Jak se zbavit kuny? V domě, na půdě, v autě.
J

Máte na půdě, v autě nebo třeba v zahradním domku nového nezvaného hosta? Kuna je sice roztomilé zvíře, dokáže ale napáchat spoustu škody. A taky pocuchat nervy. Jestli se usadila i u vás, máme pro vás kompletní přehled možných metod, jak se jí zbavit.

Jak poznat, že je to určitě kuna?

Aby byly tyto metody účinné, je potřeba se nejdříve ujistit, že opravdu máte co dočinění s kunou. Na půdě se totiž ráda zabydlují i další zvířata. Kromě kuny pak zejména myši, krysy, potkani a ptáci.

Kunu poznáte podle toho, že:

  • chodí zpravidla sama a v noci o sobě dává vědět hlasitým dusotem,
  • kromě trusu si teritorium značkuje také silně zapáchající močí a výměšky žláz,
  • často hromadí mršiny a shnilé jídlo.

Narazit můžete také na rozkousané kabely nebo izolaci domu. To ale mohou mít na svědomí i krysy nebo potkani.

Na půdě se nejčastěji usazuje kuna skalní. Od kuny lesní ji na první pohled poznáte podle sněhově bílé náprsenky, která sahá až na přední končetiny. Kuna lesní má náprsenku menší a zbarvenou dožluta.

shutterstock 1109606273 1
Foto: Shutterstock.com

Kuna s sebou nemusí nutně nést jen problémy

Přesto, že se kuny jako nezvaného hosta snažíme co nejrychleji zbavit, nemusí nutně přivádět jen problémy. Na zahradě vám může pomoct s likvidací myší, potkanů a jiných malých hlodavců, kterými se živí. Pokud se ale usadí v domě, přináší více škody než užitku.

Kuna hromadí mršiny a shnilé jídlo, které lákají hmyz a přináší nemoci, ráda kouše izolaci a kabely, což může vyústit až v požár, a v neposlední řadě vám kvůli nočnímu šramocení nedá spát. Často si pak troufne i na slepice nebo si smlsne alespoň na jejich vejcích.

Jak se zbavit kuny jednou provždy

Věděli jste, že kuna je chráněné zvíře? Není ji proto možné usmrtit. A kdo by na to taky měl srdce, když je to tak malý a roztomilý tvor. Jediným řešením je tedy kunu vypudit. Musíte však vědět jak, protože proti vám stojí sice plachý, ale inteligentní a bystrý protivník.

Past na kuny není příliš spolehlivá

S pastí na kuny, která vypadá jako klecová přepravka, máte úspěch nejistý. Kuna je totiž mazaná. Jestli se klece nebo návnady v ní dotknete holýma rukama, nemáte šanci. Kuna váš pach ucítí a pasti se obloukem vyhne.

Pokud se vám přece jen chce past na kuny vyzkoušet, dejte si pozor, abyste na klec i návnadu sahali pouze v rukavicích. Jako návnadu můžete použít vajíčko, kousek masa nebo sušené ovoce.

Klec choďte pravidelně kontrolovat, abyste chycenou kunu zbytečně netrápili. Pak ji ale musíte odvézt někam hodně daleko od vašeho domu, ať už nedokáže trefit zpátky. Jako nejkratší bezpečná vzdálenost se uvádí 10 km.

Dále už se podíváme na spolehlivější způsoby, jak se zbavit kuny na půdě i v autě.

shutterstock 2052702842 1
Foto: Shutterstock.com

Jak se zbavit kuny na půdě?

Základem je dobré zabezpečení domu. Kuna je velmi mrštná a obratná. K tomu, aby se do domu dostala, jí stačí prostor o velikosti tenisového míčku. Nejčastěji tam přitom vnikne skrze střechu, na kterou hravě vyšplhá po okapu nebo hromosvodu. Zvládne to ale klidně i po zdi, pokud je obložená například hrubým kamenem. Velmi dobře také skáče, a to až dva metry daleko. Na střechu tak bez problému seskočí ze stromu.

Jak dům zabezpečit, aby se kuna na půdu tak snadno nedostala?

Nejdříve je potřeba najít všechny škvíry, kterými může proniknout. V zimě budete mít jednodušší práci. Po tom, co nasněží, za sebou kuna zanechá mokré stopy. Stačí tak půdu pravidelně kontrolovat.

Po zbytek roku budete muset hledat otvory ve stěnách a na střeše. Raději ale nic neodkládejte. Od března do konce léta se kuny rozmnožují a mohla by se u vás usadit celá rodinka. Možná taky zjistíte, že je čas na pořízení nové střechy nebo renovaci celého domu.

Až průchody najdete, zabezpečte je nejlépe betonem, plechem nebo mříží. Myslete na to, že kuna se nenechá tak snadno odradit a jestli bude v jejich silách zábranu překonat, s největší pravděpodobností se jí to povede.

Zabezpečení domu je nejlepší prevencí a prvním krokem. Nespoléhejte se ale jen na něj a využijte ještě alespoň jednu z dalších metod.

Pomůžou psí chlupy nebo lidské vlasy

Jednoduché a účinné řešení. Kuny odradí lidské vlasy, psí chlupy a nebo chlupy jiných větších šelem. Jsou totiž teritoriální zvířata, a tak ustoupí silnějšímu.

Jak na takovou návnadu? Psí chlupy nebo vlasy dejte do síťoviny nebo třeba starých silonek a zavěste je k místům, kudy se kuny dostávají na půdu. Pach po čase vyprchá, a tak nástrahu každý týden vyměňujte, dokud nebude od kun nadobro klid.

Prameny vlasů nebo chlupy můžete dát i pod kapotu auta, jestli se kuna usadila právě tam.

shutterstock 663913930 1
Foto: Shutterstock.com

Vyzkoušejte chemické pachové nástrahy

Další možností je rozmístit na půdě chemické prostředky, které kunám nevoní. Vyzkoušet se vyplatí:

  • levné vůně do auta,
  • chlorové nebo naftalinové tablety,
  • vodu po holení,
  • staré prádlo namočené v naftě.

V obchodě můžete koupit také spreje určené přímo na plašení kun. Jejich nevýhodou ale je, že nejspíš budou smrdět i vám. Pro využití v autě jsou však ideální.

Pozor, s chemií zacházejte vždy opatrně a dejte si pozor, aby se na půdu nedostaly děti.

Jak na kuny přírodní cestou

Nejen chemické pachy kuny odradí, vyzkoušet se vyplatí i babské rady. Jaký koktejl kunám namíchat?

  • Připravte roztok z půl litru vody, litru bílého octa a několika kapek čistícího prostředku.
  • Převařte litr vody a po vychladnutí přidejte dva prolisované stroužky česneku, 10 kapek mátového éterického oleje a 10 kapek oleje z citrónové trávy. Nevýhodou je, že tento koktejl musíte nechat několik dní odležet.
  • Fungovat by měla i kávová sedlina. Její hořkost kunám nevoní.

Připravený roztok rozprašte a kávovou sedlinu jednoduše rozsypejte po místnosti, a to zejména tam, kudy se kuna dostávala do domu. Dělejte to ale pravidelně, ideálně každý den. Jejich pach postupně vyprchává.

Velmi účinné jsou ultrazvukové plašičky

Jestli hledáte 100 % spolehlivé řešení a nevadí vám utratit pár stovek až nižších tisíců, vsaďte na moderní ultrazvukovou rušičku. Funguje často i na hlodavce, ptáky a další nezvané zvířecí hosty.

Spustí se pomocí pohybového čidla a kunu spolehlivě vyplaší. Ultrazvuková plašička mění frekvenci i tón zvuku, aby nehrozilo, že si na ni kuna zvykne. Neměla by vás přitom rušit, protože její frekvence není pro člověka slyšitelná.

shutterstock 2052702836 1
Foto: Shutterstock.com

Vyplašte kunu pomocí světla

Dalším účinným řešením je silné světlo. Není potřeba nic speciálního, jen spolehlivé pohybové čidlo a silná zářivka. Světlo pak namiřte tam, kudy se kuna na půdu zpravidla dostává. Jakmile strčí čenich do domu a lampa se rozsvítí, bude kuna uhánět pryč.

Sehnat můžete i speciální plašičky kombinující světlo a ultrazvuk. Při použití takového přístroje už o kuně určitě neuslyšíte.

Pořiďte si psa nebo kočku

Jestli jste o čtyřnohém domácím mazlíčkovi uvažovali, teď je na jeho pořížení ten správný čas. Kuna je teritoriální zvíře a když ucítí pach většího zvířete, dá se na ústup. Zvíře ale musí buď pobíhat po zahradě (a značkovat ji), nebo ho jednou za čas vypustěte rovnou na půdu.

Jestli se na pořízení nového člena rodiny necítíte, můžete požádat souseda, aby vám psa jednou za pár dní na chvíli půjčil. Vezměte ho na půdu a chvíli ho tam nechte se rozhlížet. Na vystrašení kuny by to mělo stačit.

Jak se zbavit kuny v autě?

V autě budete mít s kunou problém nejčastěji v zimě. Chodí se tam totiž ohřát k teplému motoru. Můžete na ni jít po domácku a vyzkoušet už zmíněné ověřené babské rady:

  • lidské vlasy nebo psí chlupy,
  • vlastnoručně vyrobené přírodní spreje.

A nebo můžete jít za rychlým řešením a využít produkty určené speciálně na plašení kun:

  • sprej na kuny, který nastříkáte na motor,
  • ultrazvukovou plašičku určenou přímo do auta.

Pamatujte na to, že s kunou není vždy lehké pořízení. Obrňte se proto trpělivostí a vyzkoušejte kombinaci alespoň dvou metod.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here