Balkon jako místo odpočinku
B

Balkon může být příjemným místem k odpočinku celé rodině a v rušném shonu velkoměsta být dokonce oázou klidu. Zvláště v bytové zástavbě hraje svou velkou roli. Dobám, kdy se jednalo o praktickou část bytu, která sloužila výhradně pro věšení prádla a odkládání nepotřebných věcí, odzvonilo. Když ve městě zvednete pohled směrem k výšinám, uvidíte balkony plné květin, stolečků, případně kočičích výběhů.

balkon 2

I nejmenší balkon se může stát krásným místem pro odpočinek. Důležité jsou při budování takového zázemí barvy, osvětlení, materiál a květinová výzdoba. K jakému stylu vše vyzdobíte, záleží čistě na vás. Nezapomeňte však, že méně je někdy více.

Barvy, podlaha a nábytek v jednom stylu

Správně zvolené barvy dovedou zútulnit každý prostor. Balkony v tom nejsou žádnou výjimkou. Pokud je fasáda domu ve světlé barvě, máte vyhráno. Správnými dekoracemi ho stačí jen zútulnit. Pokud navíc použijete barvy, které navazují na váš interiér, stane se balkon prodlouženým prostorem vašeho domova.

Zahradní nábytek bistro set, 3 kusy, teak, skládací
Zahradní nábytek bistro set, 3 kusy, teak, skládací

Podlahovou krytinou na balkonech bývá většinou dlažba. Ta však působí velmi chladně. Navíc se v létě rozpaluje a v zimě zase chladí. Dřevěná terasová dlažba celý prostor zútulní. Pokud však máte lodžii, stačí na zem položit tkaný koberec nebo umělou trávu. Vaše bosé chodidla ocení měkkost takového materiálu. Navíc na balkoně můžete vytvořit místo z oblých kamenů, které vám namasírují vaše chodidla. Stačí tyto kameny umístit do dřevěného rámu, aby držely na svém místě.

Balkonová sestava nábytku z umělého ratanu, vč. polstrů, hnědá
Balkonová sestava nábytku z umělého ratanu, vč. polstrů, hnědá

Správně zvolený balkonový nábytek je pak pomyslnou třešničkou na dortu. Musí být pohodlný a dobře se udržovat v čistotě. Pokud je balkon opravdu malý, je možné využít skládaný nábytek, který pak v době, kdy ho nepoužíváte, pověsíte na skoby na zdi. Stejně tak i samotný stůl může být sklopný, čímž opět ušetříte místo například pro děti, které si na balkoně hrají.

balkon e1536229140749

Zeleň dodává celému místo na útulnosti. Truhlíky osázené bylinkami přinesou potěchu oku a užitek zároveň. Vysázet ale lze cokoliv, co vám dělá radost. Od pelargonií přes mini jehličnany až po kaktusy v miniskleníku. V truhlíku můžete pěstovat i zeleninu. Kedlubny nebo celer vám v něm směle porostou. Stejně i mrkev, která vyroste v hlubokém květináči. To, kterým směrem se nakonec pustíte, záleží jen na vás a vašich představách.

Bezpečné místo pro kočky

Pokud uvažujete o útulném místě pro vaší kočičku, může se pro ní balkon stát tím pravým útočištěm. Truhlářské firmy vám dnes na míru vyrobí voliéry nejen pro ptáčky, ale také pro kočky. Oplocení v podobě pletiva zajistí naprostou bezpečnost, aby kočka nevypadla, případně neskočila po ptácích. Nepřeberné množství škrabadel a průlezů zaručí, že se váš miláček nebude nudit. Navíc mu poskytnete prostředí, díky kterému bude spokojenější.

kocka balkon

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here