Na barvách záleží. Jak vymalovat jednotlivé místnosti?
N

To, že barvy dokáží ovlivnit naši náladu, není žádné tajemství. Zároveň ale pomáhají vizuálně tvarovat místnosti a ovlivňují i naši psychiku a to, jak se v dané místnosti cítíme. Jaké barvy se hodí do jakých místností a jak můžete pomocí barev efektivně čarovat s prostorem? 

Menší prostory můžete světlou výmalbou zvětšit 

Menší prostory sice reálně zvětšit nepůjdou, nafouknout je ale můžete právě pomocí vhodně zvolené barvy. Tmavší pokoje projasní bílé nebo smetanové odstíny, dovolit si můžete i světlounké pastelové odstíny. Vyhnout byste se naopak měli sytým a tmavým barvám nebo také výmalbě stropu, který místnost ještě více opticky zmenší. Vhodným přechodem stěny a stropu může být bílý pruh pod stropem 

pexels photo 2065971

Pokud bojujete s nízkými stropy, u nábytku zvolte nízké kousky tak, aby mezi nimi a stropem zůstal co největší prostor. Komody i šatní skříně by také měly být ve světlejších barvách, skvěle do interiéru zapadnou třeba bílé komody nebo komody ze světlého dřeva.

Jak si poradit s delšími a užšími místnostmi? 

Přemýšlíte-li o výmalbě delší místnosti, například chodby nebo šatny, pak zbystřete. Komfortnější dojem docílíte výmalbou čelní stěny. Pokud chcete opticky přiblížit místnost, použijte po stranách vodorovné pruhy, které ji zkrátí. 

U sytějších a tmavších barev si dejte pozor – mohly by místnost značně zmenšit. Pokud je to efekt, který od dané místnosti požadujete, rozhodně to není na škodu. Chcete-li ale optické zvětšení, pak se může tmavá výmalba minout s účinkem. 

Větší místnosti toho snesou hodně 

Máte-li prostoru více než dost, můžete si gratulovat. Nebo jej taky trochu upravit, pokud byste rádi vytvořili útulnější a komornější prostor. Budete-li hledat ten správný odstín pro výmalbu stěn větších pokojů, nebojte se teplých, tmavších i sytějších odstínů. Dovolit si můžete i velké vzory i kombinace různých materiálů. 

shutterstock 1073006927
Foto: Shutterstock.com

Opticky zmenšit prostor ale nemusíte jen výmalbou – poslouží vám k tomu třeba i kusové koberce nebo vhodný odstín podlahy (který by měl být o dva odstíny tmavší nebo naopak světlejší, než je nábytek v pokoji). 

Čtěte také: Jak si levně vylepšit byt?

Jak barvy působí na naši mysl? 

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Konkrétní barevný odstín vybírejte ale s ohledem na jednotlivé místnosti. Některé barvy mají tendence podporovat chuť k jídlu, jiné zase opak. Jak to tedy je? 

  • Bílá – opticky zvětšuje prostor, ale také vyvolává pocit čistoty a uspořádanosti. Klasika, se kterou zkrátka nemůžete šlápnout vedle. 
  • Červená – intenzivní a sytá barva provokuje a hodí se opravdu jen někam – a s mírou. V někom může vzbuzovat vášeň, ale také agresi, proot ji používáme pouze velmi střídmě a jen na některé stěny, například v ložnici. 
shutterstock 2132694855
Foto: Shutterstock.com
  • Oranžová barva dodává energii a opticky také prostor  zmenšuje. Chcete-li, volte její tlumenější a pastelové, které naopak uklidňují a opticky místnosti zvětšují. 
  • Modrá barva spolu se zelenou patří mezi studené odstíny a vyjímat se budou v ložnicích. Takové odstíny působí uklidňujícím dojmem, pro ložnice jsou tedy tím pravým ořechovým. 
  • Žlutá je barva, která se hodí do kuchyně, protože podporuje chuť k jídlu a zároveň vytváří příjemnou a pozitivní atmosféru. Výrazný odstín můžete nahradit tím tlumenějším, skvěle se pak kombinuje s šedou barvou a dekorem dřeva.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here