Jak pečovat o trámy: stačí 4 nejdůležitější body.

0
989

Život v podkrovních či mezonetových bytech přichází ruku v ruce se zajímavý prvkem – trámy. Původně funkční, dnes spíše dekorační prvek, sice z interiéru udělá stylové místo s nezapomenutelnou atmosférou, ale nesmíte podcenit správnou péči. 

Přiznat trámy nebo nepřiznat? Toť otázka stejně důležitá, jako podstata bytí. V podkroví s trámy nebo v loftových bytech pak zcela nepochybně. Pokud se rozhodnete žít v prostředí, ve kterém se právě trámy nachází, podtrhněte správnou péčí jejich jedinečnost. Nechte je, aby tvořily další příběhy, stejně jako se do nich vepsal zub času a díky kterému vypadají tak dobře. Chce to jen správnou péči, aby jejich příběh s tím vaším neskončil. Ale dost poetiky, pojďme se kouknout na praxi. 

photo 1490385131283 fbd735296f54 e1571144912425

1. Zhodnoťte stávající stav trámů 

Ač mohou trámy tvořit velmi výrazný designový prvek bytu, ještě nemáte vyhráno. Je třeba zajistit dostatečnou nosnost, zodpovědět na veškeré otázky týkající se statiky a současného stavu trámů. I pak ale mohou nastat četné problémy, třeba s umístěním trámů. U starších domů se obvykle stavěly hambalkové krovy.

Komplikace může nastat, jsou-li hambalky nebo trámy umístěny příliš nízko a sedí nad úrovní podlahy. Nabízí se řešení v položení podlahy až na vázané trámy. Tím se ale může snížit výška podkrovní místnosti, což může být problém, protože norma předepisuje výšku podkrovních místností v rodinných domcích 2,3 metru. Buď se můžeme s trámy smířit a budeme je překračovat, nebo je můžeme šikovně využít. Jaké máme možnosti? 

  • Můžeme vytvořit podlahu o dvou úrovních, jednu nad vaznými trámy, druhou v původní výšce. Spojeny mohou být schůdky. Případně umístit na trám vyvýšené patro, pokud je jejich nosnost dostatečná. Tak můžete mít prostor navíc třeba pro ložnici.
  • Další možností je přerušení tažných trámů pouze v části, přičemž svazování konstrukce krovu je třeba zachovat. Vazbu krovu zachovají ocelová lana dobře připevněná na sponu vazného trámu ještě před oříznutím. kitchen 972934 1280 e1571145123974

2. Odstraňte nezdravé dřevo 

Trámy na půdách mohou být až sto let staré. Nejdříve se proto musíte přesvědčit o tom, v jakém stavu se aktuálně nacházejí. Trám dobře prohlédněte a ubezpečte se, že na něm nejsou žádná uhnilá místa nebo místa napadená červotočem. Do podezřelých míst se nebojte rýpnout dlátem, šroubovákem nebo jiným ostrým předmětem. Takto poškozená místa bychom měli odstranit až na zdravé dřevo. 

3. Přebruste trámy a očistěte je

Po odstranění uhnilých míst musíme trám přebrousit. Postačí k tomu uhlová bruska se speciálním kotoučem. Místo pak brousíme do té doby, než se z něj přestane prášit a my narazíme na zdravé dřevo. Následně trám očistíme a natřeme jej prostředkem proti dřevokazným škůdcům. Můžeme klidně dvakrát. Až poté trám natřeme barvou. 

wood 2034681 1280 e1571145212392

4. Chraňte trámy preventivně

  • Mechanické – nejdříve je třeba očistit trámy od prachu a nečistot, případně odstranit nátěry staré. K tomu vám poslouží houbička, kovový kartáč nebo brusný papír. 
  • Kapalné – druhý krok spočívá v samotné aplikaci ochranných a sanačních chemických prostředků. Chemické prostředky můžete použít rovněž ve formě postřiků nebo speciální plynné vykuřovací jednotky.

Všechny trámy je třeba natřít lazurou libovolné barvy. Pak je na vás, zda zachováte přirozený odstín dřeva, nebo zda zvolíte výraznější barvy na nátěr. Na závěr už zbývá jen lak. Myslete ale na vhodné prostředky v závislosti na místě, kde se trám nachází. Jiné ošetření bude potřebovat trám v ložnici či obýváku, jiné bude třeba do koupelny, kde je vyšší vlhkost. 

Trámy v koupelně byste si měli ošetřit hydroizolačním nátěrem pro dřevěné povrchy. Většinou bývají bez barvy, takže se nemusíte  bát, že nebude zachována struktura trámů.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here