Výběr osvětlení do dětského pokoje nepodceňujte
V

Děti využívají prakticky celý pokoj, a proto je nutné zvolit nejlépe několik světelných zdrojů. Celkové osvětlení by mělo být dostatečně jasné, ale zároveň by nemělo oslňovat. Určitě platí, že příliš kontrastní světlo zbytečně zatěžuje zrak a je pro ty nejmenší nevhodné. Podívejte se na několik rad, které vám při výběru osvětlení do dětského pokoje pomohou.

Dětský pokoj - ilustrační obrázek, zdroj
Dětský pokoj – ilustrační obrázek, zdroj

Hravý vzhled dětem udělá radost

Dospělému stačí obyčejná lampa s minimalistickým designem, která zapadne do interiéru. Děti milují pestrost, a proto by i vámi vybrané osvětlení mělo být dostatečně hravé. Naštěstí máte při výběru opravdu mnoho možností. Lampy a různá svítidla mají tvary oblíbených postaviček, výjimkou nejsou ani veselé potisky a motivy. Vzhled osvětlení se musí dětem líbit. Pokud jsou ve věku, kdy již mají ze zařizování pokojíčku rozum, připravte pro ně užší výběr možností a nechte je finálně rozhodnout.

Odolnost osvětlení je důležitá

Vybrat svítidla, která jsou odolná proti méně šetrnému zacházení, je v případě dětského pokoje chytré rozhodnutí. Jinými slovy osvětlení musí nejen dobře vypadat, ale zároveň něco vydržet. Jeden odkopnutý míč by ho neměl zničit, a proto mezi vhodné materiály rozhodně nepatří sklo, které by se v případě nehody rozbilo na ostré střepy. Minimálně kryt by měl být vyroben z odolného plastu.

Světlo k postýlce

K dětské postýlce pořiďte samostatný zdroj světla. Může se jednat o malou lampičku na stůl, případně nástěnné svítidlo s ramenem. Bude se hodit jak při ukládání dětí a čtení pohádek, tak při nočních výletech na toaletu. Zcela ideální jsou modely, u kterých můžete regulovat intenzitu. Ty totiž mohou sloužit také jako noční světlo a pomocník dítěte, které se bojí tmy. Je důležité, aby světlo prostupující tmou nebylo moc jasné. Některá svítidla umožňují automatické vypnutí po uplynutí nastaveného času.

Samostatné světlo pro stůl

U malých školáků je nutné vyřešit také světlo ke stolu. To by mělo být přímé a dostatečně silné. Je důležité, aby dítě mohlo například psát a dělat domácí úkoly bez toho, aby byl na pracovní ploše nějaký stín. Při nedostatečném osvětlení dochází ke zbytečnému namáhání očí. Čím větší stůl je, tím větší musí být zdroj světla.

Pro radost i bezpečí

Výběr osvětlení do dětského pokoje rozhoduje nejen o vzhledu místnosti, ale také o možnostech praktického využití. Stejně tak správně zvolené materiály zvyšují bezpečnost. Možností je celá řada, a proto máte možnost dětem vybrat osvětlení, které jim bude opravdu skvěle sloužit.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here