Vstáváte ráno a máte pocit, že jste vůbec nespali? Bolí vás za krkem, bedra nebo pociťujete těžké a nateklé nohy, přitom jste šli spát v rozumnou dobu. Vinu nehledejte v dlouhém ponocování, pravděpodobně ani v těžké večeři před spaním, ale v nevhodné matraci.
Pokud chcete být ráno svěží a těšit se z nového dne, pak jednorázově zainvestujte do kvalitní matrace, která vás zbaví bolestí, ucpaného nosu i oteklých nohou. Výběr toho správného kousku se odvíjí od použitého materiálu a tvrdosti matrace.
Jaké typy matrací pořídíte
Základní stupnice tvrdosti u postelových matrací se uvádí v hodnotách 1 (nejměkčí) až 7 (nejtvrdší). Mezi ty měkké patří například latexové a matrace zhotovené ze studené pěny (visco-elastický materiál). Matracím z této pěny se někdy taky přezdívá lína pěna z anglického lazy foam. Matrace jsou dále vyztužovány například kokosovým vláknem a koňskými žíněmi. Na trhu sežene i různé anatomické matrace, které se přizpůsobí prohnutí vašeho těla.
Váháte, zda zvolit měkkou nebo raději tvrdší matraci? Měkké uvítají zejména senioři, protože se snáze přizpůsobí jejich tělům a nevznikají tak otlaky (proleženiny) na těle při delším spánku. Rovněž se vhodnou pro osoby s různými kloubními obtížemi.
Průměrný zdravý jedinec sáhne po středně tuhé matraci. Tento typ udrží vaši páteř v rovině. Vybírat si můžete z celé škály nabídky – od latexových přes sendvičové s paměťovou pěnou až po bio ručně šité na míru.
Po tvrdých matracích sáhněte, pokud máte nadváhu. Tvrdé matrace jsou navrženy se speciálním profilem, které vytváří až 7 anatomických zón pro váš spánek. V obchodě je naleznete v kategorie matrací se zónováním. Pokud nechcete tvrdou matraci ale nosíte nějaký ten kilogram navíc, pak vyzkoušejte matrace, které jsou z jedné strany měkké a z druhé tvrdší. Každou noc si tak zvolíte tu část, na kterou se cítíte. Tyto matrace jsou v obchodech souhrnně označované jako tzv. sendvičové.
Alergií se bát nemusíte
Dalším faktorem špatného spánku může být alergická reakce na materiály obsažené ve vaší matraci. Ucpaný nos je jen malou známkou nějakého většího problému. Jedním z řešení je pořídit si matraci z umělých vláken, která je vyztužená z kokosových vláken. Například latexová matrace je alergicky neutrální a zároveň zabraňuje tvorbě plísní a bakterií.
Kokosová matrace je vhodná pro alergiky, ale i pro osoby s vysokou potivostí, neboť dobře odvádí vlhkost. Má také pozitivní účinek na kvalitní spánek, neboť kokos od vás odkloní všechny geopatogenní zóny.
Vyspěte se komfortně
Poslední věc, na kterou se v ložnicích často zapomíná, je mít dostatečný prostor na spánek. Nemáme teď na mysli jen hromadu věcí v ložnici, ale přímo délku postele (ať už manželské postele nebo dvoupatrové postele) včetně matrace. Je logické, že matrace (a tedy i postel) musí být delší, než je vaše výška. Doporučuje se vybírat délku o cca 20 až 25 centimetrů více, než jste vysocí. V případě ideální výšky matrace odborníci doporučují sahat po těch s alespoň 15 centimetry. Tenčí matrace se vám rychle proleží, a tím ztrácí svůj smysl. Bydlíte s partnerem a máte dvoulůžko? Pak je nejlepší si vybrat jednu matraci na celou manželskou postel, neberte dvě matrace o stejné šířce a délce.
Kdo je váš spací favorit?