Zařizování ložnice pro alergiky nesmíte podcenit
Z

Mezi vůbec nejčastější spouštěče alergických reakcí v běžné domácnosti se jednoznačně řadí roztoči. Drtivá většina roztočových alergenů v rámci vašeho bydlení pochází z lůžek. Právě z toho důvodu se před spánkem doporučuje lůžkoviny nechat vyvětrat. Pokud máte doma citlivého alergika, je vhodné nebezpečí předcházet i dalšími způsoby. Víte, na co dalšího nezapomenout?

ikea sleep easy with everything neatly tucked away 1364339774282 s5

Ložnice pro alergika

Pokud stojíte před úkolem zařídit alergikovi ložnici, začněte doslova od podlahy. Oblíbenou adresou roztočů jsou totiž koberce. Podlaha v ložnici alergika by tak měla být laminátová, dřevěné či linoleové. Ve všech případech bez koberce. V případě, kdy nemáte možnost koberec z ložnice odstranit, mu alespoň věnujte pravidelnou péči. Minimálně dvakrát týdně ho vysajte výkonným vysavačem s HEPA filtrem.

Při větší rekonstrukci je dobré zamyslet se nad tím, zda-li do podlahy neumístit topení. Podlahové topení na rozdíl od klasického radiátoru nevíří vzduch. V ložnici alergika se pokuste eliminovat vše, na co by se mohl zbytečně usazovat prach. Může se jednat o knihovnu s policemi, dekorativní předměty, žaluzie na oknech, látkové závěsy či sbírku plyšáků. Neukládejte předměty pod postel.

Zařízeno pro snadný úklid

Prach utírejte nejlépe každý týden a snažte se najít taková řešení, která vám odstraňování prachu usnadní. V případě zastínění jsou například vhodnou alternativou omyvatelné rolety.

Při úklidu byste neměli přehlížet ani samotné rámy oken, kde se při srážení vlhkosti může tvořit plíseň. I ta může alergika dráždit a způsobovat mu problémy s dýcháním. Pečlivost úklidu je v boji proti alergenům klíčová, s čímž je ostatně spojeno také praní povlečení. To by mělo probíhat pravidelně na vyšší teplotní stupeň, nejlépe v kombinaci s použitím sušičky.

Pomůže alergikovi čistička vzduchu?

Přemýšlíte nad vybavením ložnice alergika? Pozastavte se u praktického pomocníka v podobě čističky vzduchu. Kvalitní čistička vzduchu s HEPA filtry má schopnost polapit nejen prachové částice, ale také další alergeny a bakterie. Pořízení čističky je sice větší investicí, nicméně na komfort alergika v ložnici má velmi pozitivní dopad. Čistička se také hodí domácnosti s mazlíčkem, třebaže ten by měl mít alespoň do ložnice vstup zakázán.

Stadler Form Čistič. vzduchu VIKTOR – černý
Stadler Form Čistič. vzduchu VIKTOR – černý

Pro bydlení bez alergie

Správně zařízená ložnice v kombinaci s pečlivým úklidem je základem toho, aby se alergik při pobytu v této místnosti cítil dobře. Čistá ložnice bez výskytu alergenů nebude alergii podporovat. Výsledkem bude spokojený spánek a fakt, že příznaky jako ucpaný nos, kýchání, rýma či potíže s dýcháním budou pryč.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here