Naložte se do vany!
N

Na světě jsou veskrze tři druhy lidí. Jedni upřednostňují vanu před sprchou, druzí sprchu před vanou a ti třetí se nemyjí. Pokud však patříte k těm, kteří se myjí a chtěli byste si ze své očisty udělat i příjemný rituál, při kterém se dokonale zrelaxujete, vana je pro vás přesně to pravé.

bathtub 2485957 1280 e1566468957116

Jaký tvar by měla vana mít?

Co se týče tvaru a rozměru, vše se odvíjí především od prostorových dispozic vaší koupelny. Ale i v menší místnosti se dá vykouzlit opravdové pohodlí a užijete si tam relaxační koupel. V té větší je to o dost snazší, ale je potřeba si umět vybrat. Zároveň však mějte na paměti, že čím větší vana, tím více vody spotřebujete k jejímu napuštění. Nejčastější jsou pak vany umístěné přímo u zdi koupelny. Tím pochopitelně ušetříte spoustu místa. Velmi elegantní jsou pak ty umístěné volně v prostoru.

Vana do rohu

Právě rohová vana je jednou z těch, která spotřebuje opravdu velké množství vody, pakliže si v ní chcete pořádně hovět. Na druhou stranu nabízí opravdu maximální komfort. Mnoho z nich pak navíc disponuje hydromasážními tryskami, takže se opravdu vyplatí nějakou tu chvíli ve vaně pobýt a nechat se jí hýčkat. A díky svému tvaru a velikosti není problém se nechat takhle opečovávat klidně i ve dvou.

contemporary 3077021 1280 e1566468991510

Obdélníkové vany ke stěně

Tento typ je tím nejběžněji užívaným. Zejména pak pochopitelně proto, že zabere ze všech typů nejméně místa. Což ale neznamená, že si v ní neužijete své. Tyto vany se pochopitelně vyrábí v mnoha velikostech, které přesně zapadnou do vaší koupelny. Tak či onak, vždy vám zbude dostatek místa v koupelně a stejně jako v předchozím případě, i zde můžete sehnat opravdu vychytané kusy třeba s masážními tryskami nebo s relaxačními opěrkami hlavy, abyste si ji skutečně nemuseli s ničím lámat.

Vana do prostoru

Pokud máte v koupelně prostor k pořízení této vany, rozhodně tuto variantu zvažte. Jedná se o méně tradiční, ale maximálně komfortní a hlavně elegantní řešení. Vana umístěná volně v prostoru dodá koupelně šmrnc. Ta tak nabyde opravdu luxusního a stylového vzezření. Jedná se o skutečný luxus, který však není nijak zvlášť nedostupný. Tenhle typ skvěle podtrhne třeba ty rustikálně zařízené, ale i ty opravdu moderní koupelny.

Jaký vybrat materiál?

V dřívějších dobách dominovaly trhu především vany ze smaltované oceli, později se začaly čím dál více používat vany akrylátové a seznam používaných materiálů se neustále rozšiřuje. Každý má přitom své plusy, ale i mínusy.

Smaltovaná ocel

Vany z tohoto materiálu jsou oblíbené zejména proto, že poslouží opravdu dlouho a vydrží toho hodně. Tento materiál je velmi odolný a tvrdý, avšak je i poměrně křehký. Smalt tak můžete poškodit tím, že vám do vany spadne nějaký těžký předmět. Což se, pravda, tak často nestává. Když už se tak ale stane, není se čeho bát, jelikož smalt je možné poměrně snadno nechat opravit. Navíc vana je tím kvalitnější, čím tlustší vrstvou oceli je tvořena. Nutno také podotknout, že tyto kousky bývají o něco dražší než vany zhotovené z akrylátu.

Akrylát

Akrylát je dnes nejpoužívanějším materiálem, poté co sesadil z pomyslného trůnu právě smaltovanou ocel. Tento materiál se používá několik málo desetiletí a je oblíbený zejména pro své nízké pořizovací náklady, ale to není to jediné. Tyto vany jsou vynikající v tom, že poměrně dlouhou dobu dokáží udržet vodu teplou a jsou velmi příjemné na dotek. Také se velmi snadno čistí. Je však potřeba si dát větší pozor na to, abyste vanu, třeba při čištění, nijak nepoškrábali. Akrylát je totiž materiál o mnoho měkčí než smalt, a tedy k takovémuto poškození o mnoho náchylnější.

home 3593729 1280 e1566469098826

Litý mramor

Litý mramor představuje prvotřídní materiál pro výrobu van a opravdový luxus. Je velmi odolný vůči mechanickému poškození a opotřebení. Je velmi příjemný na dotek a navíc výborně izoluje teplotu, čili voda vám vydrží teplá takřka po celou dobu koupele. Vany z tohoto materiálu pak nejlépe vyniknou, jestliže jsou umístěny volně v koupelně. Samozřejmě je potřeba v tomto případě počítat s vyšší pořizovací cenou, která je dána exkluzivitou a kvalitou materiálu.

Něco netradičního

Na výběr je ještě řada dalších materiálů, které však nejsou tolik používané. Patří mezi ně třeba kámen, nebo všelijaké exotické dřeviny. Tyto vany se svou cenou šplhají opravdu vysoko a mnohdy jsou opravdu jen luxusním a stylovým doplňkem do koupelny, jelikož co se funkčnosti materiálů týče, nemají toho moc co nabídnout oproti jiným. Naopak třeba kámen nemusí být tím nejpříjemnějším, jelikož je poměrně chladný. Pravdou však je, že v koupelně mu to vážně sluší.

Co k vaně patří?

Samotná vana je jedna věc, ale ta sama o sobě nestačí. Často je potřeba dokoupit celou řadu doplňků, pomocí nichž se stane vana v koupelně teprve funkční.

Vanová zástěna

Pakliže se ve vaně budete chtít občas jen rychle osprchovat a ušetřit tak čas i vodu, vanová zástěna by měla být samozřejmostí. Zabrání totiž nechtěnému rozstřiku vody po celé koupelně. I proto by se mohla hodit v případě, že se budou koupat i děti, které si prostě ve vodě rády hrají.

Madla

Aby se z vany lépe vstávalo, umístěte k ní nějaká ta madla, kterých se budete moci při opouštění lázně chytit. Těch je na trhu bezpočet a jediné, co si musíte pohlídat, je to, aby ladily k designu vaší vany a vůbec celé koupelny.

Vanová zástěna Ambition 3
Vanová zástěna Ambition 3

Věříme, že se vám podaří si vybrat tu pravou vanu, která padne do vaší koupelny jako ulitá, a že se vám bude dobře relaxovat. Jistě si to zasloužíte.

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here