Ne každý si doma dopřává luxus v podobě sušičky, která se o vyprané prádlo postará. Někdo zase nedá dopustit na vůni ložního povlečení proschnutému na sluníčku. Jiného zase může trápit, že jeho maličký byt prostě sušák nesnese. Ve všech případech je ale řešení více než snadné.

Parametry, na kterých vše stojí

Před koupí jakéhokoli typu sušáku je potřeba zohlednit základní kritéria. A až podle nich vybrat toho správného pomocníka. Otázkou číslo jedna je samozřejmě to, pro kolik členů domácnosti perete? Podle tohoto údaje se pak bude odvíjet i velikost sušáku. Druhým otazníkem je, kam sušák umístíte v případě, že na něm budete zrovna sušit prádlo. Což přímo souvisí i s otázkou, kolik máte v bytě, na balkoně či zahradě prostoru. No a nakonec je potřeba si ujasnit i to, kde budete sušák skladovat v případě, že jej nebudete používat? Pomocí odpovědí na tyto otázky se pak výběr toho pravého podstatně zúží.

Domácí sušák, který nadchne i poslouží

Ne vždy je možné sušit prádlo venku. Buď proto, že zkrátka a dobře takovou možnost nemáte, nebo proto, že se zrovna venku žení všichni čerti. Domácí sušení prádla ale není nic neobvyklého a dokonce ani prádlu nijak neškodí. Byt vám také bude dýchat voňavou aviváží a vy ušetříte za parfémy do interiéru. Protože vůni čerstvě vypraného prádla se nic nevyrovná.

Klasika, která to ustojí

Mezi ty nejpoužívanější pravděpodobně patří stojanové sušáky na prádlo. Svou oblíbenost si získaly díky praktičnosti a funkčnosti. Jsou totiž lehké a snadno s nimi můžete manipulovat. Takže můžete sušit několik várek prádla v obýváku, a když přijde návštěva, elegantně sušák přesunout třeba do ložnice. Také je to velké množství prádla, které stojanový sušák dokáže pojmout, co ho dostalo na výsluní. Zpravidla se totiž v klasické variantě počítá s výklopnými bočnicemi. Nehledě na to, že i ona sušící plocha může být různě velká. A může se vám tak vlézt i na balkon.

Sušák na prádlo Wenko Flex
Sušák na prádlo Wenko Flex

Vychytávky pro snazší používání

I natolik tradiční věc, jako je stojící sušák, může mít výbavu, která vám usnadní zrovna to, co potřebujete. Sušák může být totiž opatřený například kolečky, které bez obtíží jezdí po podlaze, když jej potřebujete přemístit. Nebo můžete zvolit variantu, která umožňuje nastavení rozestupů mezi jednotlivými „šňůrami“ podle aktuální potřeby. No a nakonec je to samozřejmě nadstandardní vybavení v podobě kolíčků či ramínek na prádlo anebo síťky na sušení těch nejjemnějších tkanin.

Ten, co se tyčí do výšky

Prostorově nenáročnější variantu představují patrové sušáky na prádlo, které zasahují do výšky, ale nikoli do šířky. Díky tomu tak pojmou stále velké množství prádla, ale nezaberou vám místo v prostoru. Navíc je zpravidla umístíte i do sprchového koutu, takže vám skutečně nebude nikde překážet. Samozřejmostí je také to, že po použití ho snadno složíte a zašoupnete třeba za skříň.

Skládací sušák Comfy
Skládací sušák Comfy

I v garsonce můžete sušit prádlo pohodlně

Pokud máte opravdu malý byteček a každý ušetřený centimetr navíc je pro vás zázrak, můžete si pořídit klasický stojanový sušák bez výklopných bočnic. Pokud by ale i ten byl stále příliš velký, vsaďte na ten nástěnný. Jde o to nejúspornější řešení, které prostě nezabírá skoro žádné místo. Nevýhodou nástěnných sušáků na prádlo je ale to, že na úkor své úspornosti nepojmou tolik prádla jako ostatní. Kromě těch typů, které vyžadují fixní upevnění na zeď, si můžete ale pořídit i takové, které se zavěšují na radiátor, nebo třeba vanu.

Venkovní sušák, který miluje slunce i vítr

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si mohou užívat sušení prádla na zahradě, patrně to zbožňujete. Prádlo, které uschne venku, totiž voní naprosto nenapodobitelným způsobem. Navíc mají zahradní sušáky tu výhodu, že se na ně s přehledem může vejít i šest praček oblečení. Ale samozřejmě to, jakou konkrétní velikost zvolíte, záleží na vašich možnostech. Respektive na možnostech vaší zahrady.

Jak jej umístit?

Kromě základního parametru, kterým je velikost sušáku, je důležité také zvážit, jak ho upevnit. A k tomu se vám nabízí hned tři základní možnosti.

300x300-products-1416408011.gif

Pevně na svém místě

Ukotvení do betonu je nejpevnějším způsobem, jak sušák na zahradě umístit. Zpravidla je takový výrobek opatřen plastovým držákem, který se do betonu zalije. Proto můžete sušák v případě potřeby (nastanou-li třeba vysoké mrazy) vytáhnout a uklidit. Beton ale jen tak nepřemístíte, proto je dobré zvolit si takové místo, které nebudete chtít měnit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno