Jak vyndat klíště: Správný a bezpečný postup
J

Co dělat, když mám klíště? Vytáhnout jej hned, jakmile to zjistíte! Máme pro vás bezpečný postup, jak vyndat klíště rychle a jednoduše. A to i v případě, že máte jen vatovou tyčinku, nebo objevíte klíště u svého čtyřnohého chlupáče. Tak žádné další rozmlouvání, pojďme na to.

Klíště obecné: Co je zač?

Klíště je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, ptácích i plazech. Přenáší také některé infekční choroby, nejčastěji se jedná o boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Vyskytují se na většině území Evropy, na Blízkém východě i v malých oblastech severní Afriky. Nejčastěji se nachází v listnatých lesích s keřovým patrem, ale i v klasických jehličnatých lesích a vlhkých loukách. Dospělí jedinci se většinou usazují ve vysoké trávě na stoncích, kde čekají na svého hostitele. Jakmile se klíště dotkne srsti či kůže člověka, ihned se instinktivně přichytí. Poté se přisaje na kůži. Těm, kterým se přisátí nepoštěstí, na svou kořist mohou čekat i déle než rok.

klíště na nehtovém lůžku
Foto: Shutterstock.com

Jak dlouho klíště saje krev?

Přisáté klíště není nic příjemného. A jak dlouho vůbec takové klíště saje? Obvykle proces trvá jeden až dva týdny. Délka jednoho vývojového cyklu klíštěte obvykle trvá 1–4 roky.

Klíčová je u odstranění klíštěte rychlost. Čím dříve klíště objevíme a odstraníme, tím lépe.

Proto byste se po každé procházce do přírody i pobytu na zahradě či po venkovní grilovačce měli pořádně prohlédnout. V případě, že na nějaké klíště narazíte, je klíčové jej co nejdříve odstranit.

NÁVOD: Jak správně vytáhnout klíště?

Jak správně vykroutit klíště pomocí pinzety? Máme pro vás rychlý a jednoduchý postup.

  1. Čistou pinzetou s jemnými hroty uchopte klíště co nejblíže kůži.
  2. Vytáhněte klíště směrem nahoru rovnoměrným tlakem. Klíštětem neotáčejte, ani jej netrhejte, mohlo by dojít k odlomení hlavové části. Pokud se tak stane, odstraňte ústní část klíštěte pinzetou. Pokud to nejde, nechejte ji tak a počkejte, dokud se kůže nezhojí. Tělo ji většinou samo vyloučí. Menší klíšťata můžete zkusit vyviklat vatovou tyčinkou, dokud se nepustí.
  3. Po odstranění klíštěte si důkladně očistěte místo kousnutí dezinfekcí: Alkoholem, peroxidem vodíku nebo vodou a mýdlem.
  4. Poté se klíštěte zbavte. Nikdy jej nerozmačkávejte prsty. Klíštěte se můžete zbavit tím, že jej spálíte, případně spláchnete do záchodu. Pokud chcete zjistit, zda nebylo infikované, můžete jej vložit do alkoholu nebo do igelitového sáčku a donést k praktickému lékaři na vyšetření. Myslete jen na to, aby sáček byl uzavíratelný a klíště nemohlo nikam uniknout nebo vypadnout.
kliste1 1
Foto: Shutterstock.com

Upozornění: Pokud se vám během pár dnů či týdnů po vytažení klíštěte objeví vyrážka či zarudlé místo přisátí, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Tomu sdělte, že vás v nedávné době kouslo klíště – důležité je, kdy došlo ke kousnutí a kde jste s největší pravděpodobností ke klíštěti přišli.

Čemu se vyhnout při odstraňování klíštěte

Nepoužívejte babské rady tipu „natřít klíště lakem na nehty“ nebo použitím vazelíny či lepidla. Pokusíte-li se klíště „udusit“ mastmi či oleji, může se stát, že se klíště přidusí a zvrátí obsah střev do rány, čímž se zvyšuje riziko infekce.

Také přisáté klíště nerozmačkávejte, ať už rukou nebo pinzetou.

Jak vyndat klíště: VIDEO

Základní nástroje pro vytáhnutí klíšťat

  • Pinzeta – Kromě té klasické můžete pořídit speciální pinzetu na klíšťata. Můžete ji použít jak pro zvířata, tak i pro lidi. Klíště uchopíte pinzetou těsně u hlavičky a opatrně jí otáčejte. Stačí střídavě pohybovat doleva a doprava. Do 2–3 minut by se klíště mělo uvolnit.
149032
  • Kleštičky na klíště – Pracují na principu pera nebo kleštiček, aby mohly klíště jednoduše uchopit a otočit. Jednoduše se s nimi manipuluje a jsou vhodné pro lidi i zvířata. Plně rozevřené obejmou klíště o průměru těla až 9 mm, stisknutím tlačítka v horní části se rozevřou, klíště se obejme těsně u pokožky, tlačítko opět zmáčkneme. Pozvolným tahem klíště opatrně vytahujeme.
54864e88700887456ff687107e0393cc
  • Vatová tyčinka – Pokud nemáme po ruce nic jiného než vatovou tyčinku do uší, nevadí. Navlhčenou vatovou tyčinkou (nebo obyčejnou pinzetou) začneme klíště viklat ze strany na stranu. Kývavými pohyby nebo otáčením jej pomalu vyvikláte, dokud se klíště samo nepustí.
  • Háčky na klíšťata – Jak vyndat klíště rychle a snadno? O vyjmutí klíšťat zvířatům se postarají háčky na klíšťata. Jejich použití je velmi jednoduché a pro vašeho mazlíčka bezbolestné. Hodí se pro hlodavce, kočky i pejsky. Existuje většinou ve dvou velikostech, které se přizpůsobí velikosti klíštěte. Háček z boku nasadíte na klíště těsně u kůže a točíte PROTI směru hodinových ručiček.
dc76a3fc0d189f9d5a9aa40ee6e21806 400
  • Vytahovač na klíšťata s LED světlem – Vytahovač klíšťat pro vaše čtyřnohé miláčky s LED světlem vám usnadní práci na maximum. Díky LED světlu najdete parazita i v husté tmavé srsti, praktický tvar propisky vám pomůže jednoduše připnout vytahovač k oděvu či batohu.
7 19663
  • Kapesní odstraňovač klíšťat s lupou – Pro pejsky můžete mít kapesní odstraňovač klíšťat vždy po ruce, stačí jej umístit třeba na klíče nebo do kapsy. Je velký jako platební karta a má 2 velikosti vidličky: Pro menší i středně velká klíšťata. Využít jej můžete také pro vyndání včelích žihadel, trnů, třísek, apod. Jednoduchý návod najdete přímo natištěný na výrobku, po cestě vás tak nic nepřekvapí.
pet2me odstranovac klistat s lupou 1406202112363311725 2378507 1000x1000 square
  • Sada k odstraňování klíšťat – Zdravotnický prostředek určený k vyjmutí klíšťat. Obsahuje sprej, který klíště zmrazí a kleště pro následné bezpečné vyjmutí klíštěte.
146783

Pokud otáčíte klíště pomocí háčku na klíště nebo vatové tyčinky, pak vždy proti směru hodinových ručiček. u pinzety se klíšťata zase vytahují mírným tahem, případně jemnými kývavými pohyby.

Přípravky na první pomoc s klíšťaty

  • Ixoderm Klíšťák – Přípravek je určen k rychlému znehybnění a usmrcení klíštěte, díky čemuž jej pak můžete bezpečně odstranit.
11573
  • Juwital Juwim Antisept Gel sada – Sada dvou přípravků, které jsou v plastovém boxu, který si s sebou můžete jednoduše přibalit. Obsahuje Antisept pro odstranění klíštěte, gel na zklidnění, pinzetu i vatové tyčinky. Jedná se o praktické balení, pokud cestujete nebo rádi chodíte do přírody, ale rádi byste jednodušší variantu v celé sadě.
antisept juwim gel set na ochranu proti klistatum
  • Atix sada pro bezpečné odstranění klíšťat – Zamezuje přenosu infekce a je možné ji použít u lidí i zvířat. Balení obsahuje Arix sprej na lokální použití a pinzetu.
50610

Repelenty

  • Alpa Repelent – Sprej s repelentním účinkem proti hmyzu. Obsahuje látku diethyltoluamid, která účinně odrazuje hmyz. Aplikuje se na nechráněná místa kůže před tím, než se vydáte do lesa nebo na procházku do přírody.
124435
  • Repelent Predator Forte Spray – Efektivní repelent vhodný pro delší pobyty v přírodě i zvýšenou fyzickou zátěž. Účinkuje po dobu 6 hodin, je jemně parfémovaný a je vhodný pro děti od 2 let. Aplikovat jej lze na kůži i na oděv.
693747150

Travel Safe repelent Traveldeet 50 % sprej – Repelentní sprej s vysokým obsahem DEET účinně chrání před klíšťaty i komáry a dalším bodavým a sajícím hmyzem. Poskytne vám ochranu až po dobu 10 hodin a je určen zejména pro použití v tropických oblastech.

travelsafe ts212 traveldeet 50 sprej

Přírodní repelenty a přípravky proti klíšťatům

Nechcete-li na sebe stříkat klasické repelenty, vypomoci si můžete přírodními látkami a olejíčky. Klíšťatům i hmyzu obecně nevoní tea tree oil, který se hodí také na ošetření hmyzích kousanců. Pomoci vám může i pár kapek hřebíčkového oleje či levandule. Kromě toho ale můžete pořídit i hotové přírodní repelenty.

Přírodní repelent ve spreji Incognito – 100% přírodní repelent účinný proti komárům klíšťatům, muškám, blechám i vosám můžete používat vy i děti od 6 měsíce. Příjemně voní a nezanechává na kůži mastný film. Je kompletně biologicky rozložitelný a bezpečný i pro zvířata. Obsahuje účinnou látku Citrepel 75, která odpuzuje hmyz.

44dcbbf9a0dc5bc187344d8578e7f8d4 repelent incognito 50ml zelenadomacnost

Jak správně aplikovat repelent?

Aby přípravky byly účinné, je třeba je aplikovat správně. Nejčastěji repelenty najdete ve formě sprejů a lahviček s rozprašovačem. Pozorně si přečtěte na výrobku, zda je určen pro nanášení na kůži. Pokud ano, aplikujte repelent na nechráněnou část těla. V žádném případě repelent nenanášejte na podrážděnou nebo spálenou pokožku.

Repelent nevydrží celý den, podle doporučení výrobce je tak nutné jej po několika hodinách znovu aplikovat. Jeho účinek může snížit také pot, déšť či voda.

Základem je ale také vhodné oblečení. Čím odhalenější pokožka, tím větší riziko klíšťat.

aplikace repelentu
Foto: Shutterstock.com

Jak vytáhnout klíště bez pinzety

Pokud po ruce nemáte pinzetu, nevadí. Klíště můžete vytáhnout i pomocí vatové tyčinky. Stačí ji navlhčit vodou (nebo ideálně gelem pro rychlé znehybnění klíšťat), a poté klíště viklat ze strany na stranu, dokud nepustí. Poté místo vydezinfikujte a klíště zlikvidujte.

Jak zlikvidovat klíště?

Jak zabít klíště? Nezapomeňte na manipulaci v latexových rukavicích a to i v případě, že se klíštěte chystáte zbavit. Můžete jej:

  • spláchnout do záchodu
  • zabalit do kusu papíru a spálit
  • pokud chcete zjistit, zda bylo infikované, pak jej dejte do uzavíratelné nádoby s alkoholem nebo do sáčku, který můžete dobře uzavřít.
klíště ve zkumavce
Foto: Shutterstock.com

Jak poznat infikované klíště?

Po vytáhnutí klíštěte dané místo pečlivě kontrolujte. V dalších týdnech byste měli zůstat v klidovém režimu, dopřejte si dostatek pestré stravy i spánku.

Malá červená skvrnka je běžná. Pokud ale nemizí, začne se zvětšovat případně uprostřed blednout, vyhledejte lékaře.

Klíšťata mohou šířit některé nemoci, které je třeba nepodceňovat. Nejčastěji se obáváme lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy.

červený flek po kousnutí klíštětem na lýtku
Foto: Shutterstock.com

Onemocnění lymskou boreliózou

Klíšťata, která žijí v podrostech i lesech mírného pásma, mohou být přenašeči bakterie Borrelia burgdorferi. Tato bakterie zasahuje nervový systém a může být příčinnou vážnějších neurologických onemocnění. Bakterii přenáší klíšťata v každém vývojovém stadiu od larev až po dospělé jedince. Proto jí říkáme občas i názvem „klíšťová borelióza“.

Jak se projevuje infekce boreliózou?

Infekce se může projevit kožní vyrážkou i artritidou. V průběhu 3 až 10 dnů po kousnutí se v místě přisátí klíštěte objeví červený otok. Zánět může doprovázet horečka, bolest hlavy, únava, malátnost, bolest svalů i otoky lymfatických uzlin. Lidé, kteří mají silnou obranyschopnost ale dokonce nemusí mít příznaky žádné.

Klíšťat, která přenáší boreliózu, je ročně cca 13 %. Pokud chcete mít jistotu, že jste se nenakazili, můžete si pořídit domácí rychlotest Lymská borelióza Vitamin Station. Slouží k detekci bakterie Borrelia v krvi. Výsledek zjistíte do 15 minut s přesností až 91 %.

746779064

Pokud si všimnete, že máte na místě vytažení klíštěte ostře ohraničený flek, zajděte si k lékaři.

Očkování proti borelióze dnes bohužel neexistuje a vakcína je ve fázi intenzivního vývoje. Prevencí je tak prozatím používání repelentů a vhodného oděvu do přírody.

klíště v trávě
Foto: Shutterstock.com

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které se může projevovat různě – od příznaků připomínající mírnou chřipku až po zánětlivé onemocnění nervového systému a dlouhodobými zdravotními komplikacemi. Klíšťový zánět mozku může zanechat i trvalé následky (obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy soustředění, hybnosti, aj.).

Nejúčinnější prevencí proti této nemoci je očkování, které je určeno dospělým i dětem od jednoho roku. Aplikuje se do ramene a jedná se celkem o tři dávky.

KDY je ideální se očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Nejlepším obdobím pro očkování jsou chladné zimní měsíce, kdy ještě nejsou klíšťata aktivní.

Než se tak začne oteplovat a nám hrozit, že se do nás nějaké zakousne, budete mít vytvořenou už dostatečnou hladinu protilátek v krvi. Jinak je ale samozřejmě možné se očkovat kdykoliv v roce.

  1. Dávku dostanete konkrétní den.
  2. Další dávku vám dají 1–3 měsíce po první dávce (ve zrychleném případě již 14 dnů po první dávce).
  3. Třetí a poslední dávku vám dají 5 až 12 měsíců od druhé dávky.
vakcína proti klíšťové encefalitidě ilustrace
Foto: Shutterstock.com

Jak dlouho vás očkování proti klíšťové encefalitidě ochrání? To závisí na věku, obecně ale můžeme říct, že chrání po dobu 3 až 5 let. Další přeočkování pak probíhá už pouze jednou dávkou a pro zachování obranyschopnosti je velmi důležité jej absolvovat.

Jaká je cena očkování proti klíšťové encefalitidě?

Toto očkování není ze zákona povinné – a proto vám jej zdravotní pojišťovna celé neuhradí. Náklady na jednu dávku tak činí cca 900 Kč (za tři dávky tedy zhruba 2700 Kč). Objednat se na očkování můžete u svého praktického lékaře, který vám také může zodpovědět na další otázky.

1 dávka = 800–900 Kč

Očkování je vhodné pro osoby vyššího a středního věku, také pro děti i dospělé, kteří žijí v oblastech s předpokládaným vysokým výskytem klíšťat (listnaté lesy, oblasti s vodními toky, apod.).

TIP: Zjistěte si, zda vaše pojišťovna na toto očkování nepřispívá. Například VZP může přispět na vakcínu až 700 Kč, VOZP hradí pacientům jednu třetinu z celkové ceny, ČPZP přispívá souhrnně na všechna očkování až 1500 Kč pro děti a mládež a 1000 Kč pro dospělé. ZPMV přispívá až 1500 Kč dětem a 1000 Kč dospělým. OZP poskytuje svým pojištěncům příspěvek 1000 Kč.

Jak vytáhnout klíště z kůže vašeho mazlíčka?

Jak vytáhnout klíště psovi

Právě klíšťata jsou paraziti, kteří naše čtyřnohé miláčky během letní sezóny ohrožují nejvíce. Jakmile stoupne teplota nad 10 °C, výskyt klíšťat se zvyšuje. Čím dříve je objevíte a odstraníte, tím lépe.

TIP: Začtěte se do našeho článku, jak přepravit psa autem.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu, ideálně po každé procházce. Důkladně prohlédněte zejména oblast hlavy, uší, krku, břicha a vnitřní strany stehen. Klíšťata totiž preferují místa, kde je slabší kůže a není tam tolik srsti. Mohou se ale vyskytovat i jinde. Objevíte-li takového neřáda, pak je třeba konat:

Budete potřebovat: latexové nebo gumové rukavice, čistou pinzetu nebo odstraňovač klíšťat, dezinfekční či antiseptický sprej

Postup:

  1. Klíště uchopte za jeho hlavičku co nejblíže kůži a dejte pozor, abyste pejska neštípli.
  2. Pomocí pinzety na klíšťata nebo kleštiček jej pomalu vytáhněte rovným, klidným pohybem. U háčků na klíšťata otáčejte proti směru hodinových ručiček. Dávejte si pozor na to, abyste nezmáčkli tělo klíštěte. Neškubejte, aby nedošlo k tomu, že části klíštěte zůstanou v kůži.
  3. Jakmile je klíště venku, vyčistěte ranku pomocí dezinfekce (nebo potřete antibiotickou mastí).
  4. Vytažené klíště spláchněte do záchodu nebo jej spalte.
klíště v srsti zvířete

Pokud v kůži zůstanou části klíštěte, zkuste je opatrně vyndat podobě jako třeba třísku. Pomůže vám pinzeta. Pokud se vám to nepovede celé, nevadí: Tělo se kousků klíštěte i s kusadly většinou samo časem zbaví a ze samotných kusadel přenos infekce již nehrozí.

Pokud by pejsek působil malátně či měl horečku, pak vyhledejte veterináře.

Jak vytáhnout kočce klíště

Kočce vytahujte klíště stejným způsobem jako psovi.

Nejdříve je třeba zvíře uklidnit a odvést jeho pozornost. Bude se vám hodit pomocník, který vám při odstranění klíštěte bude asistovat. Opět nezapomeňte ochranné rukavice.

Postup:

  1. Pomocí speciálních kleštiček nebo pinzety klíště správně uchopte (za hlavičku!), co nejblíže kůži
  2. Poté klíště opatrně vytáhněte. Pokud budete tahat pinzetou, pak vytahujte klíště kolmo od kůže. Pokud máte speciální háček na odstranění klíštěte, pak dělejte krouživé pohyby dle návodu na příbalovém letáku – háček nasaďte z boku na klíště těsně u kůže zvířete, poté otáčejte proti směru hodinových ručiček tak, aby se klíště uvolnilo.
  3. Jakmile parazita vytáhnete, zkontrolujte, zda je celý a nechybí mu třeba hlavička.
  4. Poté omyjte postižené místo na kůži vodou a mýdlem, potřete dezinfekcí.
  5. Místo kontrolujte několik dnů. Pokud by se objevilo zarudnutí, vyhledejte veterináře.
  6. Klíště zlikvidujte (spláchněte do záchodu nebo spalte).
kočka s klíštětem nad okem
Foto: Shutterstock.com

Prevence: Jak chránit zvířata proti klíšťatům?

Existuje nespočet pomůcek, které vaše mazlíčky ochrání před klíšťaty, nebo jejich výskyt mohou alespoň značně omezit. Pojďme si je krátce představit:

  • Ektoparazitární obojky – Vyznačují se dlouhou účinností, některé zvířata ale mohou mít citlivější pokožku a kontakt s obojkem u nich může způsobit alergickou reakci.
  • Pipety – Tzv. spot-ony se snadno aplikují a jsou z hlediska alergické reakce bezpečnější než obojky. Proti klíšťatům ale působí kratší dobu, cca 1 měsíc.
  • Aerosolové či pěnové spreje – Jednoduše se dají aplikovat na srst zvířat, mají ale daleko menší dobu účinnosti, zhruba 7 dní.
  • Šampony – Slouží především k léčbě již napadeného mazlíčka. Díky šamponu vymyjeme a zahubíme všechna vývojová stadia parazitů, které zvíře v srsti nosí. Proti klíšťatům mají ale velmi krátkodobý účinek, jejich aplikaci je třeba v určitých intervalech opakovat.
  • Elektronický repelent – Mikročip vydávající pro člověka i psa neslyšitelné impulzy (40 kHZ) se v plastovém pouzdře upevňuje na obojek zvířete. Je nutné jej sundat před koupáním. Protože ale neobsahuje žádnou chemickou látku, je vhodný pro menší i větší pejsky, zvířata s citlivou pokožkou, pro březí i kojící, pro oslabená zvířata i starší mazlíčky.
pejsek s obojkem proti klíšťatům

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here