Nestíháte uklidit? Zkuste 7 efektivních tipů, jak mít pořádek v malíku.
N

Nepořádek v domácnosti je strašákem každé správné hospodyňky. I přesto, že hranice mezi „uklizeným“ a „neuklizeným“ jsou opravdu subjektivní, nikdo z nás se necítí příjemně ve společnosti neumytého nádobí, špinavého prádla a zaprášených poliček. Jak tedy správně uklidit byt nebo dům? Přečtěte si našich 7 tipů, které vám tento proces usnadní.

1. Vyhraďte si čas na úklid

Můžete si domů pozvat úklidovou službu, anebo si zkrátka efektivně naplánovat čas. Jeden den obětujete 10 minut na vysávání, druhý zase 10 minut na čištění podlahy. Ne, ne, takto úklid nefunguje. Na tuto činnost si musíte vyhradit prostor. Udělejte si volný den a vyčleňte si několik hodin na důkladný úklid. Pokud začnete a svou práci necháte na později nebo na jiný den, jen těžko se k tomu budete vracet.

2. Zbavte se nepotřebných věcí

Někdy si ani neuvědomujeme, kolik věcí nám zbytečně překáží v jednotlivých místnostech. Sezónní oblečení, které momentálně nenosíme, staré časopisy či spotřebiče, které pouze zabírají místo. Věci, které momentálně nevyužíváte, vyhoďte, darujte nebo uskladněte do sklepa nebo na půdu.

3. Myslete na první dojem

Začněte s tím, čeho si všimnete jako první. Ukliďte přeplněný věšák na bundy, odložte vyprané a vysušené oblečení do skříně a poperte se s rozházenými dětskými hračkami. Následně se přesuňte k „méně výrazným problémům“, jako je například prach. TIP: Víte, jak vyčistit od prachu žaluzie?

heather ford rHH4ytFvsw4 unsplash

4. Zaměřte se na kuchyňskou linku

Kuchyni navštívíme denně hned několikrát. Je proto velmi důležité, aby byla čistá a voňavá. Pozornost se soustřeďuje zejména na kuchyňskou linku, která zabírá podstatnou část místnosti.

Právě na ní se často zdržují špinavé nádobí, věci, které patří do lednice či čerstvě nakoupené potraviny. Jednoduchý tip, jak uklidit kuchyňskou linku, je vyhrnout si rukávy a uklidit všechno, co na ní překáží.

5. Detaily dotvářejí celek

Pokud již máte velké věci pěkně uklizené, zaměřte se na detaily. Ukliďte si psací potřeby, minimalizujte dekorace na policích a uložte si boty. Právě na maličkostech je postaven celkový dojem, který pokoj vytváří.

6. Ukliďte si šatník

Vaše oblečení si rovněž zaslouží pořádnou péči, proto nezapomeňte ani na úklid šatníku. Šaty, trička či kalhoty důkladně poskládejte a rozdělte do kategorií, například podle sezóny a barvy. Vyhýbejte se přeplněné skříni. Vytřiďte věci, které momentálně nenosíte a v šatníku nechte pouze to, co využijete. Pokud se nechcete s některými věcmi rozloučit, ale v šatníku už nemáte místo, poraďte si nějakým šikovným trikem. Využít můžete například věšák na několik kusů oblečení nebo se naučte skládat tak, abyste ušetřili co nejvíce prostoru.

rutuja l pyEdgUvgSag unsplash

7. Nezapomeňte na podlahy

Nevynechejte ani podlahy a ukliďte všechno, co se na nich nachází. Vyprašte koberec, zbavte podlahu nečistot, drobků a prachu. Frekventovanější místa, jako je například kuchyň nebo obývací pokoj, zametejte denně a minimálně jednou týdně přetřete vlhkým hadrem a čistícím přípravkem. Údržbu podlahy si však nechte nakonec. Smetí se totiž na ni může dostat i při utírání prachu nebo údržby gauče, a vy byste museli dělat zbytečně dvojitou práci.

Tip na závěr: Jak uklidit v životě? V neposlední řadě nezapomínej na to, že i to, jak se cítíte, se odráží na tom, kde žijete. Roztřiďte si myšlenky, odbourejte hněv a začněte meditovat. Zbavte se negativních impulsů, které vám brání dosáhnout svých cílů. Duševní harmonie se okamžitě přetransformuje i do prostoru kolem vás. Když si uklidíte v životě, i váš byt nebo dům bude působit šťastnější, harmoničtější a uspořádanější.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here