Jak si vybrat koupelnový radiátor?

0
1265

Zima se pomalu vkrádá a topná sezóna začíná. Pokud i vy patříte k těm, kteří zbožňují vyhřátou koupelnu, není nic snazšího, než si do ní pořídit topný žebřík do koupelny. Nahřáté ručníky i rychleschnoucí prádlo. To všechno jen díky jediné vychytávce, která vám doma ještě chybí.

Vyberte si podle druhu vytápění

Ať už rekonstruujete, nebo chystáte novou koupelnu, tenhle koupelnový radiátor musíte mít. Žebřík totiž zvládá ony dvě již zmíněné nejpotřebnější a nejzákladnější věci najednou. Funguje jako topné těleso i účinný sušák na prádlo. Podle připojení na zdroj tepla se pak rozlišují tři základní typy.

TIP: Topenáře a vodaře můžete oslovit tady, kde můžete zadat on-line poptávku na vodu, topení a plyn. Veškeré vaše dotazy zodpoví a spočítají vám i výslednou cenu úprav a prací.

shutterstock 1777619480

Náplň do topného žebříku – elektřina

Elektrické vytápění znamená, že je uvnitř žebříku zabudovaná topná tyč. Ta zahřívá náplň radiátoru a vytápí místnost. A jaká může být náplň do topného žebříku? Častá je buď voda, olej, či nemrznoucí kapalina. Takový žebřík se připojuje buď do klasické zásuvky, nebo jej lze při celkové rekonstrukci připojit do podomítkové krabice. A jak nastavit vhodnou teplotu? Manuální termostat, který bývá součástí topných žebřin, ručně nastavíte na požadovanou hodnotu. Programovatelný termostat zase snadno seřídíte tak, aby vám topení zapínal v určitou hodinu na určitou teplotu.

shutterstock 715551241

Teplovodní radiátor pro vyhřátou koupelnu

Koupelnové žebříky se ale prodávají i bez topného tělesa. To proto, že jednoduše není potřeba. Radiátor se totiž připojuje k otopné soustavě, která funguje u vás doma. Takže stávající systém vytápění rozehřeje i žebřiny. A když ho budete chtít rozjet naplno, nebo naopak trochu ubrat, uděláte to jednoduše. Stejně, jako to děláte u ústředního topení ve zbytku domácnosti.

shutterstock 118453450

Kombinace teplovodního typu s elektrickým tělesem

Kombinovaný žebřík do koupelny, jak už název napovídá, zahrnuje všechny výhody dvou prvních typů. To znamená, že jej koupíte bez topného média a připojíte k vašemu systému vytápění. Abyste si ale mohli zatopit kdykoliv si usmyslíte, je tenhle radiátor opatřen integrovanou elektrickou tyčí. Ta za pomoci elektrické energie umožní topit i mimo sezónu.

I koupelnový žebřík může být designovým prvkem

Když už si vyberete, jaký druh vytápění se pro vás nejvíc hodí, směle se můžete pustit do prozkoumávání designu. Co se žebřin týče, můžete si vybrat ty klasické vodorovné. Na trhu najdete ale i radiátory s horizontálním žebrováním. Dokonce i povrchová úprava může být dvojí – hladká či strukturovaná. Záleží to zcela na vás.

Jediný rozdíl je v tom, že hladký povrch samozřejmě rychleji a snáz očistíte. S materiálem si taky můžete vyhrát. Běžná je ocel, která je nastříkaná barvou. Její nevýhodou ale je, že pokud máte v koupelně stále vlhko, může vám začít rezivět. Pokud tedy chcete něco speciálního, sáhněte po chromovaných žebřinách. Kromě chromu pak můžete zvolit i nerezový topný žebřík nebo radiátor z hliníku. Kvalitní nerezové materiály vám opravdu vydrží nejdéle. No a nemusíte se ani bát, že byste se museli spokojit s klasickou bílou. Barvám se totiž meze nekladou. Dokonce najdete i kousky s vyřezávanými detaily. I radiátor se může stát dechberoucím doplňkem.

Výkon radiátoru jako zásadní parametr

Když už máte představu, jaký a kam, je potřeba zhodnotit jednu z nejdůležitějších věcí. Tou je samozřejmě výkon žebříku. Je důležité si uvědomit, že tohle topné těleso funguje jako doplňkové vytápění. Na rozdíl od klasického radiátoru stejných rozměrů má totiž třetinový výkon. Proto si musíte zcela ujasnit, jestli na něm i sušit a jestli je vaše koupelna velká, nebo radiátor kupujete třeba jen na toaletu. Když si ale stále nebudete jistí potřebným výkonem, postačí vám jednoduchý výpočet.

Na každý metr krychlový prostoru je zapotřebí asi 60 až 100 wattů výkonu. Takže vezměte kalkulačku a prostě to spočítejte. Na klasickou panelákovou koupelnu připadá zhruba 700 watt, což znamená pořídit žebřík s rozměry 45×120 centimetrů.

Ještě jednou zvažte účel

Když tedy provedete zásadní výpočty a ujasníte si, co od žebřin očekáváte, můžete vybrat finálního pomocníka. I když je žebřík doplňkovým topením, malé místnosti vytopí hravě. Pokud máte velkou koupelnu, pořiďte si k němu i další klasický radiátor. Jestli ale chcete na žebříku jenom sušit prádlo, také vám postačí ten s menším výkonem.

Myslete ale ještě na jednu věc – na prostor. Mezera mezi zdí a radiátorem by měla být větší, aby vám oblečení, ručníky i župany lépe proschly. Tyhle požadavky ideálně splní prohnuté žebříky. Taky vybírejte spíše ty, co mají mezi jednotlivými tyčemi větší mezery. Mnohem jednodušeji se vám bude s prádlem manipulovat. A žebřiny lépe v případě potřeby očistíte.

Poslední čísla na závěr

Tím posledním parametrem je samozřejmě cena. Protože se žebříky liší typ od typu, počítejte i se značným cenovým rozpětím. Ty nejprodávanější a nejjednodušší modely v bílé barvě můžete pořídit do 2 tisíc korun. Designové kousky, které mohou kombinovat barvy i tvary, jsou už trochu dražší. U nich pravděpodobně zaplatíte více než 5 tisíc. No a těmi nejdražšími jsou samozřejmě ty největší žebříky. Buď jsou to ty, které směle konkurují standardnímu radiátoru, nebo ty, které se pojí se zabudovanou skříňkou a zrcadlem. U těch budete potřebovat minimálně 30 tisíc korun.

Dopřejte své koupelně revitalizaci a sobě (nejen) nohy v teple. Koupelnový žebřík nepotřebuje téměř žádnou péči, jen ho nečistěte chemickými a abrazivními prostředky, abyste jej nepoškodili. Vytopte si koupelnu přesně podle svého gusta a nezoufejte, že musíte ven z teplé vany či sprchy. Zima už vám nikdy nebude!

P.S. Moc rádi doporučujeme i tento detailní článek o nejlepších elektrických topných žebřících na webu Rexter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here