Aromaterapie zažene virózu i podzimní chmury
A

Podzimní procházky, čerstvý vzduch, vůně deště a pestrobarevná rána. Ruku v ruce s tím jdou ale virózy, chřipky či bolesti v krku, které přináší problémy rodičům i dětem. Aromaterapie vám zajistí prevenci podzimních nepříjemností a zároveň provoní každý kout domácnosti.

Aromaterapie jako ozdravná kúra

Jedná se o alternativní druh medicíny usilující o podporu psychické i fyzické kondice například pomocí éterických olejů. Aromaterapie se provádí formou masáží, koupelí, inhalování či perorálního užití. Tento druh léčby pomocí vůní je starý již přes 5000 let a první zmínky byly zaznamenány ve starém Egyptě. Obsažené látky vám dopomohou k uvolnění, relaxaci a k léčbě těla i mysli.

Jaké esenciální oleje využijete na podzim?

Všechny druhy citrusů

Citrony, pomeranče a mandarinky! Všemi milované ovocné dobroty plné vitamínů, ale kolik z nás ví, jaká síla se ukrývá v jejich vůni?

shutterstock 519340927

Citron pomůže s detoxikací, mandarinka vás uspí a pomeranč zase zažene podzimní chmury a vzpomínky na léto, které už je nenávratně pryč. Ať už si vyberete jakákoliv citrusový plod, každý z něj vám v jakékoliv formě uleví a povzbudí při nervozitě a stresu. Ovocnou silici stačí nakapat do aromalampy a nechat ji konat to, v čem je nejlepší – VONĚT! Pokud nejste vlastníkem aromalampy, bohatě postačí rozetřít pár kapek rostlinného oleje na zápěstí a nechat působit.

Tip: Nachlazení a rýma: Tipy, které opravdu pomáhají

Léčivá máta

Tato rostlina známá svou výraznou a příjemnou mentolovou vůní má v aromaterapii také své místo a to právem. Je analgetická a antibakteriální, zaručeně vám proto uleví při nachlazení, ucpaných dutinách nebo zatočí s migrénou, když podzim klepe na dveře. Díky ní se budete také lépe koncentrovat a pomůže vám při intenzivním stresu po těžkém dni v práci. Mátu užíváme při inhalaci, masážích šíje spojených s bolestí hlavy, nebo konzumujeme ve formě čaje. Ale pozor, máta má při dlouhodobém užívání tendenci snižovat krevní tlak.

shutterstock 1776335387

Fialový zázrak botaniky

Krásná květinka, takhle ji všichni známe, ale skrývá se v ní mnohem více než jen dekorace. Asi nejoblíbenější olej užívaný v aromaterapii podpoří smysly při józe, navodí pocit únavy při usínání, dezinfikuje a redukuje menstruační bolesti. Levandule je díky absenci dráždivých látek vhodná i pro děti a citlivou pokožku. Olejíček můžeme přidat do koupelí a aromalamp, inhalovat, aplikovat lokálně na kůži či nosit po kapsách v podobě vonných pytlíčků. 

shutterstock 324282875

Přírodní antidepresivum

Dny se začnou zkracovat, jako by byla venku jenom tma a chladno. Nemáte energii a chcete se už jenom uložit k zimnímu spánku v teplé posteli s výhledem na televizi? Přišel na vás splín a úzkosti z nedostatku sluníčka? Pak doporučujeme zvolit meduňku! Ta vám zpomalí dechovou frekvenci, uvolní tenzi, zažene melancholii a uleví při zármutku. Také zažene bolesti hlavy při nachlazení. Naneste dvě kapky do dlaní a pomalu s hlubokými nádechy inhalujte. Pro intenzivnější zážitek můžete smíchat meduňku s pár kapkami levandule.

Procházka v lese jako terapie

Všichni známe tu neodolatelnou vůni v lese, když se touláme mezi vysokými stromy plnými bodlavých jehliček. Borovice, jedle, modřín nebo smrk, to jsou příklady několika léčivých jehličnanů. Kouzlo každého z nich spočívá v něčem jiném, ale obecně jsou známé antibakteriálními a analgetickými účinky. Podávají se v podobě čajů a jejich schopnosti se uplatňují i v olejíčcích a v rámci inhalací. Pomoc jehličnanů zaručeně oceníte také v případě zánětu močového měchýře nebo při problémech s ledvinami, kterých s klesajícími teplotami nebude málo.

V případě, že se aromaterapii rozhodnete vyzkoušet, pečlivě si kontrolujte složení produktů, které budete k těmto účelům užívat, abyste svému zdraví spíše neuškodili. Dávejte přednost 100% olejům bez přídavných syntetických látek. Dejte aromaterapii šanci a sami poznáte, že je skvělým pomocník nejen na podzim.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here