Jaké vybrat ručníky a jak se o ně postarat?
J

O výběru van či sprchových koutů toho bylo napsáno již hodně. Proto se jim věnovat v tuto chvíli nebudeme. Co však ke koupeli neodmyslitelně patří, je proces následného sušení. A k tomu je zapotřebí mít to správné vybavení, tedy osušku nebo ručník. Proto se podíváme na to, jak ty správné kousky do vaší koupelny vybrat, aby měla vaše lázeň kvalitní finiš.

Na co hledět jako první?

Rozhodně na materiál. Ten je tím nejdůležitějším, co by vás mělo při výběru osušek zajímat. Dobrá látka znamená především dobrou savost, zároveň by ale měla být příjemná na dotek. A to je to hlavní, co od ručníků chceme. A po jakých tedy sahat materiálech?

Dbejte na správné hodnoty

Nejlepšími ukazateli jsou gramáž a délka vlákna. Gramáž nám udává, kolik bylo použito bavlny na 1 m2 látky. Zde se obvykle pohybujeme od cca 300 do 550 gramů na m2. Čím větší je pak daná hodnota, tím kvalitnější ručník, který bude fungovat. Ty kusy, u kterých pak tento údaj úplně chybí, nebývají zpravidla ty nejlepší a je lépe se jim raději vyhnout. Výrobci totiž ví moc dobře, proč jej neuvádí. Je však třeba také zmínit to, že s vyšší gramáží roste přímo úměrně i doba, po kterou ručník schne. Délka vlákna je pak tím druhým důležitým prvkem, který ovlivní výrazně kvalitu vašeho sušení. I zde platí, že čím je vlákno/smyčka delší, tím lépe. Zejména pak proto, že má taková osuška mnohem lepší absorpční vlastnosti. Tyto jednotlivé smyčky pak tvoří tzv. froté materiál, který vydrží opravdu mnoho a má velmi dobré vlastnosti.

Léty a zkušenostmi prověřená bavlna

Bavlna je materiál, který se v tomto odvětví využívá patrně nejvíce ze všech. A to samozřejmě z dobrých důvodů. Především není tak drahá, ale hlavně má vynikající vlastnosti, které jsou pro výrobu ručníků ideální. I zde je však potřeba dbát na to, abychom nekoupili zajíce v pytli v podobě špatně zpracovaného ručníku.

Bambus umí pít jako duha

Bambusové vlákno, z něhož se dnes vyrábí i osušky a ručníky, je materiál, který si pomalu nachází své místo v našich koupelnách. Ručníky z této tkaniny vynikají nad jiné tím, že opravdu rychle schnou, redukují veškeré pachy a navíc jsou hypoalergenní! Ideální jsou tedy zejména pro alergiky nebo malé děti, kterým by nemusel být prach a příležitostné nečistoty v osušce příliš po chuti.

Mikrovlákno oceníte zejména venku

Pokud vyrážíte častěji na několikadenní tůry nebo jste aktivními sportovci, kteří se bez ručníku zkrátka neobejdou, pak je pro vás ideální variantou ručník ze syntetického mikrovlákna. Tento materiál se může pochlubit dobrou savostí, ale především pak mimořádně rychlou dobou schnutí a velmi nízkou hmotností. Navíc jsou opravdu velmi kompaktních rozměrů a dobře sbalitelné. A zejména proto je oceníte třeba tehdy, kdy se snažíte ušetřit ve svém batohu každý centimetr či gram.

Jak se o ručníky starat?

Pokud si pořídíte nové luxusní ručníky, určitě nechcete, aby již po krátké době ztratily svou hebkost, příjemnost a hlavně funkčnost. Pokud se budete řídit několika základními pravidly pro jejich údržbu, nic takového vám nehrozí. Naopak. Jejich životnost tak můžete dokonce i prodloužit.

Důležitá pravidla praní

Základ je správné praní. Co se s tím či oním ručníkem smí provádět, uvádí výrobce na štítku pomocí několika speciálních symbolů. Pokud je vám jejich význam skrytý, na internetu najdete spoustu „překladů“ těchto značek do jazyka běžných smrtelníků. Obecně však platí, že by se měl nový ručník po zakoupení alespoň jednou, ideálně však dvakrát, vyprat. Tím se uvolní vlákna a zbavíte se jednou provždy nečistot z výrobny. Stejně tak se doporučuje spíše používat prací gel namísto klasického prášku. Ten může zůstat mezi vlákny a zaschnout tam. Ručník je potom o dost tvrdší, a tedy poměrně nepříjemný na dotek. Co se týče používání aviváže, zde platí velmi jednoduché a poměrně zapamatovatelné pravidlo: nikdy nepoužívat! Přestože v televizních reklamách na aviváž tahají v jednom kuse voňavé a heboučké ručníky z pračky, v reálném světě se vám to nejspíš nepodaří. Aviváž totiž přilepí vlákna k sobě, a ta tak ztrácí své absorpční schopnosti.

Sušení

Co se týče sušení, i zde je potřeba dbát určitých zásad. Ručník by neměl být po vyprání vystaven nijak zvlášť vysokým teplotám, aby se jeho vlákna nelámala. Neměl by být proto sušen na radiátorech nebo jiných topných zařízeních. Nejlepší je prostě ho nechat pořádně proschnout na vzduchu.

Žehlení

Je těžké vymyslet nějaké důvody k žehlení ručníků, ale i kdybyste přece jenom nějaké měli, tak se tomu raději vyhněte. Vysoké teploty a tlak žehličky může skoro až připéct vlákna k sobě. A opět pak od nich nemůžeme čekat žádné velké výkony.

Doufáme, že se vám tedy podaří najít pěkné a funkční osušky či ručníky, které se o vás královsky postarají (pokud se budete starat i vy o ně). A mimo jiné, věděli jste, že v Bibli jsou ručníky zmíněny hned dvakrát, zato v Shakespearových hrách ani jednou? A že mezinárodní den ručníků připadá na 25. května?

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno