Nachlazení a rýma: Tipy, které opravdu pomáhají
N

Určitě to víte také. Těšíte se na dovolenou nebo na hezký slunečný týden a v tom začnete cítit, že s vaším zdravím není něco v pořádku. Nějak častěji kýcháte a kapesník se stává vaším nerozlučným společníkem. To jsou první příznaky toho, že vaše tělo napadlo nachlazení. Ne vážné, ale o to nepříjemnější. A co je nejhorší? Vždycky to přijde v tu nejnevhodnější chvíli. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se ho relativně rychle zbavit. Čtěte dál a my vám je prozradíme!

Co je to nachlazení?

Rýma je onemocnění horních cest dýchacích – především nosní sliznice a vedlejších nosních dutin. Může být vyvolána virem (infekční varianta), ale často se setkáte i s neinfekčními (alergickými) variantami. A aby toho nebylo málo, kromě akutní rýmy existuje také chronická rýma, která vás bude trápit týdny nebo měsíce.

Rýma a její příznaky

Příznaky nachlazení pravděpodobně sami dobře znáte. Pokud nejste ve věku novorozence nebo nemáte imunitu železného muže, určitě jste tuto nemoc alespoň několikrát prodělali. Nejčastějším příznakem rýmy je ucpaný nos, jehož příčinou je otok sliznice. Objevuje se časté kýchání a výtok. Příležitostně se může objevit i bolest v krku, která může přerůst v kašel. Bolest hlavy je také častým příznakem.

Častým průvodním jevem otoku sliznice je také změna hlasu. Na základě typického „nosního hlasu“ může každý, s kým mluvíte, poznat, že trpíte tímto nepříjemným onemocněním.

pexels polina tankilevitch 3873176

Jak rozlišit rýmu od chřipky?

Největší rozdíl mezi nachlazením a chřipkou je v tělesné teplotě. Zatímco při chřipce je teplota obvykle zvýšená (nad 37 stupňů Celsia), při nachlazení obvykle zvýšená není. Chřipka obvykle způsobuje silnější kašel a její příznaky jsou výraznější. Také bývá doprovázena bolestmi kloubů a svalů. Takže musíte zůstat doma v posteli. Rýma je o něco mírnější. Nevyčerpá všechny vaše síly a můžete vykonávat většinu běžných činností s určitým omezením.

Jak dlouho trvá nachlazení?

Když pocítíte první příznaky, vaše první otázka pravděpodobně zní: „Jak se rychle zbavit nachlazení?“ Nebo ještě lépe – „Jak se zbavit nachlazení za jeden den?“ V tomto ohledu vás bohužel musíme zklamat. Něco takového jako vyléčení za jeden den obvykle není možné.

Možná jste se setkali s tvrzením, že neléčená infekční rýma trvá 7 dní a léčená týden. Jak si však brzy ukážeme, tento přístup není správný. Pokud se nachlazení neléčí, může trvat 7–10 dní, ale pokud své tělo správně podpoříte, mohou nejnepříjemnější příznaky zmizet již po 5 dnech. Výjimkou je samozřejmě neinfekční (alergická) rýma. Její trvání závisí na přítomnosti alergenu, který ho vyvolává. O chronické rýmě hovoříme, pokud trvá déle než 3 měsíce.

pexels polina tankilevitch 3873179

Tipy a triky, jak léčit nachlazení

Jak říkají moudré jazyky, nejlepším lékem je prevence. Pokud se chcete vyhnout nachlazení, měli byste pravidelně sportovat a udržovat se v chladu. Samozřejmě by neměla chybět vyvážená strava, pitný režim, zejména příjem co nejširšího spektra vitaminu C a dalších vitaminů a minerálů, dostatek odpočinku a čas od času například horká koupel. Infekční varianty rýmy se rychle přenášejí vzduchem a dotykem, proto se vyhýbejte kontaktu s nakaženými lidmi. V případě alergické rýmy je prevence jednoduchá – vyhýbejte se alergenům, které ji vyvolávají – například trávě nebo pylům, ale nemusí to být vždy snadné.

Ale co když ani ta nejpoctivější prevence nezabere a rýma si vás přece jen najde? Vyzkoušejte některé z osvědčených tipů, které fungují!

pexels anna shvets 3902883

Zázvor a česnek – nejlepší lék na nachlazení?

Infekční rýmu lze velmi snadno léčit přírodní cestou. Nejúčinnějším „zabijákem rýmy“, který sami používáme, je kombinace zázvoru, česneku a citronu. Záleží jen na vás, jak tyto přírodní prostředky budete konzumovat. Dopřejte si je několikrát denně a uvidíte, že vaše nachlazení zmizí dříve, než kdybyste ho vůbec neléčili. Často již po 4 nebo 5 dnech. Zázvor a citron je ideální do čaj, kam můžete přidat i med. Med je skvělou surovinou, má totiž protizánětlivé účinky, ne nadarmo se mu říká „přírodní antibiotikum“.

TIP: Začtěte se do článku o blahodárných účincích čajů!

Jezte hodně ovoce, zeleniny a lehkých jídel a dodržujte pitný režim. Skvělou volbou jsou horké polévky, které mohou poměrně účinně uvolnit ucpaný nos a usnadnit chrápání.

pexels angele j 128403

Jak zastavit rýmu pomocí nosních sprejů?

Nosní spreje mohou také zpříjemnit a urychlit léčbu rýmy. Nejprve vyzkoušejte čistě přírodní alternativu – slanou vodu. To může poměrně účinně uvolnit nos a zředit hlen, což usnadní vysmrkání. Pokud slaná voda nezabírá, můžete také sáhnout po nosních sprejích z lékárny. Ty fungují na jednoduchém principu – snižují otok sliznic, takže můžete dýchat stejně volně, jako byste rýmu neměli. Nemoc však přímo neléčí, pouze po určitou dobu přinášejí úlevu.

Vyzkoušejte saunu! Horký vzduch v sauně dokáže účinně uvolnit dutiny a zpříjemnit prožitek z nachlazení. Pokud nemáte k dispozici saunu, zkuste napařovat nosní sliznice a dutiny. Postačí vám hrnec s vařící vodou, nad který si opřete hlavu. Do vody můžete přidat esenci z aromatických bylin.

Uvolněte se

Víte, co kromě zdravé stravy a nosních sprejů pomáhá proti rýmě? Odpočinek. Čím více budete nachlazení ignorovat, tím déle bude trvat. Nepřetěžujte se sportovními aktivitami a dopřejte si kvalitní spánek. To dodá vašemu tělu energii potřebnou k boji s touto nepříjemnou nemocí. Můžete také vyzkoušet horkou koupel, která by měla ulevit vašemu bolavému tělu.

TIP: Abyste se vyspali do růžova, je dobré si vybrat kvalitní postel a lůžkoviny.

.

pexels ron lach 9874622

Jak se zbavit chronické rýmy?

Chronická rýma je nejčastěji vyvolána alergiemi a hormonálními změnami. Můžete si ji však způsobit i sami – tím, že budete nosní kapky užívat déle než doporučuje výrobce. Jak už asi tušíte, výše uvedená řešení týkající se toho, co dělat při nachlazení a rýmě, v tomto případě fungovat nebudou.

Pokud byla vaše chronická rýma vyvolána nadměrným užíváním nosních kapek, přestaňte je co nejdříve užívat. Rýma by měla po nějaké době sama odeznít. Pokud neznáte příčinu, navštivte lékaře. Pokusí se odhalit alergii nebo navrhne léčbu podle konkrétní příčiny rýmy.

Rýma a nachlazení během těhotenství

Během těhotenství se u mnoha žen vyskytuje zvláštní typ těhotenské rýmy, která může trvat i několik týdnů. Jeho příčinou jsou změny hormonů. Co dělat při nachlazení v těhotenství? Léčba je podobná jako u klasické rýmy. Můžete například použít vybrané typy nosních sprejů nebo kapek. V případě potřeby můžete příznaky těhotenské rýmy zmírnit také pomocí antihistaminik. V každém případě konzumujte dostatek vitamínů a minerálů. Pomáhá také klidná procházka, která uvolní dýchací cesty.

Jak se zbavit rýmy u dětí?

Děti obvykle snášejí příznaky nachlazení hůře než dospělí. Co dělat při nachlazení u dětí? Kromě nosních sprejů jim můžete pomoci také esenciálními oleji, které nastříkáte do vzduchu. Lékaři doporučují, aby děti spaly v poloze hlavou nahoru. Toho můžete dosáhnout například tak, že dítě bude spát na dvou polštářích. Neměl by se vynechat ani zvýšený příjem vitaminu C a dalších vitaminů – ať už ve formě ovoce nebo doplňků stravy.

Praktická rada: Vyzkoušejte lék proti nachlazení, rýmovník! Tato rostlina, která je podobná mátě nebo eukalyptu, může u dětí zmírnit příznaky nachlazení. Můžete si z něj vyrobit přírodní sirup, který také podpoří váš pitný režim, nebo ho přidávat do jídel.

pexels andrea piacquadio 377djd1115

A co bolest dutin?

Máte bolesti dutin i bez rýmy? Nejčastější příčinou bývá alergie nebo rýma v raném stadiu. Ucpané dutiny bez rýmy můžete vyléčit pravidelným postřikem sprejem s mořskou vodou. To může usnadnit dýchání. Oblíbeným léčivem je také známá Vincentka.

Vincentka pochází z Luhačovic a v rámci lázní se využívá k pitným i inhalačním kůrám, například při onemocnění dýchacích cest a hlasivek, chorob látkové výměny, žaludečních vředech nebo zduření jater. Lze ji ale užívat i preventivně každý den v dávce 200 až 300 ml – dvakrát denně nalačno, tedy před snídaní a večeří.

27195

Pokud se u vás bolest nebo ucpané dutiny vyskytují bez rýmy poměrně často, měli byste navštívit svého lékaře. Na základě odborné diagnózy může diagnostikovat příčinu a navrhnout optimální léčbu.

Náš návod, jak se zbavit nachlazení a rýmy, tedy již znáte. Věříme, že až vás příště přepadne některý z více než 70 typů nachlazení, dokážete ho porazit snadněji a rychleji než dříve!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here