Barefooty chůzi vrací k přirozenosti
B

Barefootová obuv je teď velkým trendem. Vyzdvihuje se její přirozenost, pomáhá nám vrátit se ke kořenům, zabraňuje různým zdravotním neduhům. Může ale také vypadat dobře? A dá se nosit celý rok? Vyplatí se investice? Zjistěte, jestli jsou barefooty to pravé i pro vaše nohy.

Proč po světě chodit bosou nohou

Staletí se lidé snaží přijít s perfektní botou a v roce 2020 je trend chození naboso? Je to tak! Jak se ukazuje, chodit bosou nohou je pro člověka mnohem prospěšnější než mučení nohou v pevných botách. Bohužel, svět není zelenou oázou a chození bez bot by přivedlo víc lidí na pohotovost než do cíle. A tak je svět zase o něco bohatší. O barefooty. 

bernard hermant z9AOxTYQBy4 unsplash 2

Slovo barefoot v překladu opravdu znamená skoro doslova holé chodidlo, a to je také hlavní myšlenka této obuvi. Výrobci přinášejí na trh boty, které se díky tenoučké podrážce anatomicky přizpůsobují chodidlu a jejich nositel tak má pocit, že chodí skutečně bosý. A když někdo chodí bos, zapojuje u chůze to správné svalstvo, chodidlo pořádně prošlápne, má rovná záda a nedeformuje si nohu. Takže bosky by měl chodit vlastně každý!

V čem jsou barefooty jedinečné

Zdravotní výhody barefootů jsou jasné. Chodit bez bot je prostě přirozené a prospěšné. Jak je ale možné, že tento typ obuvi něco takového simuluje a v čem jsou takové boty jiné než všechno ostatní, co máte doma v botníku?

Barefooty jsou:

  • lehké – a díky lehkosti vůbec nezatěžují nohu, nemusíte tak zapojovat žádný další sval, pouze ty potřebné k chůzi,
  • s tenkou podrážkou – která se přizpůsobuje tvaru chodidla, umožňuje cítit povrchy, je měkká a flexibilní, 
  • široké – v oblasti prstů je dostatek prostoru, aby se mohly prsty správně rozložit a nedeformovaly se, nošením barefoot obuvi tak můžete zabránit třeba vbočeným palcům,
  • placaté – od špičky až k patě jsou barefooty v jedné rovině, díky tomu je klenba v přirozené pozici a méně se bortí,
  • volné v oblasti kotníku – takže má noha dostatek prostoru, není svazovaná a může správně zapojovat veškeré svalstvo.

Mohlo by se zdát, že jsou barefooty skoro až zázračná obuv, přesto však mají své limity. Některá chodidla mohou být zdeformovaná, jakkoliv zdravotně poškozená, a proto pokud o svých nohou jakkoliv pochybujete, konzultujte nošení barefootové obuvi s ortopedem nebo fyzioterapeutem. Může se stát, že právě vaše nohy potřebují jinou (zdravotní) obuv a barefooty by vám mohly spíš uškodit. Barefooty sice zdravotní výhody poskytují, ale určitě nejsou léčivé, a proto dávejte pozor, abyste si spíš nepřihoršili.

bantersnaps oJrTZGV8DZY unsplash

Barefooty pro celou rodinu

Barefooty možná uvidíte častěji na nohách mužů. Jsou to sice trendy boty, ale dámy přece jen obvykle raději sahají po nějaké té parádě a barefootová obuv není vždy úplně estetická. Rádi vám tento mýtus vyvrátíme! I barefooty už seženete elegantní a stylové, k šatům i kostýmku. A co víc. Najít se dá i spousta roztomilých kousků pro děti.

Právě dětem jsou barefootové botičky často doporučovány, protože simulace chůze bez bot je téměř perfektní. U prvních dětských kroků obvykle nejsou boty potřeba, pokud děti venku chodí po zahradě nebo třeba na pískovišti. Jakmile se ale ocitnou na delší čas na tvrdém povrchu, měly by nějakou obuv mít. A když budou mít tu barefootovou, bude se jim chodit jako po obláčku.

Každé roční období je barefootové

Chůze naboso se rovná léto, při nejhorším se dá snést ještě babí léto nebo jaro. S barefooty je to jinak. S těmi můžete po světě běhat klidně celoročně. A vzít je můžete třeba i na extrémní výšlapy nebo jiné outdoorové zábavy.

Tak jako jiné druhy obuvi jsou i barefoot modely vyráběny v sezónních variantách. Zima není překážkou, zvládnou mrazíky i sněhovou pokrývku a zima vám v nich rozhodně nebude. V létě se zase nemusíte bát příliš velkého tepla, barefooty totiž seženete i v sandálovém provedení, takže vaše nožky budou moci dýchat.

jessica furtney THNzqoB5lQ unsplash

Barefooty jsou investice, která se vyplatí

Cenové rozpětí je u barefootových bot široké, jako u jakékoliv jiné obuvi. A jako u jakékoliv jiné obuvi i tady platí, že kvalita něco stojí. Barefooty musí být vyrobeny z dražších materiálů, jsou tenké a lehké, ale zároveň musí být pevné a ideálně by měly vydržet déle než jednu sezónu. Sehnat boty, které tohle všechno dokáží skloubit za dvě stovky zkrátka není možné. Ale nebojte se do barefootů zainvestovat. Za zdravou nohu totiž vyšší cena určitě stojí, protože právě nohy člověka nesou životem.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here