jmenované položce mluvíme docela často, jakmile totiž máme pohodlně ulehnout do peřin, začíná nám to v hlavě šrotovat na plné obrátky – mozek zpracovává informace z celého dne a dokonce se připravuje na den následující. Pojďme to změnit!

Tohle ke zdravému spánku nepatří

Pokud hned po ulehnutí do postele rekapitulujete celý den, může to vypadat třeba takto: ranní stres nad nedojedenou snídaní dětí, úprk do školky, šéf zase viděl, že přicházíte do práce pozdě, váš „nejoblíbenější“ kolega vrací dva úkoly k přepracování, manžel hlásí víkendovou návštěvu tchyně a poslední hřebíček vám zasadil pohled do žákovské knížky. Někdy vás přepadají jednotlivé rychlé připomínky, jindy vás myšlenky konstantně plíživě obtěžují. Oba scénáře končí stejně: nevyspíme se a druhý den jsme nepoužitelní.

Choďte spát ve stejný čas

A ve stejnou hodinu také vstávejte. Pravidelný spánkový režim bude chtít trochu cviku a mírné úpravy v režimu rodiny, ale vše se vám vrátí na energii a síle. Chcete-li opravdu dobře spát, zkuste naslouchat svým vnitřním hodinám a spánkový režim s nimi sladit.

Tma, ticho a chlad

Optimální podmínky pro zdravý spánek tvoří kvalitní žaluzie, rolety či závěsy, přes které vás nebude rušit život ulice, a tichá místnost, v níž není přetopeno, ale zároveň se tu netřesete zimou. Světlo a hluk jsou rušivé elementy číslo jedna, proto poproste partnera, ať se jde dívat na detektivku do obýváku. A před spaním nezapomeňte pořádně vyvětrat!

elizabeth lies PIQCA1ReSgU unsplash

Oddělte denní režim od nočního

Jako malé dítko jste se sice naučili, že do postele chodíte vy i vaše hračky, ovšem ve třiceti si s sebou do postele berete mnohdy nejen telefon, ale i notebook. Studijní léta, kdy se prakticky všechny činnosti odehrávaly v posteli, tedy učení, obědvání, kafe se spolužačkou i párty, už máte za sebou. Dnes používejte postel pouze na spaní. E-maily vyřizujte v pracovně, telefon nechte na stole v kuchyni a televizi nepouštějte přes práh ložnice. Váš mozek si odpočine a zvykne na správnou relaxaci.

TIP: Pro kvalitnější spánek můžete vyzkoušet CBD. Novinku, která pomáhá lidem k lepšímu spánku i celkovému vyklidnění.

Relaxujte

Před spaním je potřeba na všechny resty zapomenout. Pokud stále jen těžko dokážete vypnout a uklidnit se, dopřejte si horkou koupel nebo třeba deset minut jógy. Můžete také otevřít knížku, jejíž přečtení odkládáte až na dovolenou. Nebo si jen sedněte do křesla a zhluboka dýchejte.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here