Myslete na svoje soukromí i na terase aneb jak zastínit balkon
M

Taky sníte o tom, jak se během letních dnů po návratu z práce nebo o dovolené jen tak usadíte na balkon, na sobě budete mít domácí oděv či plavky a budete čerpat energii ze slunečních paprsků? Kdo má balkon, ten si tyto chvilku může naplno užívat. Nebo ne? Možná vám k tomu ještě něco chybí. Co takhle zastínění, které se postará nejen o vaše soukromí, ale taky sníží teplotu?

Zastínění terasy je investice, která se vyplatí

Co si budeme povídat, sedět na rozpálené terase, to asi není sen nikoho z nás. Když se teploty vyšplhají do závratných výšin a balkon je navíc orientovaný na jižní stranu, dobrovolně tam těžko strávíme víc než pár minut. Na místě je uvažovat o zastínění, které může snížit i teplotu uvnitř vašeho bytu. Jak takové stínění vybrat?

Tip číslo jedna: Slunečník jako nejjednodušší řešení

Slunečník nejjednodušší cestou, jak zajistit kousek stínu. Umístit se dá jak na zahradu, tak na balkon, vybírat můžete z mnoha tvarů i velikostí. Nezapomeňte si k němu ale pořídit i stojan, který zajistí stabilitu. Samotný slunečník by pak měl být z kvalitního materiálu, díky kterému vám bude sloužit déle než jednu sezónu.

Tip číslo dva: Dřevěné žaluzie potěší nejen oko

Balkon je místem, kde čerpáme nejen energii ze sluníčka, ale i přírody samotné. Většinou ho zdobí květiny nebo bylinky, dřevěné rolety se k nim jednoznačně hodí. Své místo mají jak na terase, tak na balkoně, pod pergolou nebo v zahradním altánku. 

  • Dřevěné žaluzie zastíní a postarají se o soukromí.
  • Když je dobře vyberete a dáte přednost těl kvalitním a odolným, můžete se těšit na dlouhou životnost.
  • Časem je můžete znovu natřít.
  • Jsou odolné proti vodě.
  • Snadno se udržují.
  • Jednoduchá je i jejich obsluha.
shutterstock 717459466
Foto: Shutterstock.com

Víte, že můžete vybírat nejen barvu, ale taky provedení? Na trhu totiž najdete jak běžné dřevěné rolety, tak ty odolné z pevných borovicových lamel. Pořídit si můžete jak vnitřní, tak vnější žaluzie. Ty vnitřní se snáz instalují, vnější zase udrží za oknem i teplo. Problém je, že ne vždycky je můžete instalovat. 

Tip číslo tři: Řešením mohou být i balkonové rolety

Balkonové rolety jsou dalším oblíbeným způsobem, jak balkon ochránit před slunečními paprsky, stejně jako žaluzie mohou být vnitřní i vnější, důležité je zjistit, zda je technicky možné je na váš balkon nainstalovat.

Vnější rolety udrží za okny světlo i teplo, jsou celkově efektivnější. Ty vnitřní zadrží jen světlo, teplo částečně propustí.

Na trhu najdete i screenové rolety, které lze nainstalovat jak na zasklené, tak nezasklené lodžie? Ochrání vás před sluníčkem, umožní dívat se ven, pohledy zvenčí ale neumožní.

Tip číslo čtyři: Odrazová fólie

Lepí se na sklo, odráží sluneční záření, brání přehřívání interiéru v létě, v zimě zase snižuje tepelné ztráty. Může mít mnoho barev a designů, neuvidíte přes ní ale ven. Řeč je o odrazové fólii, kterou pomocí lepící pásky nalepíte na zasklení balkonu a nahradíte jí žaluzie nebo rolety, sklo i ochrání před rozbitím.

Tip číslo pět: Dobře vypadá i markýza

Markýzy výborně stíní, lze je plynule regulovat a vy sami si pomocí sklopení a vysunutí určíte, kolik sluníčka vám pronikne na balkon. Ovládat je můžete jak manuálně, tak elektronickým systémem s čidly, které reagují na povětrnostní podmínky a sluníčko. Markýza už dávno není dominantou kaváren a restaurací, stále častěji se objevují i v domácnostech. Nevýhodou může být, že se nezbavíte záření ze stran.

shutterstock 1918533338
Foto: Shutterstock.com

Tip číslo šest: Závěsy nejsou zrovna praktické, na druhou stranu se postarají o jedinečnou atmosféru

Co si budeme povídat, závěsy a záclony plápolající ve větru jsou romantické, i ten nejšedivější balkon ozvláštní. Jenže nesmí pršet ani foukat příliš, to jsou pak zplihlé a vůbec nevypadají dobře.

Náš tip: Když už se pro závěsy rozhodnete, dejte přednost těm světlejším, protože nepřitahují sluneční paprsky.

Tip číslo sedm: A co květiny?

Nedostatek soukromí trápí nejednoho majitele balkonu, velmi oblíbeným způsobem, jak si ho zajistit, je i zástěna z květináčů. Kromě toho, že zabrání zvídavým pohledům zvenčí, vás taky přiblíží k přírodě. Do květináčů můžete zasadit nejrůznější květiny, fajn jsou i bylinky a zelenina. Co si budeme povídat, taková domácí rajčátka potěší každý jazýček.

shutterstock 1981606556 1
Foto: Shutterstock.com

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here