Nejlepší kávu vám připraví pákový kávovar
N

Pokud patříte mezi milovníky kávy a rádi si vychutnáte pořádně silné espresso, ale třeba taky cappuccino, je třeba si pořídit kvalitní pákový kávovar. Pokud chcete skutečně to nejlepší. Jak si ale vybrat ten správný, který bude skutečně dobře fungovat a nebude vám jenom zabírat místo na kuchyňské lince?

La Pavoni espresso kávovary Professional PDH
La Pavoni espresso kávovary Professional PDH

Proč si jej vůbec pořizovat?

Jestli si chcete vychutnat opravdu tu nejlepší kávu, musíte, chtě nechtě, sáhnout po pákovém kávovaru či espressovači. Práce s ním není náročná, ale přece jenom vyžaduje určité dovednosti (které však není problém si osvojit). Zároveň vám příprava kávy zabere o něco více času než třeba v případě kávovarů automatických nebo dokonce kapslových, jelikož si pokaždé musíte kávu namlít, upěchovat a pak teprve káva poteče. Pravda, zatím to vypadá, že koupit si pákový kávovar je skoro nesmysl, protože tohle všechno hovoří proti němu. Ale vězte, že na konci této rovnice je opravdu prvotřídní káva, pro kterou stojí podstoupit trochu té námahy. Navíc se z takovéto přípravy ranního kafe může stát dobrý rituál, na který se budete i těšit. A právě díky tomuto rituálu může být vaše ráno zase o kousek snesitelnější.

Jaký by měl kávovar být?

Kávovar by měl splňovat několik požadavků, jinak s ním budou spíše starosti než radosti. Předně by měl pracovat pod tlakem alespoň devíti, lépe však patnácti barů. Tento tlak by zároveň neměl v průběhu doby přípravy nápoje klesat, což je častá chyba u levnějších přístrojů. Dále by měl být rozhodně zhotoven z kvalitních materiálů a například v páce kávovaru by neměly být umělé hmoty. Kávovar pak může i nemusí disponovat integrovaným mlýnkem na kávu, většina strojů však mlýnek nemá a je třeba jej dokoupit zvlášť. Ten může být ruční či automatický. U automatického si dejte pozor na ocelové tříštivé nože, které kávu nemelou rovnoměrně. Pokud pak budete připravovat cappuccino nebo podobné nápoje, dbejte i na kvalitní parní trysku, která musí být dostupná a stejně jako v předchozím případě musí mít dobrý tlak. Toto jsou ty opravdu zásadní prvky, které musí kvalitní kávovar mít. 

Philco PHEM 2000 espresso
Philco PHEM 2000 espresso

A detaily na závěr?

Důležitý je i vzhled, ale ten se odvíjí od vašeho vkusu. A také od vzhledu vaší kuchyně. Samozřejmě není problém vybírat mezi moderními i retro variantami. Výhodou je také to, že se nemusíte omezovat na jednu či dvě základní barvy. Seženete klidně i červený. Co se týče přibližné ceny za takovýto kvalitní kávovar, zpravidla se pohybujeme okolo deseti tisíc a více, výjimkou nejsou kávovary třeba i za desítky tisíc korun. A příslušenství? Kromě již výše zmíněného mlýnku budete potřebovat ještě tzv. temper, což je speciální dusátko, kterým stlačíte kávu v sítku.

Kávovar Espresso pákový, Artisan 5KES2102, mandlová, KitchenAid
Kávovar Espresso pákový, Artisan 5KES2102, mandlová, KitchenAid

Pokud jste se rozhodli si takový kávovar pořídit, gratulujeme vám, odměnou vám totiž bude vynikající káva a mnoho zážitků.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here