Zařizování ložnice pro alergiky nesmíte podcenit
Z

Mezi vůbec nejčastější spouštěče alergických reakcí v běžné domácnosti se jednoznačně řadí roztoči. Drtivá většina roztočových alergenů v rámci vašeho bydlení pochází z lůžek. Právě z toho důvodu se před spánkem doporučuje lůžkoviny nechat vyvětrat. Pokud máte doma citlivého alergika, je vhodné nebezpečí předcházet i dalšími způsoby. Víte, na co dalšího nezapomenout?

Ložnice pro alergika

Pokud stojíte před úkolem zařídit alergikovi ložnici, začněte doslova od podlahy. Oblíbenou adresou roztočů jsou totiž koberce. Podlaha v ložnici alergika by tak měla být laminátová, dřevěné či linoleové. Ve všech případech bez koberce. V případě, kdy nemáte možnost koberec z ložnice odstranit, mu alespoň věnujte pravidelnou péči. Minimálně dvakrát týdně ho vysajte výkonným vysavačem s HEPA filtrem.

Při větší rekonstrukci je dobré zamyslet se nad tím, zda-li do podlahy neumístit topení. Podlahové topení na rozdíl od klasického radiátoru nevíří vzduch. V ložnici alergika se pokuste eliminovat vše, na co by se mohl zbytečně usazovat prach. Může se jednat o knihovnu s policemi, dekorativní předměty, žaluzie na oknech, látkové závěsy či sbírku plyšáků. Neukládejte předměty pod postel.

Zařízeno pro snadný úklid

Prach utírejte nejlépe každý týden a snažte se najít taková řešení, která vám odstraňování prachu usnadní. V případě zastínění jsou například vhodnou alternativou omyvatelné rolety.

Při úklidu byste neměli přehlížet ani samotné rámy oken, kde se při srážení vlhkosti může tvořit plíseň. I ta může alergika dráždit a způsobovat mu problémy s dýcháním. Pečlivost úklidu je v boji proti alergenům klíčová, s čímž je ostatně spojeno také praní povlečení. To by mělo probíhat pravidelně na vyšší teplotní stupeň, nejlépe v kombinaci s použitím sušičky.

Pomůže alergikovi čistička vzduchu?

Přemýšlíte nad vybavením ložnice alergika? Pozastavte se u praktického pomocníka v podobě čističky vzduchu. Kvalitní čistička vzduchu s HEPA filtry má schopnost polapit nejen prachové částice, ale také další alergeny a bakterie. Pořízení čističky je sice větší investicí, nicméně na komfort alergika v ložnici má velmi pozitivní dopad. Čistička se také hodí domácnosti s mazlíčkem, třebaže ten by měl mít alespoň do ložnice vstup zakázán.

Stadler Form Čistič. vzduchu VIKTOR – černý
Stadler Form Čistič. vzduchu VIKTOR – černý

Pro bydlení bez alergie

Správně zařízená ložnice v kombinaci s pečlivým úklidem je základem toho, aby se alergik při pobytu v této místnosti cítil dobře. Čistá ložnice bez výskytu alergenů nebude alergii podporovat. Výsledkem bude spokojený spánek a fakt, že příznaky jako ucpaný nos, kýchání, rýma či potíže s dýcháním budou pryč.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno