Jak vymalovat dětský pokoj?
J

Nedá se popřít, že barvy v dětském pokojíčku mají značný vliv na psychiku našich ratolestí. Není to jen o estetice, barevné spektrum má hlubší dopady, než byste si možná mysleli. Každá barva v dětském pokoji totiž může ovlivnit náladu, chování a dokonce i vývoj malých dětí.

Připravili jsme pro vás průvodce, který vám ukáže, jak vymalovat dětský pokoj tak, aby vaše děti byly šťastné a zdravé.

Barvy na zeď do dětského pokoje: Proč je to důležité?

Barvy hrají velkou roli ve světě, ve kterém malé děti rostou. Barevné spektrum kolem nich ovlivňuje jejich psychologický a emocionální vývoj.

Výzkum ukazuje, že barvy mohou ovlivnit náladu a chování dětí. To ale také znamená, že správná volba barev může pomoci podpořit jejich kreativitu, relaxaci nebo dokonce zlepšit jejich schopnost soustředění.

Pro malé děti, které se teprve učí poznávat svět, je důležité vytvořit v jejich dětském pokoji harmonické a pozitivní prostředí. Podívejme se tedy, proč je důležité správně zvolit barvy na zeď do dětského pokoje.

shutterstock 1038006502

Spektrum barev: Jaké barvy vybrat?

Každá barva má svůj vlastní jazyk. Pokud si chcete vybrat správnou barvu pro dětský pokoj, měli byste porozumět, co která barva vysílá.

Modrá

Modrá barva v dětském pokojíčku může napomoci k lepšímu soustředění a klidu. Je ideální pro pokoj pro chlapce, ale také pro dívky, které preferují chladnější odstíny.

Zelená

Zelená je barva přírody a klidu. Pokud si zvolíte zelenou pro vymalování dětského pokoje, může to napomoci k relaxaci a snížení stresu.

shutterstock 1984164599

Růžová

Růžová je často spojována s klidem a něžností. Pro pokoj pro dívku může být růžová ideální volbou.

Žlutá

Žlutá barva je spojována s radostí a kreativitou. Je to však také velmi stimulující barva, takže se s ní nesmí přehánět. Jeden stěnu v dětském pokojíčku může být žlutá, ale zbytek by měl být vyvážený neutrálnějšími odstíny.

Bílá

Bílá je neutrální barva, která může poskytnout klid a prostor pro jiné designové prvky v dětském pokoji.

shutterstock 1726608823

Pamatujte, že tyto tipy nejsou tvrdá pravidla. Důležité je vzít v úvahu osobnost a preference vašich dětí.

Malování a kombinace barev: Jak vymalovat dětský pokoj?

Při plánování, jak vymalovat dětský pokoj, je dobré zvážit všechny faktory, které mohou ovlivnit konečný výsledek. Následující tipy mohou pomoci rozhodnout se pro tu správnou barvu:

Nejdříve zvolte dominantní barvu pro pokoj. Tato barva bude na největší ploše – většinou na stěnách.

Kombinujte dvě až tři barvy. Zvolte jednu hlavní barvu a jednu nebo dvě doplňkové. Můžete se řídit pravidlem 60-30-10, kde 60% pokoje je v dominantní barvě, 30% v druhé barvě a zbylých 10% je akcentované třetí barvou.

Mějte na paměti, že barvy na větších plochách vypadají výrazněji, než na malých vzorcích. Může být užitečné vyzkoušet barvy na malém kusu zdi, než se rozhodnete pro finální nátěr.

Nebojte se experimentovat! Pokud si nejste jisti, jaké barvy kombinovat, můžete se inspirovat třeba přírodou, oblíbenými hračkami vašich dětí nebo výtvory slavných umělců.

shutterstock 1121907821

Kombinování barev: Jak vytvořit harmonii?

Při vymalování dětského pokoje je důležité myslet na kombinaci barev. Nebojte se experimentovat, ale mějte na paměti, že cílem je vytvořit harmonický prostor pro vaše děti. Pokud si nejste jisti, jaké barvy kombinovat, zde je několik tipů:

Modrá a bílá

Tato kombinace může vytvářet klidný a uklidňující prostor. Modrá barva může být použita na stěny a nábytek může být bílý. Můžete také vytvořit vzor, jako jsou pruhy nebo tečky, kombinací těchto dvou barev.

Růžová a šedá

Tyto barvy mohou vytvořit moderní a elegantní dětský pokoj. Můžete použít šedou na stěnách a doplnit ji růžovým nábytkem a dekoracemi. Tato kombinace je také ideální pro dívčí pokoj.

shutterstock 1182201511

Zelená a hnědá

Tato kombinace může přinést přírodu dovnitř a vytvořit uklidňující a pozemské prostředí. Můžete použít zelenou na stěnách a hnědý nábytek. Toto by mohlo fungovat dobře pro pokoj s lesním nebo zvířecím tématem.

Žlutá a bílá

Tato kombinace je svěží a živá, ideální pro dětský pokoj. Žlutou můžete použít na stěny nebo nábytek a bílou jako doplňkovou barvu. Tato kombinace je univerzální a funguje dobře pro jakýkoli pohlaví.

shutterstock 2018130044

Pamatujte, že vždy můžete přidat akcenty jiných barev pomocí doplňků a dekorací.

Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka a holku?

Pro dětský pokoj pro kluka můžete zvážit odstíny modré, zelené nebo šedé. Téma může být inspirováno jejich oblíbenými hračkami nebo aktivitami. Ale také můžete zkusit něco neotřelé, třeba retro téma s pastelovými barvami nebo pokoj inspirovaný vesmírem.

shutterstock 530983969

Pro dětský pokoj pro dívku jsou tradičně oblíbené růžové odstíny. To ale neznamená, že se musíte omezit na jednu barvu. Pokoj pro dívku může být vymalován i v odstínech fialové, červené, modré, oranžové nebo dokonce zelené. Téma může být inspirováno jejich oblíbenými pohádkami, zvířaty, květinami, hvězdami nebo jinými zájmy.

shutterstock 2251002431

Pokud si nejste jisti, zeptejte se svých dětí na jejich oblíbené barvy a co by chtěly mít v jejich dětském pokoji. Je to koneckonců jejich prostor!

Závěr

Doufáme, že jsme vám pomohli porozumět, jak výběr barev ovlivňuje prostředí v dětském pokoji a jak ho můžete vytvořit tak, aby vyhovoval potřebám a zájmům vašich dětí. Mějte na paměti, že ať už se rozhodnete pro jakoukoli barvu nebo téma, dětský pokoj by měl být místem, kde se vaše děti cítí dobře.

Takže hurá do toho! Jak vymalovat dětský pokoj už pro vás nebude žádná věda. S našimi radami a tipy se do toho pustíte s chutí a jistotou.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here