Jak na ekologický úklid? 5 jednoduchých kroků ke zdravějšímu domovu
J

Ačkoli se nám reklamy ze všech stran snaží namluvit, že naše domácnost by měla být sterilně čistá a všechny bakterie a viry by měly být zlikvidovány, názor lékařů je zcela odlišný. Podle odborníků bychom měli povrchové dezinfekční prostředky používat pouze na doporučení lékaře, jinak může být čištění různými chemikáliemi nejen nákladné pro naši peněženku, ale také kontraproduktivní pro naše zdraví.

Mnoho čisticích prostředků, které běžně používáte v domácnosti, může způsobovat alergické reakce. Velmi často se projevují jako tzv. dyshidrotický ekzém, při kterém se tvoří svědivé puchýře, zejména na prstech a dlaních. Atopický ekzém, který obvykle zhoršují nebo dokonce vyvolávají chemické látky, zejména umělé parfémy v čisticích prostředcích, v současnosti podle údajů statistického úřadu postihuje přibližně 30 % dětí v Evropě.

TIP: Víte, jak vyčistit doma žaluzie? Začtěte se do našeho článku.

Kromě toho dezinfekční prostředky a účinné látky v čisticích a pracích prostředcích ničí i bakterie, které jsou pro člověka užitečné, a trvale tak oslabují náš imunitní systém. V neposlední řadě jsou tyto látky škodlivé pro životní prostředí, do kterého se dostávají prostřednictvím odpadních vod.

To vše jsou důvody, proč v současné době roste zájem o ekologický úklid, který pomáhá vytvářet zdravou domácnost.

Jaké ekologické a k životnímu prostředí šetrné prostředky tedy zvolit?

Sepsali jsme pro vás 5 klíčových bodů, kterými byste se měli řídit při ekologickém úklidu, abyste prospěli své peněžence, svému zdraví i životnímu prostředí a samozřejmě aby váš domov byl opravdu čistý a uklizený.

1. Sypké prostředky hrají prim

Všechny čističe ve spreji a tekuté čističe teď pravděpodobně trochu zklameme. Pokud vy nebo vaše děti trpí atopickým ekzémem a zdravotní výhody ekologického čištění vás přiměly k ekologickému přístupu, měli byste volit především sypké varianty, tj. sypké přírodní prací prášky, čisticí písky, prací vločky apod.

2 960x640 1
Foto: Shutterstock.com

Ať už se jedná o úklidové prostředky, nebo o péči o tělo, v obou případech platí, že tekuté výrobky musí být konzervované, jinak by se kvůli obsahu vody zkazily. Obsahují tedy vždy více látek a s každou další látkou se zvyšuje riziko, že pro vás bude škodlivá. V případě ekologických výrobků je výroba přírodní konzervace obvykle nákladná, a proto jsou například tekuté prací gely obvykle dražší než sypké.

Připravte se na úklidovou generálku. Napsali jsme o tom článek tady.

2. Kratší je lepší

To nás přivádí k dalšímu bodu, kterým je složení. Pokud si nejste jisti svým výběrem a nevyznáte se v chemických názvech, dejte přednost výrobkům s co nejkratším složením, které obsahují co nejméně látek. Ekologický výrobek obvykle obsahuje maximálně 5 složek a jeho složení porozumí i laik.

3. Sledujte certifikáty

Právní předpisy jsou v oblasti označování čisticích prostředků poměrně volné. Z tohoto důvodu se na příbalových letácích nebo etiketách výrobků můžete setkat se slovy jako „přírodní“, „šetrný“ nebo „vhodný pro děti“, a to i na výrobcích, které svým složením rozhodně nejsou skutečně ekologické.

Pokud chcete mít jistotu, doporučujeme vám, abyste se na certifikáty podívali jako první. Skutečně ekologické výrobky mají na obalu dva hlavní certifikáty, a to EcoControl a Eco Garantie, a velmi často je uveden také certifikát Vegan Society.

certifikaty

4. V eko-úklidu je méně více

Pokud přejdete na ekologický úklid, věřte, že uvolníte místo v regálech, kde skladujete své výrobky. Nakonec si vystačíte s pracím práškem na bílé a barevné prádlo a změkčovadlem, pokud máte tvrdou vodu.

1 960x627 1
Foto: Shutterstock.com

Budete také potřebovat prostředek nebo tablety do myčky nádobí, univerzální čisticí prostředek, který budete používat hlavně na čištění podlah, kuchyňské linky nebo koupelny, a intenzivní čisticí prostředek na připálenou troubu nebo jiné odolné nečistoty.

K tomu všemu doporučujeme mít doma vždy ocet a jedlou sodu, které můžete používat i k běžnému čištění. Velmi jednoduše řečeno, soda vytváří zásadité prostředí, ve kterém část bakterií a virů nemůže přežít, a ocet vytváří kyselé prostředí, které zabíjí druhou část. Pokud tyto dvě látky při čištění střídáte, nemusíte se obávat, že by se v lednici nebo dřezu množily bakterie.

5. Nezapomeňte na rukavice

I při čištění přírodními produkty si nezapomeňte chránit ruce. Přestože jsou jejich složky šetrné, stále se jedná o koncentrované čisticí prostředky. Často obsahují oleje z ořechů nebo pomerančů, což jsou složky, které obvykle nezpůsobují problémy, ale v neředěné formě mohou dráždit pokožku atopiků.

A jaké jsou vaše zkušenosti s eko úklidem? Podělte se s námi v komentářích 🙂

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here