Jakou barvou zvolit do dětského pokojíčku
J

Dávno neplatí, že k chlapečkům patří modrá barva a k holčičkám zase červená. Tyto předsudky a stereotypy jsou už dávno pasé a my máme tak větší výběr při zařizování dětských pokojíčků.

Jak vybrat barvu do dětského pokoje?
Jak vybrat barvu do dětského pokoje?

Jak ale vybrat tu vhodnou barvu v tak široké škále možností? V případě dětských pokojů nemusíme zůstávat u nesmrtelné bílé klasiky. Pro děti jsou barvy důležité, především pro jejich rozvoj a kreativitu, proto tak nemusíme při volbě finální barvy držet svou fantazii na uzdě.

Na věku záleží

Přestože se již nemusíme úplně striktně řídit podle pohlaví našich ratolestí, měli bychom při výběru myslet na věk našeho dítěte. Jinou barvu výmalby pokoje i jeho zařízení (poličky, stůl, postel) zvolíme pro předškolačku, která zbožňuje Elsu z Ledového království. Jinou zase pro studenta střední školy, který si tam zve své kamarády. U starších dítek bychom se s nimi ale před takovým zásahem do jejich soukromí měli vždy předem poradit a prodiskutovat s nimi možné varianty. Často budete překvapeni jejich dobrým vkusem a úsudkem.

Základní pravidla pro barvu pokoje

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv barvu, tady je pár rad designerů, kterými bychom se měli před finálním rozhodnutím řídit.

  • Do dětského pokoje bychom měli vybírat pestré a veselé barvy, které se budou dětem líbit.
  • Neměli bychom použít víc jak tři barvy na jeden pokoj. Nejvhodnější je použít maximálně jednu barvu výraznou a dvě tlumenější. Jednou z možných kombinací je například pastelově modrá, bílá a světle šedá.
  • Pokud máme dítě, které potřebuje povzbudit a rozveselit, měli bychom volit teplé a živé barvy, jakými jsou žlutá, červená, oranžová a purpurová.
  • Pro hyperaktivní děti jsou vhodnější studené barvy a světlé tóny, které je pomohou zklidnit. Těmi jsou například studené odstíny modré, fialové nebo zelenomodré.
  • Barvy by neměly být příliš syté a rušivé. Pro velmi malé děti není vhodná například agresivní oranžová barva.
Dětský systémový pokoj Futuro 1 - grafit / zelená / bílá
Dětský systémový pokoj Futuro 1 – grafit / zelená / bílá

Přestože každé dítě má raději výrazné barvy, je vhodnější používat v dětských pokojích tlumené nebo pastelové barvy. V žádném případě to neznamená, že by pak barvy nemohly být pestré. Pouze bychom se měli vyhnout agresivním barvám, které by nabourávali dětskou pozornost a rušili je při jejich činnostech.

Když vyhraje bílá

Pokud jsme se nerozhodli pro žádnou z barevných výmaleb ani tapet a zvolili pouze neutrální bílou barvu, není to problém. Dětský pokoj jde bez potíží rozveselit barevnými doplňky, jakými jsou pestré povlečení, barevné deky, polštářky a různé koberečky. Můžeme zvolit i tematické záclony a závěsy. Vždyť si vzpomeňte, kolik oblíbených pohádkových a filmových postaviček naše děti mají. Ke každému z nich se dneska dá pořídit celá sada doplňků do dětského pokojíčku.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here