Pořizujeme první dětské boty – kdy je koupit a jaké?
P

Malý krůček pro miminko, velký krok pro vás. První samostatné krůčky znamenají, že je čas vyměnit capáčky za pořádné botky. Jaké ale vybrat, aby se v nich nožka mohla správně vyvíjet?

Kdy je čas koupit první boty?

Pohyb po čtyřech pomalu mění za ťapkání po dvou? První krůčky jsou velká událost! Jakmile děti zvládnou několik samostatných kroků, je čas myslet na pořízení prvních pevných dětských bot. Při chůzi na trávě v zahradě, na písku nebo koberci je pořád lepší pohyb naboso, protože na nerovném a měkkém povrchu se zapojují svaly chodidla a kotníku zcela přirozeně. Na hladkém, tvrdém a chladném povrchu jsou ale botičky potřeba. Tím ochráníte klenbu nohy a také zamezíte prochladnutí.

Jak vybrat správnou velikost dětských bot?

Výběr dětské obuvi se odvíjí od délky i šířky nožky. Boty musí dobře padnout, nesmí nikde tlačit, a ještě musí mít v přední části nadměrek 10 až 15 mm, aby se měla kam noha prodloužit při došlápnutí a také aby mělo chodidlo kam růst. Ovšem nesmí tam toho místa být zase moc, to by vedlo ke špatné stabilitě nohy v botě a zapojování nežádoucích svalů při chůzi. U dětí s dlouhým palcem vybírejte tak, aby na něho měly dostatek místa. Důležité je i postavení nohy vůči kotníku. Pokud má dítě sklon k valgozitě (vbočení), volte boty s pevnějším opatkem, tedy s pevnější částí v místě za patou.

Na co myslet při výběru prvních bot pro dítě

Pevná pata a podrážka? Kdepak, konečně se dětská obuv vrací zpět k přirozenosti, která vede ke zdravému vývoji a minimalizuje problémy s klenbou a vbočenými palci. Jaké parametry by tedy první botky měly splňovat?

shoes 505471 1280
  • Prodyšné: Dětská pokožka je citlivá na zapaření. A protože pocení není jen výsadou dospělých, volte prodyšné (nejlépe přírodní) materiály, které dobře odvádí vlhkost z boty.
  • Lehké: Svaly se teprve vyvíjí, a proto volte co nejlehčí obuv, která dítěti nebude pohyb nijak znepříjemňovat a přetěžovat svaly.
  • Ohebné s tenkou podrážkou: Děti jsou odmalička zvyklé chodit naboso, což je správně. Když už ale botičky potřebují, je nejlepší volit takové, které budou spíše minimalistické. V botách s tvrdou podrážkou děti brzy ztrácí pozornost vůči povrchu, po kterém chodí, a našlapují nešetrně. Tím si zbytečně namáhají a přetěžují svaly a také častěji zakopávají.
  • Rovná podrážka: Zapomeňte na rady o botách na klínku. Noha je stavěná tak, aby pracovala v rovině. Zvýšení paty, byť jen minimální, vede ke zkracování achillovy šlachy a narušení těžiště. Dítě mění postoj a jeden problém na sebe pak váže další a další. Nesprávná obuv tak může vyústit ve špatný vývoj kosterního svalstva i v bolesti zad a hlavy.
  • Nezúžená špička: Pro správný vývoj klenby a jako prevenci vbočeného palce volte boty se širší špičkou, kde se prstíky po našlápnutí mohou volně roztáhnout jako při chůzi naboso. Když prsty nemají dost místa, zhoršuje se prokrvení a chodidlo nefunguje tak, jak by mělo.
  • Neklouzavé: Stabilitu získávají děti až postupně. Pádů si během vyrůstání užijí nespočet, a to je v pořádku. Těm zbytečným pádům ale můžete předejít stabilní neklouzavou podrážkou.
  • Zdravotně nezávadné: Děti zkoumají okolí všemi smysly. Takže na ochutnávku nových botiček nejspíš dřív nebo později dojde také. Proto volte přírodní materiály, které jsou bezpečné.
baby shoes 1796580 1280

Kdy koupit nové boty a kdy stačí ty z druhé ruky?

Děti rostou jako z vody a bot budou potřebovat ještě spoustu. Snaha ušetřit je proto velmi pochopitelná. Jenže každý má trochu jiný tvar nohy a ten se vtiskne i do bot. Proto ortopedi nedoporučují boty nosit dalším dítětem. Výjimkou jsou kvalitní kožené boty, a to jen za předpokladu, že nejsou nijak ochozené. Z těch stačí vyndat vložku a vyměnit za novou, která se vytvaruje podle potřeby. Nutno podotknout, že je to také hygieničtější. Ale i tak dbejte na to, aby botička novému nositeli opravdu seděla a nezpůsobila mu akorát problémy.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here