Jak se zbavit plísně na zdech
J

Plísně v bytě nebo domě nepředstavují jen estetický problém, jedná se také o zdravotní riziko. Jenže jak se nevítaného návštěvníka zbavit a jak se postarat o to, aby se nevracel?

Co je plíseň a jaké jsou její dopady na naše zdraví?

Plíseň je vlastně houba, které se daří ve vlhkém prostředí. Nejvíce prosperuje v zimních měsících, kdy nedostatek denního světla podporuje vyšší vlhkost v interiéru, která je způsobená kondenzací vody vzniklou rozdílnými vnitřními a venkovními teplotami. Právě takové klima plísni svědčí a začíná se množit.

Množí se pomocí výtrusů – sporů –, které jsou silné alergeny a jsou tak z hlediska našeho zdraví problematické. Jejich vdechnutí může výrazně zhoršovat alergie nebo astma. Plísně navíc produkují těkavé látky, kterých si všimneme díky jejich typickému zápachu. Ty pak dráždí dýchací cesty, stejně jako oči nebo sliznice nosu a krku. Může dojít dokonce k podráždění pokožky i bolestem hlavy a závratím. To už je dost důvodů, proč s plísní raději zatočit.

shutterstock 360882272
Zdroj Shutterstock

Kde nejčastěji se plíseň tvoří?

V domácnosti se plíseň nejčastěji tvoří za nábytkem, u stropu nebo podlahy, v rozích obvodových zdí, u oken a dveří, nebo v nevětraných či nedostatečně větraných místnostech. Najdete ji jak v panelácích, tak i ve zděných domech.

Druhy plísní, které na stěnách najdete:

  • Černé plísně: Patří mezi nejodolnější plísně a najdete je na omítnutých stěnách, tapetách i ve spárách mezi dlaždicemi.
  • Bílé plísně: Jsou sice nenápadné, ale zdraví škodí stejně jako ostatní druhy. Na první pohled nejsou dobře viditelné, ale identifikovat je můžete podle typického plísňového zápachu. Nejvíc se jim líbí za nábytkem, ve výklencích nebo v přízemních bytech.
  • Zelené plísně: Nejčastěji je najdete na potravinách, ale zabydlet se mohou i ve špatně větraných prostorech za obklady stěn.
  • Červené plísně: Ke svému životu potřebují celulózu, takže je najdete zejména na tapetách.

Nejčastější příčiny vzniku plísní na zdech

Plísňové spory se běžně vyskytují ve vzduchu doma i v přírodě. Ale jen když mají vhodné podmínky, začne se z nich tvořit plíseň. Co bývá nejčastějším spouštěčem?

Vysoká vlhkost

Ideální míra vlhkosti v obydlích se pohybuje mezi 40 až 60 %. V případě, že je hodnota vyšší, vznikají vhodné podmínky pro vznik plísní. Tento problém se týká hlavně přízemních bytů, případně bytů orientovaných na severní stranu, kam se nedostane dostatek světla. S vyšší vlhkostí se také setkáte v koupelnách, kuchyních, nebo v místnostech, kde se pere a suší prádlo (Víte, jak si prakticky zařídit prádelnu?). Vlhkost v bytě zvyšují i akvária a pokojové rostliny.

Nedostatečné větrání

Ruku v ruce se zvýšenou vlhkostí jde nedostatečné větrání. Abyste snížili vlhkost a minimalizovali vznik plísní na stěnách, je potřeba větrat alespoň 3× denně. V koupelně pak ještě po každém sprchování, v kuchyni vždy při a po vaření, a ideálně používat i digestoř.

shutterstock 694361635 1
Zdroj Shutterstock

Vysoká teplota v interiéru

Mohlo by se zdát, že vysoká teplota interiér spíše vysuší, není to ale tak úplně pravda. Když jsou rozdíly mezi vnější a vnitřní teplotou příliš vysoké, dochází ke kondenzaci vody v blízkosti oken a dveří. Tato místa pak poskytují plísni živnou půdu. Pokud chcete mít doma příjemně vytopeno, nezapomínejte proto často a krátce větrat.

Nevhodně zvolená okna nebo ucpané kanálky

Každé okno má odtokové kanálky, které je potřeba udržovat průchodné, aby mohla nadbytečná vlhkost odcházet. Proto okna pravidelně kontrolujte a ujistěte se, že jsou kanálky čisté.

Další častou příčinou vzniku plísní jsou nevhodná okna. V domech, kde původně byla dřevěná okna, se často provádí výměna za levnější plastová. Jenže plast na rozdíl od dřeva nedýchá a drží tak všechnu vlhkost uvnitř. Proto je potřeba volit kvalitní okna, která lépe větrají.

Nevhodné umístění nábytku

V případě, že máte v domácnosti přirozeně vyšší vlhkost, myslete na to i při rozmisťování nábytku. Když totiž nábytek umístíte tak, že zamezíte cirkulaci vzduchu, tvorba plísně na zdi je jen otázka času. Vždy proto nechte mezi skříněmi a stěnou prostor minimálně 5 cm, ideálně pak alespoň 10 cm.

Neprodyšné tapety

Za vznikem plísně mnohdy také stojí nevhodné tapety, které dostatečně nedýchají. Zejména se jedná o vinylové tapety. Ty můžete nahradit prodyšnými vliesovými, případně na problematickou stěnu pouze vymalovat.

Stavební závady

Mezi příčiny, které se odhalují hůře, spadají stavební závady. Sem patří například špatně udělaná izolace, vzlínající voda nebo použití nevhodného stavebního materiálu, kvůli kterému dochází ke vzniku tepelných mostů. To jsou místa v konstrukci, která kvůli nedostatečné izolaci odvádí teplo z bytu víc než jiné části. Teplota těchto míst bývá až o několik stupňů nižší než teplota zbytku zdí. Tepelné mosty spolehlivě odhalíte speciální termokamerou.

shutterstock 1765338533 1
Tepelný most, zdroj Shutterstock

Jak se zbavit plísně mechanicky, chemicky i ekologicky

Jakmile jste plíseň odhalili, není čas čekat, až se ještě více rozroste. Proto se rovnou podívejte, co na plíseň na zdi platí. Na výběr máte hned několik způsobů její likvidace. Mezi ty nejčastější patří následující.

Mechanické odstranění plísní

Máte na zdi menší zasaženou plochu? Odstraňte ji mechanicky. Vždy ale dodržujte bezpečnostní zásady – tedy použití respirátoru, ochranných brýlí a rukavic. Napadenou zeď nejprve namočte, abyste nerozvířili plísňové spory. Poté plíseň odstraňte hrubým kartáčem nebo špachtlí.

V případě většího zasažení odškrábejte raději i napadenou omítku. Samotné mechanické odstranění problém nevyřeší, je proto potřeba zeď ošetřit i fungicidním přípravkem, aby se plíseň nevytvořila znovu. Nejlépe uděláte, když zdivo nově omítnete termoizolačním nátěrem, případně použijete barvu s fungicidním účinkem.

Chemické odstranění plísní

Mezi chemií používanou proti plísním existuje řada produktů. Na trhu najdete dvě základní skupiny – chlórové a bezchlórové přípravky.

  • Chlórové (například Savo proti plísni) jsou účinnější, ale také je potřeba počítat s tím, že mohou povrch vybělit a také jsou dráždivější.
  • U nechlórových přípravků je výhoda jejich bezpečnější použití, na druhou stranu jsou slabší a je nutné jejich opakovaná aplikace. Oba druhy se hodí na menší až střední napadení plísněmi.

Přípravky vždy používejte v souladu s přiloženým návodem. Při práci s chemikáliemi je vhodné používat ochranné pomůcky v podobě respirátoru, rukavic i ochranných brýlí, aby nehrozilo podráždění jak spory, tak i použitou chemií.

TIP: Pokud trpíte astmatem nebo alergiemi, raději nechte odstraňování na někom jiném.

Chytrá houba proti plísním jako ekologické řešení

Hledáte ekologický způsob jak odstranit plíseň na zdi? Účinné a ekologické řešení je použití mykoparazitické řasovky (Pythium oligandrum), kterou častěji najdete pod názvem chytrá houba. Jedná se o živý organismus, který požírá plísně, lidem ani zvířatům ale nijak neškodí a je zdravotně naprosto nezávadný. Jakmile houbový parazit dokoná své dílo, uloží se do klidového stádia, ve kterém vydrží i několik let.

Výhodou tohoto řešení je, že se chytrá houba při výskytu plísní opět probudí a vy se nemusíte o nic starat. Funguje tedy i preventivně. Hodí se při menším nebo středním napadením plísní, v těžších případech nemusí být toto řešení dostatečné. Nevýhodou houby je také to, že nezakryje mapy způsobené plísní.

TIP: Pozor na současné použití houby zároveň s chemií. Chemické ošetření ji zabije. To samé platí pro malování. Proto se po každém takovém zásahu vyplatí houbu znovu aplikovat.

Odstranění plísně pomocí ozonu

Poměrně moderní způsob, jak zlikvidovat plíseň na zdi, je použití ozonu. Ten patří mezi jedno z nejsilnějších dezinfekčních činidel na světě, a kromě plísní váš domov zbaví i bakterií a virů. Stejně dobře funguje na odstranění pachů i na likvidaci parazitů jako jsou roztoči, a to včetně svrabu.

Dobrá zpráva je, že po použití ozonu nezůstanou v interiéru žádná toxická rezidua, po aplikaci se ozon totiž rychle rozpadne na dvojatomový kyslík O2. Jedná se o rychlé řešení, které je bezpečné pro lidi i domácí mazlíčky, a navíc nezatěžuje ani přírodu. Samozřejmě se během aplikace nesmí nikdo v místnosti zdržovat, vhodné je odstranit i květiny, pokud o ně nechcete přijít. Generátor ozonu si navíc nemusíte pořizovat, stačí ho zapůjčit nebo pronajmout.

shutterstock 1735495670
Zdroj Shutterstock

TIP: Máte rádi ekologické alternativy? Přečtěte si také naše tipy na ekologický úklid domova.

Profesionální pomoc

Pokud máte plísní zdi napadané natolik, že si s tím sami neporadíte, povolejte si na pomoc odborníka. Zvolit můžete úklidovou firmu, případně se rovnou obrátit na firmu, která se specializuje na odstranění a sanace plísní.

Babské rady na boj s plísněmi

Následující způsoby se používaly zejména dříve, ale na rychlou pomoc se hodí i dnes. Odstranit plíseň lze i surovinami, které máme běžně doma – třeba taková multifunkční jedlá soda pomůže i v tomto případě. Smíchat ji můžete buď s vodou, případně se šťávou z grepu. Roztokem pak potřete postižené místo a po zaschnutí vydrhněte.

Zejména ve vlhkých sklepích dobře poslouží hašené vápno, které působí dezinfekčně. Plíseň z napadeného místa nejprve mechanicky odstraňte a pak naneste 2–3 vrstvy hašeného vápna. Nezapomeňte používat ochranné pomůcky!

Na plíseň pomůže také modrá skalice. Nejprve zeď omyjte vlažnou vodou a nechte uschnout. Poté smíchejte 100 g skalice se 2 litry vody a roztokem potřete zeď. Nechte uschnout a postup opakujte. Jakmile roztok plně zaschne, stěnu vymalujte.

Jak na to, aby se plíseň nevracela

Jakmile se vám povede zbavit plísně na zdi, rozhodně nemáte vyhráno, přichází další část boje, kterou je prevence. Zjistěte, jak na plíseň vyzrát nadobro.

Mějte vlhkost pod kontrolou

Jak už víte, plísně milují vlhké a nevětrané prostory. Proto si ideálně pořiďte vlhkoměr, abyste viděli, kdy se vlhkost dostává nad bezpečných 60 %, a mohli tak zakročit včas a místnost vyvětrat. Samozřejmě pravidelné větrání neuškodí ani v případě, že je vlhkost ještě v normálních hodnotách. Denní větrání je nutnost v každém případě. A to zejména v koupelně po sprchování, v kuchyni při vaření, stejně jako při mytí podlah nebo sušení prádla.

Ne vždy ale větrání na snížení vlhkosti stačí. V takovém případě doporučujeme pořízení odvlhčovače vzduchu. Ten volte vždy s ohledem na rozlohu bytu, aby měl dostatečný výkon. S přílišnou vlhkostí pak pomůže také klimatizace která v zimě prostory vysuší, v létě pak pomůže i s udržením příjemné teploty.

TIP: Hlídejte si, aby okna dýchala a vlhkost mohla odcházet. Problémové mohou být i příliš těžké závěsy, které znemožní proudění vzduchu.

Použijte speciální nátěry a stěrky

Mezi další preventivní opatření, které zamezí opětovnému vzniku plísní, je použití speciálního nátěru proti plísním a bakteriím. Ty bývají prodyšné a díky složení hubí plísně už v zárodku. Když už budete malovat, zaměřte se také na barvy, na barvách jednotlivých místností totiž záleží.

Výborně fungují protiplísňové stěrky nebo termoizolační barvy, které umí odrážet teplo zpět do interiéru a rozvádět ho rovnoměrně po stěně. Nejvhodnější jsou pro ošetření obvodových zdí nebo chodeb, kde nejčastěji dochází ke srážce rozdílných vnějších a vnitřních teplot.

Pravidelně uklízejte

Plísňových sporů se kvůli tomu, že se vyskytují běžně ve vzduchu, jen tak nezbavíte. Nenechte je ovšem přemnožit. Proto kromě předchozích opatření také pravidelně uklízejte a vynášejte odpadky, aby vám doma nezačalo nic plesnivět. Kontrolujte také jídlo v ledničce a pravidelně ji omývejte.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here