Jak vybrat ten správný botník pro vaše boty?
J

První dojem je opravdu velice důležitý a po příchodu domů utváří tento dojem to, co vám přijde do  cesty jako první. A to je ve většině případů předsíň a její zařízení. Vy i vaše návštěva uvidíte hned po příchodu, jak je co v předsíni uspořádané a čisté. A tak pokud chcete tomuto dobrému prvnímu dojmu jít naproti, pořiďte si kvalitní a pěkný botník, který schová vaše boty. Ty se pak nebudou ledabyle povalovat na podlaze, a tak budete mít doma pořádek a méně nečistot. Pokud si myslíte, že i vám by se takový botník hodil, stojí před vámi druhá otázka. Jaký typ, materiál, design zvolit? A jestli chcete najít odpovědi na tyto otázky, pak určitě čtěte dál. Tento praktický průvodce výběrem vám totiž určitě pomůže.

Tomasucci Botník s věšákem BUCANEVE 165x80x28cm,hnědý
Tomasucci Botník s věšákem BUCANEVE 165x80x28cm,hnědý

Co všechno vzít v potaz?

Ještě předtím, než se pustíte do hledání botníku, který se vám líbí, je potřeba ujasnit si pár záležitostí. Kdybychom je totiž opomenuli, nemuseli bychom být s výsledkem tolik spokojení. Je potřeba si dobře rozmyslet, kam jej umístíme a kolik prostoru může zabírat tak, aby nepřekážel běžnému provozu. Další důležitou věcí je počet bot, které by měl pojmout. Podle těchto základních údajů se již dá najít zajímavý botník. Ale to zdaleka nejsou všechna kritéria.

Bílý botník s zásuvkami Germania Colorado, výška cm
Bílý botník s zásuvkami Germania Colorado, výška cm

Otevřené nebo uzavřené, policové nebo odklápěcí?

Zde je potřeba si rozmyslet to, jestli chcete, aby byly boty vidět na klasickém policovém botníku, nebo zda je hodláte schovat do některého z těch uzavřených. Obecně se dá říct, že otevřené botníky nabízí velmi dobrý přehled o všech vašich botách, zároveň je jejich obrovskou výhodou velmi dobré odvětrávání. Boty tak snadno najdete a máte je stále pod dohledem. Uzavřené systémy oproti tomu usilují o to, aby vaše smysly nic nedráždilo. Ať už jde o zrak nebo čich. Boty jsou prostě schované v elegantní skříni, kde na ně není vidět a ani se na ně nepráší. Co se týče samotného systému ukládání bot, i zde můžete vybrat to, co vám vyhovuje ze všeho nejvíc. Policové kusy jsou opravdová klasika. Jedná se zkrátka o soustavu polic, kam boty pokládáte. Tato může být pak otevřená i uzavřená. Velká výhoda spočívá v tom, že je možné do nich uložit i takové boty, které jsou například velmi vysoké, jako jsou kozačky či holínky. To je dáno tím, že je téměř vždy možné výšku daných polic nastavit podle libosti. Tyto botníky by ale měly mít i dostatečnou hloubku, aby se boty nemusely nikde krčit nebo vyčuhovat. Ta by měla být zhruba mezi 35-40 centimetry. I proto je dobré tyto kusy pořizovat tam, kde je prostoru spíš více. Pokud máte v předsíni méně místa nebo prostě jen chcete méně prostorný botník, pak je ideálním řešením pořídit jeden z těch odklápěcích. Do tohoto typu se boty ukládají na stojato, čili zaberou o mnoho méně místa. Obvykle je tak možné ušetřit přibližně dvacet centimetrů. Je ale třeba si uvědomit, že vyšší boty budou muset stát někde opodál. Pro ty v odklápěcím botníku zkrátka není místo.

Botník Kare Design Big Walk
Botník Kare Design Big Walk

Jaký materiál bude nejlepší?

Otázka materiálu je zvláště u výběru botníku velmi důležitá, jelikož jsou do něj boty ukládány ne vždy v perfektním stavu. Často bývají mokré či špinavé. Musíme mít proto na paměti, že by měl být nábytek z takového materiálu, aby tímto trpěl co nejméně. Je tedy potřeba volit takové materiály, které jsou lehce omyvatelné a snadno udržovatelné. Velmi oblíbený je v tomhle případě plast, především pro svou nízkou cenu. Stejně tak proto, že je na trhu opravdu velké množství druhů. Je třeba ale počítat s tím, že nosnost těchto botníků není úplně největší, takže takový typ určitě nijak nepřetěžujte. O něco lépe na tom budou chromové kousky, ale i u těch najdete takové, které toho příliš nevydrží. Je to však moderně a vkusně působící záležitost. Materiál, který vydrží a je dnes hojně užíván při výrobě nábytku, je lamino. To je opravdu velmi snadno udržovatelné, prostě jen povrch otřete mokrým hadříkem a je to. Tady si dejte pozor zejména na to, jak jsou ošetřeny hrany, protože ty představují nejslabší místo jakéhokoli nábytku z lamina. Jimi může prosakovat vlhkost, která pak může vašemu botníku dost nepříjemně zavařit. A pro opravdové fajnšmekry a milovníky dřeva je tu botník z dřevěného masivu. Ten vydrží opravdu hodně, je bytelný a velmi elegantní. Pořizovací náklady zde však bývají o něco vyšší než je tomu v předchozích případech.

Bílý dřevěný botník GOMERA T86
Bílý dřevěný botník GOMERA T86

A ještě, aby vše ladilo!

V poslední řadě se podíváme na to, jak vybrat botník tak, aby ladil s celkovým charakterem vašeho interiéru. Zde je potřeba říct, že tím nejdůležitějším kritériem by mělo být to, aby se výsledek líbil vám. Obecně ale platí, že pokud máte ve velké míře zastoupeny v interiéru určité materiály, měli byste je respektovat i při volbě botníku. Velmi podobné je to s barvami. Obzvláště je potřeba dbát na to, aby bylo v interiéru použito pokud možno jedno dřevo, případně dřevo se stejnou lakovou úpravou. V opačném případě bude vaše místnost působit velmi neharmonicky.

Takže teď se vám už určitě podaří vybrat tu správnou garáž pro vaše boty, které se budou mít jako v bavlnce. Díky správnému uchovávání jim prodlužujete životnost a můžete si tak šetřit na takové kousky, které byste si jindy nekoupili. Vaše obuv vám totiž odteď bude sloužit i několik zim po sobě.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno