Čaj. Proč s ním začít a jaké má jeho pití výhody a nevýhody?
Č

Historie čaje sahá do daleké a pradávné Číny. První zmínky o tomto blahodárném nápoji, který se dnes s oblibou pije po celém světě, pocházejí až z 3. století před Kristem. Víte, proč by mělo mít pití čaje i po tak dlouhé době zasloužené místo v každodenním jídelníčku?

Jaké účinky a výhody má pití čaje?

Úžasná chuť, pronikavá vůně a horké objetí. To vše nám už po dlouhá staletí nabízí pití čaje. Jedno čínské přísloví říká, že čaj bystří ducha, rozveseluje mysl, obměkčí srdce, pomáhá chápat, zabraňuje spánku a občerstvuje tělo. Něco pravdy na tom bezpochyby bude. Důvodů, proč pít čaj, je však podstatně víc. Shrnuli jsme vám je do deseti bodů. Tak dejte ohřát vodu do konvice a jdeme na to.

10 důvodů, proč pít čaj

  1. Čaje obsahují množství vitamínů, minerálů a antioxidantů.
  2. Pití čaje pozitivně ovlivňuje imunitní systém, snižuje příznaky chřipky a nachlazení a prospívá zdraví.
  3. Některé čaje mají blahodárné účinky na trávení.
  4. Správná volba čaje může výborně připravit tělo na noční spánek.
  5. Na druhé straně, vybrané druhy čaje dokážou dodat tělu ranní energii.
  6. Čaj může přispívat k celkové pohodě a chránit tělo před únavou či stresem.
  7. Pitím čaje dokážete potlačovat bolest hlavy a snižovat krevní tlak.
  8. Čaj může mít detoxikační, hydratační a antimikrobiální účinky.
  9. Zatímco v zimě vás spolehlivě zahřeje, tak v létě vás příjemně osvěží.
  10. Navíc vedle všech zmíněných účincích a výhodách chutná čaj jednoduše fantasticky.

Jaký čaj a kdy ho pít?

Světoznámý čínský herec Jet Li řekl v jednom z mnoha filmů, ve kterých si zahrál, konkrétně ve snímku Fearless z roku 2006, že pokud pijete čaj v dobré náladě, nezáleží na jeho druhu, protože z něj vždy máte radost. Nicméně, i navzdory těmto výmluvným slovům známe hned několik důvodů k pití jednotlivých druhů čaje v určitých částech dne.

green tea 2356770 1920

Zelený čaj

Zelený čaj si drží nesmírnou popularitu zejména díky vysokému obsahu antioxidantů. Kromě toho je velmi známý i kvůli blahodárným účinkům na trávení, což může být užitečné při snaze zhubnout. Nemůžeme však zapomínat ani na to, že pití zeleného čaje vám může dodat energii a zvýšit schopnost koncentrovat se. I proto je ideální volbou k snídani na start do nového dne.

Černý čaj

Černý čaj je výborným společníkem nejen při trávících problémech, ale také během ranních a dopoledních hodin, kdy potřebujete nakopnout energií na celý den. Navíc pití tohoto mimořádně oblíbeného čaje zlepšuje koncentraci a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Při jeho přípravě si však musíte dát pozor. Měli byste ho totiž louhovat maximálně 3 minuty. V opačném případě by byly jeho účinky na tělo odlišné, spíše uklidňující.

Bílý čaj

Bílý čaj můžeme bez ostychu označit za jeden z nejzdravějších čajů vůbec. Obsahuje totiž množství antioxidantů důležitých pro imunitní systém. Na rozdíl od zeleného čaje, který můžete směle a s chutí pít za tepla i za studena, doporučujeme pít bílý čaj výlučně teplý, kdy uvolňuje nejvíce antioxidantů. Odpočinek u bílého čaje si klidně dopřejte například v odpoledních hodinách.

herbal tea 1410565 1280

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje jsou od nepaměti spjaty s léčivými a zklidňujícími účinky na organismus. Za zmínku stojí nejen heřmánkové, šipkové či mátové čaje, které zklidňují žaludek, ale také zázvorové, které se pijí nejčastěji při chřipce a nachlazení. Obecně doporučujeme pít bylinné čaje ve večerních hodinách, zejména kvůli jejich zmiňovaným zklidňujícím účinkům.

Doporučení na závěr

Náš tip na horké letní dny: Studený zelený čaj s příchutí broskve, který i bez přidaných sladidel efektivně ukojí vaši žízeň a příjemně zchladí organismus.

Náš tip na sychravé podzimní období: Pro zpříjemnění podzimní atmosféry si provoňte vaši domácnost pronikavýma vůněmi čajů podle vlastního gusta.

Náš tip na chladné zimní večery: Pomerančový, případně jablečný čaj se skořicí a s medem, který nejenže fantasticky zahřeje vaše tělo, ale ještě k tomu i navodí jedinečnou vánoční atmosféru.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here