Jak vyčistit troubu: Osvědčené tipy na čištění trouby!
J

Mnoho moderních trub dnes disponuje řadou účinných samočisticích funkcí. To však neplatí pro všechny modely, a už vůbec ne pro ty starší, které stále poctivě slouží v mnoha domácnostech. Skutečnost, že vaše trouba nemá samočisticí funkci, však nemusí být nijak zvlášť patrná. V následujících řádcích vám poskytneme naše osvědčené tipy a triky, jak nejlépe vyčistit troubu. Jak to udělat a čím? Díky následujícím doporučením zvládnete troubu vyčistit levou zadní!

Čištění trouby – základní péče

Než se však dostaneme k jednotlivým tipům a trikům pro čištění trouby, považujeme za nutné dodat, že troubu je třeba v ideálním případě čistit po každém delším používání. Pouze v tomto případě ji budete moci udržovat téměř stoprocentně čistou po mnoho let.

Položte si však ruku na srdce, podívejte se do zrcadla a slibte nejen sobě, ale i své troubě, že to budete skutečně praktikovat. Předpokládáme, že takový slib by pravděpodobně zůstal přilepený pouze na zrcadle, před kterým by byl vysloven. Ale pokud máte opravdu silnou vůli, budeme vám držet palce!

Koneckonců, způsob čištění trouby po každém použití je ten nejjednodušší. Stejně jako nepotřebujete žádné speciální produkty, nemusíte ani vynakládat velké úsilí. Vlhký hadřík v kombinaci se saponátem nebo citronovou šťávou vám pomůže.

Co byste měli vědět před čištěním trouby? Na co si dát pozor?

Pomalu se dostáváme k osvědčeným způsobům, jak nejlépe vyčistit troubu, ale stále existuje několik důležitých upozornění, která byste měli znát. Na co si dát pozor?

 • Nepravidelnost –⁠ první kámen úrazu spojený s čištěním trouby je přesným opakem toho, co jsme popsali v předchozích řádcích. Pamatujte, že čím déle budete čištění trouby odkládat, tím více se při něm zapotíte. Navíc výsledek nakonec nemusí splnit vaše původní očekávání. Nenechávejte proto čištění trouby na předvánoční období, kdy budete mít i tak hodně práce.
 • Ostré předměty –⁠ po nedbalosti, lenosti a nepravidelnosti jsou ostré předměty největším nepřítelem trouby. Samozřejmě pokud jde o jejich čištění. Raději vám to vysvětlíme: K čištění trouby v žádném případě nepoužívejte nože ani jiné ostré předměty. Mohlo by dojít k nevratnému poškrábání povrchu trouby.
 • Agresivní čisticí prostředky –⁠ než je použijete k čištění trouby, ujistěte se, že nenadělají více škody než užitku. Nemusí se však jednat pouze o povrch a materiál trouby. Agresivní čističe se mohou podepsat i na vás a vaší pokožce.
 • Drsné předměty –⁠ stejně jako se trouby nekamarádí s ostrými předměty, nekamarádí se ani s drsnými. Máme na mysli různé drátěné kartáče nebo hrubé houby. Právě u nich vás raději upozorňujeme, že mohou také nenávratně poškrábat vnitřní i vnější stranu trouby.

TIP: Jak uklidit efektivně a rychle celou domácnost? Inspirujte se v našem článku.

young woman cleaning kitchen looking camera 960x640 1

Jak vyčistit troubu? Jak to udělat a čím troubu vyčistit?

Čištění trouby může mít mnoho podob. Speciální čisticí prostředky zakoupené v obchodě jsou sázkou na jistotu, ale stejně účinné mohou být i DIY domácí prostředky. Koneckonců, naše babičky se s tím nemazlily. Vystačili si s octem nebo citronem, protože zásoby speciálních produktů byly velmi omezené. Navíc domácí prostředky byly, jsou a vždy budou cenově dostupnější. Pokusíme se však zmínit všechny nejúčinnější.

Speciální čisticí prostředky z obchodu

Většina speciálních čisticích prostředků z obchodu funguje tak, že je nanesete na znečištěný povrch trouby, necháte je působit a po uplynutí doby doporučené výrobcem je setřete. Poté vyčištěný povrch důkladně otřete vlhkým hadříkem a je hotovo. Lze říci, že se jedná o jeden z nejjednodušších způsobů čištění elektrické trouby. Má však i své nevýhody.

Speciální čisticí prostředky zakoupené v obchodě jsou totiž obvykle plné různých chemikálií, které nemusí být dobré pro vaši pokožku nebo dýchací cesty. Pokud však na jejich použití přesto trváte, doporučujeme používat ochranné rukavice a vhodné kryty horních cest dýchacích.

Babské rady: Domácí prostředky na čištění trouby

Ptáte se, jak vyčistit troubu bez chemikálií? Babiččinými domácími čisticími prostředky na trouby myslíme způsoby, jak vyčistit troubu bez použití chemikálií. K takovému úklidu budete potřebovat výrobky, které jsou obvykle nezbytnou součástí každé dobré domácnosti. Dali bychom ruku do ohně za to, že většinu z nich míváte pravidelně doma.

 1. Jak vyčistit troubu pomocí jedlé sody?
  Způsob čištění trouby pomocí jedlé sody patří k nejoblíbenějším DIY tipům. Stačí jeden balíček jedlé sody smíchaný se 3 lžícemi vody. Vzniklou pastou potřete znečištěná místa trouby. Nechte působit asi 30 minut a poté ji setřete vlhkou houbou nebo hadříkem.

2. Jak vyčistit troubu octem?
Zajímá vás, jak vyčistit troubu octem? Připravte si roztok z litru vody a čtvrt litru octa. Nalijte jej do zapékací misky, rozehřejte troubu na 150 stupňů a vypněte ji. Kyselé výpary se postarají o vše podstatné na příští hodinu. Poté nezbývá než troubu otřít vlhkým hadříkem.

close up oven with golden details 960x640 1
 1. Jak vyčistit troubu pomocí jedlé sody a octa?
  Pokud předchozí dva tipy posunete na další úroveň, můžete troubu vyčistit pomocí jedlé sody a octa současně. V prvním kroku připravte a naneste pastu podle předchozího tipu. V tomto případě ji však můžete nechat zapnutou přes noc.

Po probuzení rozetřete pastu vlhkým hadříkem a postříkejte vše octem. Troubu mírně zahřejte na 50 stupňů a počkejte asi 20 minut, aby se dobře vyleštila.

 1. Jak vyčistit troubu pomocí prášku do pečiva?
  Věděli jste, že prášky do pečiva obsahují jedlou sodu? Proto jsou účinné i při čištění trouby. Čištění trouby pomocí prášku do pečiva je v podstatě stejné jako čištění pomocí jedlé sody a octa.

Nejprve rozpusťte několik lžiček prášku do pečiva ve vodě. Připravenou pastu naneste na znečištěná místa, nechte ji působit celou noc a postupujte jako v předchozím případě.

 1. Jak vyčistit troubu pomocí soli?
  Upřímně, kdo nemá doma sůl? Hlavně proto je tak oblíbený způsob čištění trouby pomocí soli. Kromě toho je také velmi jednoduchý. Prvním krokem čištění trouby solí je otření znečištěných míst vlhkým hadříkem.

Ve druhém kroku byste měli vše špinavé posypat solí tak, aby se nečistoty pokryly souvisle.

Třetím krokem je rozehřát troubu na 50 stupňů a počkat, až sůl zhnědne. Pokud se tak stane, troubu vypněte, nechte ji vychladnout a omyjte ji vlhkou houbou nebo hadříkem.

 1. Jak vyčistit troubu pomocí citronu a citronové šťávy?
  Všestranné čisticí vlastnosti citronů snad není třeba dlouze představovat. Existují dva účinné způsoby čištění trouby pomocí citronu a citronové šťávy:
 • Smíchejte citronovou šťávu s vodou, nalijte ji do zapékací misky, rozehřejte troubu na 200 stupňů a nechte ji asi půl hodiny odstát. Během chlazení otřete mastnotu a nečistoty vlhkým hadříkem.
 • Postup je stejný, ale s tím rozdílem, že do mísy vložíte odšťavněné citrony i s kůrou.
 1. Vtipné tipy a způsoby, jak nejlépe vyčistit troubu
  Pokud se nebojíte experimentovat, můžete také vyzkoušet jeden z následujících tří zábavných způsobů, jak nejlépe vyčistit troubu:

Tablety na mytí nádobí –⁠ Jsou alternativou ke speciálním čisticím prostředkům zakoupeným v obchodě. Když je rozpustíte ve vodě a vzniklý roztok nastříkáte na postižená místa, bude vaše trouba po několika minutách připravena k lehkému otření vlhkým hadříkem.
Pěna na holení –⁠ Vynalézaví jedinci ji používají k čištění dna a stěn trouby. Nastříkají ho na znečištěná místa, nechají chvíli působit a pak ho důkladně setřou. Doporučujeme však troubu pořádně „vypálit“, abyste se vyhnuli všudypřítomnému zápachu pěny na holení na talíři.
Prášek na praní –⁠ Stačí ho jemně nasypat na dno, přikrýt vlhkým kuchyňským papírem a nechat přes noc působit. Ráno vše důkladně umyjte.

pexels dmitry zvolskiy 2062426 2

Často kladené otázky: Často kladené otázky –⁠ čištění trouby


V předchozích řádcích jsme přehledně uvedli nejlepší způsoby čištění trouby. V těch následujících nevynecháme odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se tohoto tématu.

Jak fungují samočisticí trouby?

Jak jsme již zmínili na začátku tohoto článku, na trhu jsou nyní moderní trouby se samočisticími funkcemi. Ty fungují tak, že nečistoty buď laicky řečeno zpopelní, nebo přemění na vodní páru.

Čištění trouby na principu pyrolýzy

Jedná se o program, který můžete zapnout kdykoli po použití trouby. Zvyšuje teplotu v troubě až na 500 stupňů a doslova spálí všechny nečistoty.

Nejlepší je, že před čištěním trouby můžete dovnitř vložit plechy, pánve nebo jiné kuchyňské vybavení. Ano, i to vyčistí.

Katalytické čištění trouby

Stěny trouby s katalytickým čištěním oplývají speciálním materiálem, který jim umožňuje absorbovat veškerou mastnotu a další nečistoty při pečení při teplotě nejméně 200 stupňů. Jednoduše řečeno, oxidují a mění se ve vodní páru.

Jak vyčistit připálenou troubu?

Kromě chemických čisticích prostředků z obchodů nejlépe odstraní připáleniny z trouby sůl nebo citron. Vyzkoušejte proto jeden z výše uvedených tipů, jak vyčistit troubu pomocí soli nebo citronové šťávy či citronu.

Jak vyčistit troubu od mastnoty?

Stejně jako při pálení se k odstranění mastnoty doporučuje zejména citronová šťáva. Kromě toho, že je účinná při čištění, troubu také příjemně provoní.

Jak vyčistit sklo trouby?

Samostatnou kategorií při čištění trouby je její sklo. Právě tady se hospodyňky a šikovní chlapi často bojí poškrábání. Ale jak jsme již zmínili výše, pokud se vyhnete ostrým a drsným předmětům, nemusíte se v podstatě ničeho obávat. Osvědčeným způsobem čištění skla v troubě je také speciální škrabka určená pro skleněné nebo sklokeramické varné desky. Samozřejmě kromě všech tipů a triků, které jsme zmínili v předchozích řádcích. Pokud tedy přemýšlíte, čím vyčistit sklo na troubě, speciální škrabka je rozhodně skvělou volbou.

pexels cottonbro 3992206

BONUS: Tipy na čištění mikrovlnné trouby


Na závěr pro vás máme malý bonus v podobě rad a tipů, jak vyčistit mikrovlnnou troubu. Koneckonců mikrovlnnou troubu můžete používat ještě častěji a v mnoha případech je ještě snazší ji zašpinit. Stačí, když v ní necháte něco déle, než je nutné, nebo do ní dáte něco, s čím si příliš nerozumí. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Celý vnitřek trouby –⁠ otočný talíř i horní část a stěny mikrovlnné trouby –⁠ se zašpiní a znečistí. A co víc, špína se jednou nebo dvakrát dostane i na dno pod zmíněný talíř. Pak zkuste toto:

Náš tip: Stejně jako troubu byste měli pravidelně čistit i mikrovlnnou troubu. Nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je pravidelně vyndávat otočný stůl a omývat jej vodou nebo jej dát do myčky, pokud to výrobce umožňuje.

pexels cottonbro 4686822
 • Sklenice vody s jedlou sodou nebo octem –⁠ opět se vracíme k jedlé sodě a octu. Stejně jako s čištěním trouby mohou pomoci i s čištěním mikrovlnné trouby. Chcete-li udržet mikrovlnnou troubu co nejčistší, doporučujeme dát do mikrovlnné trouby šálek vody a jedlé sody nebo octa. Poté zapněte mikrovlnnou troubu a ohřívejte ji asi 2 až 4 minuty. Po dokončení programu můžete nechat nahromaděnou páru ještě nějakou dobu působit. Veškerá špína a mastnota se jejím působením dostatečně uvolní a vy ji budete moci bez větších problémů odstranit mokrou houbou nebo hadříkem.
 • Zázračná houba –⁠ zajímá vás, jak asi vypadá čištění mikrovlnné trouby zázračnou houbou? A kromě toho, kde se dá taková houba sehnat? V žádném obchodě ji nekoupíte, ale můžete si ji snadno vyrobit doma. Potřebujete jen obyčejnou houbu, kterou namočíte do vody a octa. Vložte ji do mikrovlnné trouby na přibližně 3 minuty. Octový roztok, který se z ní odpaří, se po uvolnění změní na rozpouštědlo nečistot a mastnoty. Po uplynutí tříminutového ohřevu si nasaďte rukavice a vše důkladně otřete horkou houbou do mikrovlnné trouby. Poté vezměte vlhký hadřík nebo druhou vlhkou houbičku namočenou ve vodě a vyčistěte s ní celý vnitřek trouby.

Nezapomeňte: Zdlouhavému řešení, jak nejlépe vyčistit troubu a mikrovlnnou troubu, se můžete vyhnout pravidelným čištěním těchto spotřebičů –⁠ nejlépe po každém použití. potom bude čištění trouby snadné.

Tak, čistou troubu bychom měli. Pokud se do úklidu chcete pustit z gruntu, mrkněte třeba na náš návodný článek Jak vyčistit žaluzie.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here